IDU U PROSVJEDE

KONVERZIJA KREDITA U EURE Banke rade izračune, ali Udruga Franak ne pristaje: Ne odustajemo od pet zahtjeva!

Zagreb, 280315.Trg hrvatskih velikana.Mirnom povorkom od Trga Franje Tudjmana do HNB-a clanovi udruge Franak, po posljednji put prije okoncanja pregovora s bankama, zapalili su svijece u pocast svim zrtvama kredita sa klauzulom u svicarskim francima.Foto: Damjan Tadic / CROPIX
 Damjan Tadic / CROPIX

ZAGREB - Banke rade izračune i spremne su ponuditi konverziju kredita iz švicarskog franka u euro, poručila je Hrvatska udruga banaka (HUB), dok Udruga franak i dalje ne pristaje na to, nego traži konverziju kredita u kune, rečeno je u petak u emisiji Hrvatskog radija "U mreži prvog'.

"Banke rade izračune za konverziju kredita iz švicarskog franka u eure, ali nema žurbe jer je Vlada ionako zamrznula tečaj franka na 12 mjeseci. Rješenje treba dobro osmisliti jer se radi i o pitanju javnog duga. Naime, kada država sudjeluje u ovako nečemu, onda to automatski povećava javni dug", istaknuo je predsjednik HUB-a Zoran Bohaček.

Niko Delić, ekonomski suradnik Udruge franak, kazao je, pak, da ta udruga neće pristat na konverziju u eure, već isključivo želi konverziju u kune i to po početnom tečaju. Dodao je kako Udruga franak ostaje kod svojih pet poznatih zahtjeva i ne odustaje od masovnih prosvjeda.

Hrvatska narodna banka (HNB) ustvrdila je nedavno da bi konverzija kredita u 'švicarcima' u kune dovela do velikog smanjenja državnih deviznih rezervi.

"Nema nikakve potrebe da se zbog otklanjanja valutnog rizika odmah kupuju devize. To se može rješiti tako da banke kupe kunske državne obveznice s valutnom klauzulom, a da ne bi došlo do povećanja javnog duga, država može odmah taj novac staviti kao kunski depozit natrag u banke. U tom slučaju ne moramo potrošiti sve devizne rezerve, kako sada navodi HNB", kaže Delić.

Damir Novotny, nezavisni ekonomski analitičar, kazao je u raspravi da su teze Udruge franak "često nepromišljene i naivne" jer se problem s kreditima u 'švicarcima' ne može rješavati deviznim rezervama već isključivo tržišnim mehanizmima.

"Nitko se ne smije poigravati deviznim rezervama države. Ne postoji raspoloživi kvantum državnim obveznica, a uostalom radilo bi se o javnom dugu. Državne obveznice su državni dug", zaključio je Novotny.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. rujan 2024 14:46