Ministar obrane Ante Kotromanović i predsjednik Uprave Brodosplita Tomislav Debeljak sutra će u Splitu potpisati ugovor o gradnji pet obalnih ophodnih brodova za potrebe Hrvatske ratne mornarice.
Vrijednost ugovora je 385,4 milijuna kuna. Nakon 20 godina i gradnje raketne topovnjače Dmitar Zvonimir, ovo će biti prvi brodovi koji će graditi za potrebe Ratne mornarice. Te moderne brodove mornarica će koristiti za potrebe Obalne straže, koja sad ovisi o neadekvatnim plovilima starim 40 godina. Osim toga, brodovi će se koristititi za traganje i spašavanje te zaštitu unutarnjih morskih voda.
Uljanikova žalba
Vlada je još prije dvije godine utvrdila potrebu za nabavom tih brodova, a MORH-u su trebale pune dvije godine za provedbu natječaja. Ministar Kotromanović je ovu godinu zacrtao kao krajnju za potpisivanje ugovora, ali je sve zamalo propalo nakon što je protiv odabira Brodosplita brodogradilište Uljanik uložilo žalbu te je natječaj poništen. No, MORH je po ubrzanom postupku proveo novi natječaj i napokon je došlo vrijeme za potpisivanje ugovora. Brodovi će biti naoružani topom kalibra 30 mm. Prema tvrdnjama portala Defender.hr, za opremanje brodova topom najbolju je ponudu dao izraelski Rafael. Izraleci za sustav s daljinski upravljanom oružanom stanicom Typhoon, obuku osoblja, specijalne alate i održavanje traže malo više od milijun eura po komadu, što je ocijenjeno kao povoljna ponuda. Kako doznajemo, norveška tvrtka Kongsberg nije dala ponudu za opremanje brodova, što je iznenađenje. Naime, Kongsberg sa svojom oružanom stanicom 12,7 mm oprema hrvatska oklopna vozila Patria i kao gotova stvar se najavljivala da će opremati i brodove. No, oni se nisu javili, što se tumači prilično narušenim odnosima norveške tvrtke i MORH-a u projektu opremanja oklopnih vozila oružanom stanicom od 30 mm.
Plan isplate
Izraelski Rafael ovim si poslom otvara hrvatsko tržište, što je, navodno, bio glavni razlog tako povoljne ponude. MORH je ove godine za projekt nabave brodova osigurao 10,6 milijuna kuna. Na posljednjoj sjednici Vlada je MORH-u odobrila da preostala sredstava isplati u razdoblju od 2015. do 2018. Najteža će biti 2017. , kada će trebati isplatiti 161 milijuna kun
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....