ZAGREB - Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras izjavio je danas da će zbog najave o pokretanju prisilne naplate dugovanja za poreze i ostala javna davanja za iznose iznad 2.000 kuna razgovarati s ministrom financija Slavkom Linićem i ravnateljicom Porezne uprave Nadom Čavlović Smiljanec da se za obrtnike nađe adekvatno rješenje te da se podigne cenzus na deset tisuća kuna.
Predložit će da se nijednog obrtnika ne ovrši i ne blokira račun prije nego mu se pošalje upozorenje te da se uskladi izdavanje ovrhe s rokovima za plaćanje koji vrijede na tržištu od 60 dana, rekao je Maras nakon što je sudjelovao na 3. međunarodnoj konferenciji o učenju za poduzetništvo.
Za spomenuto rješenje za obrtnike koje će predložiti ministru financija i ravnateljici Porezne uprave, Maras smatra da će onim đana, ali postupke treba uskladiti i s problemima tržišta koji najviše tište one male, kazao je.
Osvrnuvši se na jučerašnje reakcije Hrvatske obrtničke komore ( HOK ) da će nove mjere prisilne naplate dovesti i do zatvaranja brojnih obrta, ministar je kazao da HOK dramatizira i da se sigurno neće desiti da jako puno obrtnika zbog toga završi svoje poslovanje.
Smatra i da dugovanja za poreze i ostala javna davanja treba prvo naplatiti od 'velikih' dužnika, koji duguju stotine tisuća i milijune kuna i kojima se i ne smije dozvoliti da im dugovanja dalje rastu, ali kad su u pitanju dugovanja obrtnika i drugih 'manjih' dužnika od par tisuća kuna treba razumijevanja i naplata im se može prolongirati za, kako predlaže, 60 dana i uz prethodno upozorenje.
Na novinarski upit kako je moguće da je to krenulo, a da on nije ni znao za to, odnosno doznao je kad je krenulo, ministar Maras je kazao da Porezna uprava ima svoj način i dinamiku rada u čemu ne obavještavaju ni druga ministarstva, pa tako ni primjerice pravosuđa, koja je granica duga za fizičke osobe niti za veća poduzeća.
Oni imaju svoje načine rada i prioritete u naplati poreza, a sada kada je sve krenulo moramo se svi uključivati i naknadno razgovarati i predlagati rješenja za one koji rade i koji bi zbog malih dugovanja od par tisuća kuna morali zatvoriti poslovanje.
Naveo je da je u Hrvatskoj više od 80 tisuća obrtnika i da je siguran da među njima nema velikih, 'milijunskih' dužnika koji su 'zaslužni' za ukupno procijenjen dug od 3,5 milijarde kuna.
Istaknuo je i da se o tome kao i o drugim problemima u Vladi stalno razgovara i da će se naći najoptimalnije rješenje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....