ZAGREB - U ekskluzivnom razgovoru za Media servis ministar financija Boris Lalovac još jednom je pojasnio kako Vlada čvrsto stoji kod svojih odluka oko švicarskog franka i zakona o konverziji.
- Da, stojimo čvrsto oko svog prijedloga i danas se vidi da smo ga dali u parlamentarnu proceduru, tako stoje otvorene karte svih bitnih čimbenika. S jedne strane vidite HDZ koji sada pokušava ne podržavati ovaj prijedlog, imate pritisak vrlo snažnih poslovnih banaka u Hrvatskoj, koje konstantno rade i preko svojih matičnih banaka iz inozemstva, to se prelijeva i preko njihovog austrijskog ministra, a moram priznati i da nas je neugodno iznenadilo predzadnje priopćenje iz HNB-a kako će ovo sve utjecati, odnosno destabilizirati državu.
Jer, kada smo o tome razgovarali i kada se postavilo pitanje hoće li to stvoriti dodatni pritisak na tečaj ili ne jedan od guvernerovih prijedloga je bio da to bude konverzija u eure i nikad nije bila dovedena u pitanja konverzija u eure. Samo se rasprava između nas i guvernera vodila oko toga koliko tko treba snositi trošak, ali sama konverzija u eure u razgovorima s guvernerom nikad nije bila upitna. Tako da možemo reći da su u zadnjih 10-ak dana vrlo snažni pritisci i različito pozicioniranje različitih subjekata.
Mi smo na poziciji građana, zaštit ćemo, u konačnici, njihovu imovinu. Jer ovi stanovi u kojima žive građani, ne samo da to plaćaju, nego je to njihova mukotrpno stečena imovina i mi ćemo na tome ustrajati bez obzira na pritiske koji dolaze s raznoraznih strana - kazao je Lalovac koji je guverneru Borisu Vujčiću poslao oštru poruku i kazao mu kako s 50 tisuća kn plaće i sa suradnikom koji ima privatni avion nema pojma kako žive građani.
Ministar je kazao kako se nakon toga nije čuo s Vujčićem.
- Nismo se čuli upravo zato što je bilo nekoliko sastanaka prije nego je zakon izašao u javnost, znači prije nego što smo se u konačnici dogovorili. Na tom je sastanku sudjelovao i potpredsjednik Vlade i ministar pravosuđa i ja i guverner, gdje smo zapravo detalje tog zakona i utjecaj na ekonomiju pokušavali vidjeti. I upravo je tu bilo rečeno da konverzija u euro ne bi trebala stvoriti nikakve pritiske, da su banke dobro kapitalizirane, da neće biti nikakve štete ni za njihove matice. Rasprava je, ajmo reći bila, koliko bi tko trebao troškova snositi. Mi smo smatrali, s obzirom na mogućnosti i da su građani unazad 8-10 godina iscrpljeni u plaćanju svojih obveza, što je izračunima i pokazano da su pretplate višestruke, da taj raspored ide nešto više na teret banaka. Samo je u tome bila rasprava između nas i guvernera koliko bi tko trebao snositi teret. Najveći je problem bio, a guverner je govorio i o konverziji u kune, i to javno i tu smo se složili da na tome nećemo inzistirati budući da kuna u hrvatskom opticaju nema toliko i da bi konverzija u kune destabilizirala tečaj, a ne konverzija u euro - kazao je Lalovac pa dodao:
- Mi smo se dogovarali, govorio je o stvarnim činjenicama. Za mene je neozbiljno ako je toliko alarmantna situacija da se to objavi preko jednih novina, onda se sazove press konferencija i objavi svim medijima. Da se svim medijima ravnopravno prostor da se kaže što znači konverzija, a ne da se samo putem jedne novinske kuće puštaju takvi izračuni. Nama u Vladi svakako nije da se išta destabilizira, vodimo stabilno javne financije, jako nam je bitna stabilnost tečaja. To smo uvijek govorili, za razliku od HDZ-a koji je govorio da će krenuti u devalvacije i da bi oni putem tečajne politike imali neke druge planove, a mi smo vrlo jasno rekli da nam je bitna stabilnost kune, stabilnost zemlje, i time se zapravo i vodimo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....