ŠOKANTAN SLUČAJ

MALOLJETNI MONSTRUM BLOKIRAN NA FEJSU ‘Samo sam želio da roditelji vide kakve im fotke kćeri objavljuju'

Renata E. majka je odvukla u Švedsku nakon što je pobjegla od muža iz Novske

Zbog učestalih prijava administratori su uklonili sramotnu Facebook stranicu “Najveće drolje osnovnih i srednjih škola” i o tome obavijestili korisnike na drugoj stranici s jednakim nazivom na kojoj i dalje objavljuju obnažene fotografije s imenima i prezimenima maloljetnih djevojaka iz Hrvatske i regije.

AUTOR SRAMOTNE STRANICE Ovo je tinejdžer koji terorizira maloljetnice slikama na Fejsu

Ipak, ovaj put ne objavljuju nikakve druge osobne podatke o djevojkama niti pišu vulgarne komentare, a od Facebooka su tražili preimenovanje stranice u “Najljepše djevojke osnovnih i srednjih škola”. Maloljetniku Renatu E. iz Novske, koji stoji iza ovog skandaloznog projekta, jučer su blokirani svi računi i pristup Facebooku, a javnosti se obratio njegov prijatelj DiZi. On sada tvrdi da je Renato stranicu osnovao kao pouku roditeljima da vide “što njihove nevine djevojke objavljuju na Facebooku”.

Međutim, njihovo opravdanje zvuči neuvjerljivo s obzirom na reakcije koje je stranica izazvala u javnosti, ali i ponižavajuće komentare koje su pisali o djevojkama. To najbolje ilustrira i primjer iz jedne zagrebačke osnovne škole. Naime, jednu djevojku, čije su fotografije objavljene na stranici, jučer je pred školom na zidu dočekao uvredljivi grafit s njenim prezimenom, zbog čega učenici sigurno nije bilo ugodno.

A ona nije jedina. Dosta je primjera u kojima su se djevojke našle na toj stranici i zbog toga trpe uvrede okoline.

Pa tako i u Novskoj, rodnom gradu 17-godišnjeg Renata E. Mještani tog slavonskog gradića su u šoku zbog činjenice da je njihov sugrađanin autor gnjusne stranice, ali i zbog toga jer su i sami vidjeli neke djevojčice iz svog kraja.

- Dječak je odrastao u obitelji koja živi na socijali i koja se raspala prije tri godine. Od bračne idile Renatove majke i oca ostao je samo kredit od 100.000 kuna s kamatama koji nema tko otplaćivati. Njegova se majka preudala za Šveđanina i pobjegla na sjever Europe. Da bi godinu poslije, malo prije nego što je zatrudnjela, oba sina okrenula protiv oca i doslovce ih otela - kaže jedna od susjeda.

Prema njezinim riječima, Renatova je majka godinu dana nakon odlaska iz Novske suprugu predložila da sinove odvede tjedan dana na more. No, umjesto na Jadran, ona je s njima otputovala u Švedsku.

Ljeto kad je Renato napustio Hrvatsku pao je sedmi razred i trebao je na jesen krenuti ispočetka. Je li u međuvremenu nastavio školovanje, ocu i baki nije poznato. Kuća koju su prije četiri godine renovirali danas zjapi prazna. Otac Ante u njoj nema snage živjeti. Otišao je u Njemačku trbuhom za kruhom.

Kristina Bačkonja, psihologinja Centra Proventus: Žrtve ne trebaju skrivati osjećaje

Internet briše društvene kočnice. Dopušta da govorimo i činimo stvari koje vjerojatno ne bismo napravili “licem u lice”, a sve to prati osjećaj da nećemo odgovarati za takva ponašanja na način na koji bismo inače odgovarali za, primjerice, javno izrečene riječi. To daje lažan osjećaj sigurnosti i moći. Nasilja na internetu sve je više, a u okruženju virtualne komunikacije na prvi se pogled čini da zakon, tehnologija, škole i roditelji mogu učiniti vrlo malo kako bi ga zaustavili. No, zabrinjavajuće jest da posljedice nasilja preko interneta mogu biti puno ozbiljnije od onih prouzročenih nasiljem u stvarnim situacijama. Naime, publika nasilja preko interneta uglavnom je veća od one na školskom igralištu ili u razredu, a kako kod nasilja na internetu postoji određen tekst i riječi koje vrijeđaju osobu, snaga pisane riječi čini svoje, a žrtva može svaki put iznova pročitati što je netko o njoj napisao.

Nasilje preko interneta, odnosno uvrede, ismijavanje, izrugivanje, objavljivanje fotografija vrlo je teško izbjeći. Posebno kada ni institucije nemaju mehanizme da pronađu počinitelja i zaštite žrtvu. Iako se ovakva situacija naizgled čini bezizlaznom, moja poruka svima koji su se susreli s takvim oblikom zlostavljanja jest da to nije tako! Zlostavljači se često hrane nemoći i jadom svojih žrtava i što je osoba u gorem stanju, njihovo je samopouzdanje veće, a uvrede žešće. Oni se žele prikazati velikima i moćnima u odnosu na žrtvu, a zapravo se iza svega krije samo maska nesigurne osobe pune kompleksa. Uvijek treba imati na umu da se iza ekrana uvreda, ponižavanja i izrugivanja krije netko tko zapravo ne voli ni sam sebe, a kamoli druge. Najvažnije je da smo svjesni toga da nismo krivi za nasilje koje nam se događa: tko god da to radi, odgovoran je za to što radi i njegovi postupci se ne mogu ničim opravdati.

Na nama je da potražimo pomoć i zaštitu, da se obratimo nekome tko će biti uz nas i podržati nas i da podijelimo s nekim ono što nas muči. Ma kako to možda neugodno bilo, ne treba skrivati osjećaje. Vrlo je važno reći da u zaštiti od nasilja na internetu puno možemo učiniti sami. Edukacija, razgovor i nadgledanje djece imaju neprocjenjivu važnost za razvijanje prikladnog ponašanja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 09:48