MITO OD DESET MILIJUNA EURA

Mađari odbili ispitati šefa MOL-a: Hoće li Bajić sada tražiti međunarodnu tjeralicu?

 Sandra Šimunović/CROPIX i Globus

ZAGREB - Mađarski državni tužitelj odbio je hrvatski zahtjev za ispitivanjem Zsolta Hernadija, predsjednika Uprave MOL-a. Hernadija hrvatsko državno odvjetništvo sumnjiči za kazneno djelo davanja mita bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu. Iznos tog mita, od deset milijuna eura, prema istražnom nalogu USKOK-a, osigurao je Mađarima stjecanje upravljačkih prava u INI unatoč nesrazmjeru u vlasničkoj strukturi najveće hrvatske naftne tvrtke. Trećeosumnjičeni u aferi INA-MOL jest Damir Polančec, bivši potpredsjednik Sanaderove Vlade.

Mađarske vlasti još su sredinom srpnja dopisom izvijestili Zagreb da neće ispitati Hernadija potvrdivši na taj način nagađanja da će istraga protiv šefa MOL-a, jednog od najutjecajnijih poslovnih ljudi u jugoistočnoj Europi, biti težak poduhvat.

Mađarski tužitelj, kako doznaje Jutranji, napisao je objašnjenje koje je prilično začudilo hrvatske pravne stručnjake. On, dakle, tvrdi da „nije u mogućnosti ispitati Zsolta Hernadija i udovoljiti zahtjevu DORH-a jer bi prenošenje traženih podataka ugrozilo sigurnost Republike Mađarske“.

Istodobno, tužitelj u Budimpešti priznaje da se „temeljem dostavljenih podataka može utvrditi sumnja u počinjenje kaznenog djela davanja mita u međunarodnoj vezi...“.

Nadalje, Mađari poručuju DORH-u da bi bili zahvalni ako bi hrvatska strana predala sve spise i dokaze koji se odnose na Zsolta Hernadija jer bi onda oni pokrenuli kazneni postupak protiv njega.

Drugim riječima, Mađari sugeriraju da bi Hrvatska trebala prepustiti kazneni progon šefa MOL-a mađarskim pravosudnim tijelima.

Jedan od izvora bliskih istrazi komentirao je mađarski stav oko Hernadija kao pljusku, prije svega, hrvatskoj državi. Unatoč tome, kredibilitet hrvatske istrage nije značajnije narušen jer odbijanje Mađara da ispitaju Hernadija, zapravo, sugerira da nešto skrivaju. Štoviše, i eventualno ispitivanje Hernadija moglo je započeti i završiti njegovim odbijanjem da govori što je njegovo zakonsko pravo. Ovako, špekuliraju neki, Mladen Bajić ima razloga raspisati i međunarodnu tjeralicu za Hernadijem. Za šefa MOL-a to bi bila neodrživa situacija jer, de fakto, ne bi smio preći granice Republike Mađarske. No, za takav radikalan potez, očito, još uvijek nije vrijeme. Pogotovo jer neki od izvora bliskih istrazi objašnjavaju da istraga u aferi INA-MOL nije kompromitirana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 02:21