Na području cijelog Jadrana trenutačno oko 200 inspektora sudjeluje u nadzoru provedbe Zakona o fiskalizaciji i kontrole prometa gotovim novcem. Glavninu posla obavljaju inspektori iz područnih ureda na obali Jadrana, dok im ispomoć pruža 60-100 inspektora iz unutrašnjosti, koji su sukladno tome smješteni po cijeloj obali. Broj i smještaj ovlaštenih djelatnika za ispomoć planira se ovisno o veličini svakog pojedinog područnog ureda, i to u pravilu na dvotjednoj razini, piše Slobodna Dalmacija.
Broj ovlaštenih djelatnika nije isti u svakom razdoblju i varira od 44 do 61 djelatnika − ističe se u odgovoru Porezne uprave Ministarstva financija RH na novinarski upit o tijeku aktualnih akcija provjere fiskalizacije, te napominje da se “zbog ograničenog broja ovlaštenih djelatnika na jadranskoj obali, pojačani nadzori koji se u tim područnim uredima provode tijekom svake godine realiziraju uz pomoć ovlaštenih djelatnika iz ostalih područnih ureda”.
Iz Ureda za odnose s javnošću Porezne uprave Ministarstva financija RH tvrde da su službenici Porezne uprave plaćeni sukladno Zakonu o državnim službenicima, te “odlučno odbacuju sve insinuacije o tome kako su inspektori Porezne uprave RH plaćeni po učinku”.
− Porezna uprava je od početka nadzora Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovim novcem do 19. kolovoza na području cijelog Jadrana obavila ukupno 26.185 nadzora te utvrdila 3237 nepravilnosti, donijela rješenja o 626 privremenih zabrana obavljanja djelatnosti i pritom izrekla novčanih kazni u ukupnom iznosu od 4.635.283,60 kuna.
Od navedenih podataka detaljnije možemo reći da su na području Dubrovačko-neretvanske županije obavljena 1323 nadzora te je izrečeno 76 privremenih zabrana i kazni u ukupnom iznosu od 235.636 kuna − izjavila je za “Slobodnu” glasnogovornica Porezne uprave RH Zvjezdana Kidrič. Neslužbeno smo doznali da su poreznici iz unutrašnjosti smješteni u jednom dubrovačkom hotelu s tri zvjezdice, gdje im je omogućen boravak, odnosno polupansion, po cijeni od 40 eura. Budući da je riječ o dvotjednom boravku, znači da se takav boravak svakog inspektora odražava na proračun Ministarstva financija RH s 4200 kuna, koje svaki inspektor “otplati”, bolje rečeno “preplati”, već s prvom izrečenom kaznom.
Hotelijeri s kojima smo razgovarali navode da u spomenutom hotelu uvijek boravi šest do 10 inspektora, za koje spekuliraju da su do sada, u hotelu koji je još uvijek u većinskom državnom vlasništvu, načinili trošak od maksimalno 35.000 kuna, koje su s kaznama od 235.636 kuna “debelo opravdali i preplatili”. Zanimljivo je, međutim, da je u Istarskoj županiji, koja u ukupnim prihodima hrvatskog turizma sudjeluje u približnom omjeru kao Dubrovačko-neretvanska županija s 10 posto, obavljeno 2245 nadzora nakon kojih je izrečeno 28 zabrana te su odmjerene kazne u iznosu od 306.000 kuna.
U Šibensko-kninskoj županiji, s približnim brojem stanovnika kao Dubrovačko-neretvanska, obavljeno je samo 898 nadzora, te je izrečena 41 privremena zabrana i izrečene su kazne ukupne vrijednosti od “samo” 152.000 kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....