Otkad je krenuo drugi val pandemije, a Vlada kao obvezu propisala nošenje maski u zatvorenom prostoru, Turistička inspekcija, Inspekcija rada te Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata obavile su 2481 nadzor u ugostiteljskim objektima, trgovinama te uslužnim objektima.
No, prema podacima koje smo dobili, nadzirani objekti ili su se većinom pridržavali mjera ili je inspekcija birala pristup upozoravanja, a ne kažnjavanja. Prema podacima Inspektorata, turistička i inspekcija rada od 15. listopada do 15. studenoga zatekle su 110 nepravilnosti, a točna brojka povreda koje je utvrdila sanitarna inspekcija nije poznata jer je većinom bila riječ o nepravilnostima koje su otklonjene u samom tijeku nadzora.
Kršenje izolacije
To da će nadzori i propisane kazne biti neučinkoviti tvrdilo se odmah pri donošenju odluke o kažnjavanju s obzirom da su kazne propisane isključivo za pravne, ali ne i za fizičke osobe koje Inspektorat i ne može kažnjavati, osim kad je riječ o kršenju odredbi samoizolacije.
Kako su nam objasnili, najveći dio nepravilnosti koje je utvrdila turistička inspekcija odnosio se na nepridržavanje ograničenja radnog vremena objekta, a sanitarna inspekcija većinom je "sankcionirala" nepridržavanje propisanog razmaka, nenošenje ili pak nepravilno nošenje maski, nedostatak obavijesti ili dezinfekcijskih sredstava u objektima.
Prema podacima Inspektorata, kazne propisane za obrte i prekoračenje radnog vremena iznose 2000 kuna za obrte, odnosno 3500 kuna za pravne osobe, nenošenje maski kažnjava se mandatnom kaznom u iznosu od 5000 kuna i za obrte i za pravne osobe, a jednakim iznosom kažnjava se i nedostatak dezinfekcijskih sredstava.
U slučajevima u kojima pravne osobe ne bi izvršile usmeno rješenje koje im je izdao inspektor, kazne se dalje kreću od 30 do maksimalno 120 tisuća kuna, no u Inspektoratu doznajemo da takva kazna, barem u kontekstu pandemije, nije izrečena niti jednom poslovnom objektu.
Varaždinski župan Radimir Čačić posljednjih se dana zalaže za vrlo oštre mjere pa i za zatvaranje ugostiteljskih objekata u najpogođenijim županijama. Tvrdi da se za kršenje mjera novčano trebaju kažnjavati i pravne i fizičke osobe - i vlasnici kafića i gosti koji krše mjere.
Slaže se sa svima koji kažu da postojeće mjere nisu dale očekivane rezultate jer ih neki građani svjesno krše znajući da neće biti kažnjeni.
- Nulla poena sine lege. Ne možete imati zakon koji ne propisuje kazne. (Epidemiološke) preporuke nisu zakon - kaže. Apostrofirao je slučaj kad je osoba koja je bila svjesna da je zaražena zatečena u kafiću.
- To treba kažnjavati bezuvjetnim zatvorom. Nikakve prekršajne, novčane kazne - kaže Čačić.
Propisanim kaznama prema pravnim osobama najviše su bili nezadovoljni ugostitelji, a njihov predstavnik iz Nacionalne koordinacije Marin Medak smatra da je kažnjavanje, ako je ideja bila doslovno provođenje epidemioloških mjera, trebalo ići prema fizičkim osobama.
Dostave starijim osobama
- Ne može vlasnik lokala biti odgovoran što neki gost ne nosi masku. Dakle, trebalo je uvesti kazne za fizičke osobe jer bi jedino takvo što imalo smisla i moglo natjerati ljude da se paze - rekao nam je Medak dodavši da je udruga još od ožujka predlagala cijele setove mjera uz pomoć kojih bi lokali ostali raditi, a starije osobe bile zaštićene, no nitko ih nije želio prihvatiti.
- Predlagali smo da ugostiteljski objekti dostavljaju hranu i namirnice starijim osobama koje bi trebale ostati u svom domu i da to Vlada kompenzira s iznosom od 600 kuna po osobi. Tada bismo svi radili i ne bi trebalo razmišljati o lockdownu - kaže Medak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....