ZAGREB - Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je klinički pokus u liječenju sljepoće zasnovan na embrionalnim matičnim stanicama. U klinički pokus, koji vodi biotehnološka tvrtka Advanced Cell Technology iz Massachusettsa, bit će uključeno 12 pacijenta koji pate od Stargardtove bolesti.
Kreće početkom godine
Riječ je obliku makularne degeneracije, odnosno bolesti žute pjege oka, koja pogađa mlade ljude i postupno dovodi do sljepoće. Makularna degeneracija na Zapadu je glavni uzrok sljepoće osoba starijih od 60 godina. Procjenjuje se da u SAD-u i Europi od makularne degeneracije pati 30 milijuna ljudi te da u Hrvatskoj svaka deseta osoba starija od 65 godina pati od te bolesti.
Prvi pacijent bit će podvrgnut revolucionarnom tretmanu početkom sljedeće godine. Tijekom zahvata njemu će u mrežnicu biti injektirano 50.000 embrionalnih matičnih stanica koje bi trebale zamijeniti oštećeni retinalni pigment (RPE). Takvu injekciju dobit će još dva pacijenta dok će sljedeća tri primiti dozu od 100.000 embrionalnih matičnih stanica. Tijekom kliničkog pokusa bit će korištene matične stanice izolirane iz nekoliko dana starih embrija dobivenih umjetnom oplodnjom.
Brzi rezultati
- Iz razgovora s kliničarima zaključili smo da bi se vid pacijenata mogao poboljšati već za nekoliko tjedana. Naravno, to ovisi o svakom pacijentu - izjavio je za Independent dr. Robert Lanza, znanstveni direktor tvrtke Advanced Cell Technology.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....