ZAGREB - Udruge Franak i Potrošač podigle su kolektivnu tužbu protiv osam banaka zbog valutne klauzule u švicarskim francima i jednostrane promjene kamatne stope, a prvo ročište na Trgovačkom sudu u Zagrebu održat će se 4. srpnja, izvijestili su iz Udruge Franak.
Tužbom koja se temelji na Zakonu o obveznim odnosima i Zakonu o zaštiti potrošača traži se ukidanje valutne klauzule u "švicarcima" i dozvoljavanje valutne klauzule samo u eurima, za koje HNB ima mehanizam kontrole, te zabrana jednostrane promjene kamatne stope.
Kolektivna tužba podignuta je protiv Privredne banke Zagreb, Zagrebačke banke, Erste & Steiermärkische banke, Raiffeisen banke, Hypo Alpe Adria banke, OTP-a, Splitske banke i Volksbanke, a presuda će se odnositi na sve korisnike kredita s valutnom klauzulom u švicarskim francima koji su uzeti u tim bankama, kaže članica Upravnog odbora Udruge Franak Petra Rodik.
U Hrvatskoj ima preko 100.000 korisnika kredita vezanih za "švicarce", od kojih je 75.000 stambenih kredita, kojima su s obzirom na klizanje franka i promjene kamatnih stopa posljednjih godina rate otplate porasle od 35 do čak 100 posto, tvrde u udruzi.
Tužbom se želi osigurati odšteta tim korisnicima, ali i onemogućiti banke da i ubuduće na takav ili sličan način "oderu" građane, kažu članovi udurge. Problem je što se radi o prvom slučaju kolektivne tužbe u Hrvatskoj pa ni sud zasad nema nikakva iskustva niti praksu vezanu za takve slučajeve.
Branka Lukačević Gregić iz Udruge Franak kaže da su banke dale mnogo stambenih i nenamjenskih kredita vezanih uz "švicarce" bez pravilnog informiranja korisnika što bi to u izmijenjenim okolnostima moglo značiti za njih, te uz problematičnu procjenu kreditne sposobnosti građana. Čak 30 posto ljudi dobilo je negativne ocjene kreditne sposobnosti u eurima, no gotovo svi su ocijenjeni kreditno sposobnim u "švicarcima".
Također je kritizirala HNB jer, po mišljenju udruge, nije učinio gotovo ništa na zaštiti hrvatskih građana, za razliku od, primjerice, Narodne banke Srbije koja je krajem prošle godine zabranila bankama da samostalno mijenjaju kamatne stope na kredite s valutnom klauzulom.
Franak je danas potpisao sporazum o suradnji s Udruženjem Franak iz BiH i Udruženjem Efektiva iz Srbije kako bi pokrenuli zajedničku regionalnu inicijativu za zaštitu prava građana korisnika bankovnih usluga.
Predsjednik Efektive Dejan Gavrilović rekao je da su u Srbiji već donijete četiri prvostupanjske pojedinačne presude u korist tužitelja, a puno sličnih sporova je u tijeku. Srbija, za razliku od Hrvatske, vodi politiku plivajućeg tečaja nacionalne valute tako da su tamo osim kredita vezanih za "švicarce" sporni i krediti vezani za euro, dolar i drugu stranu valutu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....