U povodu 33. obljetnice zločina koji su u Škabrnji 18. studenog 1991. počinili pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi, u ponedjeljak je iz Ulice 18. studenoga 1991., na ulazu u mjesto, dvadesetak tisuća ljudi u koloni sjećanja stiglo je do Spomen-obilježja masovne grobnice.
Kod Spomen-obilježja u središtu Škabrnje uz članove obitelji poginulih branitelja i civila vijence su položili predstavnici državnog vrha, izaslanstva zadarske i susjednih dalmatinskih županija, predstavnici braniteljskih i civilnih udruga te saborski zastupnici i državni tajnici.
"Ovdje su moji korijeni i svake godine sam tu. Danas je prigoda da odamo počast svim žrtvama Domovinskog rata i svima koji su dali svoje živote u Vukovaru i Škabrnji, ali i diljem zemlje", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.
Trebamo biti svi dostojanstveni i ponosni i odati počast svima koji su zaslužni što smo mi danas ovdje i živimo slobodno u svojoj zemlji. Važno je da budućim generacijama prenosimo da ta sloboda nama nije dana nego smo je izvolijevali u teškoj muci i s nadom da se takva mržnja i strahote nikad nigdje ne ponove, kazao je.
Danas nije vrijeme za politička podmetanja i razmirice, tome danas ovdje nije mjesto, poručio je Butković i izrazio zadovoljstvo što u Škabrnju dolazi i predsjednik Republike Zoran Milanović.
"Imao sam šest godina kad je počeo rat. Sjećam se djetinjstva kroz rat, te neizvjesnosti i straha. Nismo mogli ići u školu, bili smo u podrumima, sjećam se i tih ružnih slika s televizije. Ali, sjećam se i Hrvatske vojske, plakata vojnika i raznih brigada, kao i zajedništva koje je vladalo", rekao je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić.
Nije htio komentirati uhićenje bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša poručivši kako su "temelji hrvatske države hrvatski branitelji i sve žrtve Domovinskog rata i tu smo danas da im se poklonimo u miru i pijetetu bez politiziranja".
"Uvijek sam tu na ovaj dan tuge, ponosa i zahvalnosti na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Treba imati na umu da je u tim vremenima ovo malo selo dalo sve. Takav zločin kakav je napravljen na ovom području je nezapamćen. Stoga je danas je dan molitve, tišine i zahvalnosti", rekao je ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić.
Nikada ne smijemo zaboraviti žrtvu Vukovara i Škabrnje i svih naših branitelja koji su od istoka do juga zemlje dali svoje živote, dodao je.
"Bitno je da se nikad ne zaboravi zločin koji je počinjen u Škabrnji, na širem zadarskom zaleđu, ali i na području cijele Hrvatske i posebno Vukovara. Sjećamo se svih koji su položili živote da danas uživamo u slobodnoj i neovisnoj državi", poručio je ministar pravosuđa, uprave i digitalne trasformacije Damir Habijan.
Upitan o tome ima li kakvih pomaka u smislu odgovornosti za počinjene zločine odgovorio je da republika Hrvatska i Vlada neće dopustiti da se taj zločin zaboravi.
"Što se tiče samog procesuiranja, na tome treba nastaviti raditi. Nedavno smo, prilikom susreta s tužiteljem Revizijskog suda razgovarali upravo o zločinima koji su ovdje počinjeni i za koje nitko nije odgovarao, što je nedopustivo", rekao je Habijan.
Predsjednik Republike Zoran Milanović sudjelovao je u obilježavanju Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata u Škabrnji, a tamo je položio i vijenac kod Središnjeg križa nakon mimohoda do groblja sv. Luke.
Uz predsjednika Milanovića, u mimohodu i pri polaganju vijenca bili su načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske general-pukovnik Tihomir Kundid, direktor Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-bojnik Krešo Tuškan, zapovjednik Hrvatske ratne mornarice komodor Damir Dojkić, general-bojnik Blaž Beretin zapovjednik Hrvatske kopnene vojske, zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta „dr. Franjo Tuđman“ general-bojnik Slaven Zdilar, pomoćnik načelnika Glavnog stožera OSRH za zdravstvo general-bojnik Boris Zdilar, zamjenik zapovjednika Zapovjedništva za potporu brigadni general Ivan Raos, načelnik Obavještajne uprave J2 brigadni general Mijo Validžić, načelnik Uprave za logistiku J4 brigadni general Jozo Matković, zapovjednik Obalne straže komodor Milan Blažević te posebni savjetnik Predsjednika Republike za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković.
U Škabrnji je bio i kontroverzni zapovjednik HOS-a Marko Skejo sa svojim pristašama. Bili su odjeveni u odore sa simbolima HOS-a i pozdravom "Za dom spremni", a razvili su i zastavu ustaškog pukovnika Rafaela Bobana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....