Vladin prijedlog proračuna i prateće reforme analitičari kreditne agencije Fitch ocijenili su kao ‘mješovitu sliku’, a konačnu ocjenu kreditnog rejtinga zemlje najavili su za kraj ožujka.
Mišljenje Fitcha ima posebnu težinu jer se s velikom neizvjesnošću očekuje hoće li zadržati sadašnju ocjenu kreditne sposobnosti zemlje (BBB-, s negativnim izgledima) ili će biti prva od tri agencije koja će je srušiti. Time bi Hrvatska izgubila najniži investicijski rejting i pala u spekulativni razred (‘smeće’), a cijena zaduživanja bi joj poskupila.
Strukturne reforme
Smanjenje rashoda za 3,4 milijarde kuna Fitch ocjenjuju ‘ohrabrujućim’ s obzirom na nužnost fiskalne konsolidacije.
- Rezanje rashoda predstavlja razliku u odnosu na bivšu vladu i šalje poruku da sadašnji tempo rasta javnog duga nije održiv - stoji u priopćenju agencije čiji su analitičari prošlog tjedna posjetili Hrvatsku. Međutim, ni njima nije promaklo da je Vlada krajem siječnja planirala veće uštede, od 4,6 milijardi kuna. Pored toga, Fitch smatra neralnim Vladine procjene rasta BDP-a od 0,8 posto i prognozira da će ovoj godini ekonomija pasti za jedan posto .
- Postoje signali brže provedbe strukturnih reformi, primjerice povećanje stope PDV-a (s 23 na 25 posto) od 1. ožujka i smanjenje socijalnih doprinosa kako bi se olakšalo porezno opterećenje na biznis i strane ulagače. To bi moglo potaknuti izravna strana ulaganja i diverzificirati izvoznu bazu - navodi Fitch i podsjeća da Hrvatska u posljednje vrijeme ima slabe rezultate u privlačenju stranih ulaganja.
Tržište rada
No, ono što predstavlja problem za ekonomiju su ‘uska grla’ na strani ponude, a bez njihovog rješavanja osta će slabi potencijali za rast BDP-a. U tom slučaju postaje upitna i fiskalna, kao i održivost duga. Čini se da je to glavna primjedba rejting agencija u slučaju većine zemalja kojima su ovih dana smanjivali rejting. A kako povećati potencijale rasta?
- Vlada se mora pozabaviti značajnim strukturnim pitanjima, uključujući rigidno tržište rada gdje njeni planovi ostaju nejasni, kaže Fitch. U svojoj ocjeni ništa se ne razlikuje od drugih međunarodnih institucija, poput MMF-a i Svjetske banke, niti od mnogih domaćih ekonomista. Idućih tjedana Fitch će analizirati prijedlog fiskalnih i strukturnih mjera, dodatne Vladine korake ili detaljnije informacije o primjeni, a onda će donijeti konačnu ocjenu, krajem prvog kvatala.
Još dvije agencije
Kakva će ona biti teško je zaključiti iz primjedbi koje zadad iznosi, ali je jasno da Vladi ostavlja prostor da popravi dojam. Nakon Fitcha, u Hrvatsku dolaze analitičari Standard&Poor’s i Mood’ys.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....