NULTA TOLERANCIJA

KAZNA ZA RAVNATELJA HRT-a Radman je u sukobu interesa i mora platiti 15 tisuća kuna

ZAGREB - Glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman prekršio je nekoliko odredbi zakona o sprečavanju sukoba interesa, te je u potencijalnom sukobu interesa. Zaključilo je tako danas povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa koje je Radmanu izreklo sankciju od 15.000 kuna, a dužan je i njihovu odluku objaviti u jednoj od dnevnih novina na nacionalnoj razini.

Osim toga, Radmana su pozvali da razriješi svoj potencijalni sukob interesa u roku od 15 dana, inače će povjerenstvo ponovno pokrenuti postupak i izreči mu nove sankcije. Radman mora u idućih 15 dana svoja upravljačka prava u Nautaru prenijeti na nekog drugog, izači iz nadzornog odbora Hypo banke, iz odbora Atlantic grupe, te dostaviti imovinsku karticu.

Povjerenstvo je, unatoč Radmanovom tumačenju, nedvojbeno utvrdilo da glavni ravnatelj HRT-a jest dužnosnik, te da ne može obnašati dužnost u drugim nadzornim ili upravnim tijelima, te da je dužan podnijeti imovinsku karticu. A radman je, ponovili su jučer, osnivač i direktor tvrtke Nautar koja se bavi promidžbom, član je nadzornog odbora Hypo banke, te član odbora za imenovanja Atlantic grupe.

- Radman ne sagledava društvenu obavezu da osobnim primjerom pošalje poruku o nultoj stopi tolerancije na sukob interesa, savjest o tome mu nije dovoljno razvijena, objasnila je članica povjerenstva Tatjana Vučetić.

Branka Vukačević-Gregić je, pak, istaknula, kako u prilog tome da je Radman itekako dužnosnik koji podliježe zakonu o sukobu interesa, budući da od prihoda HRT-a 1,5 milijardi kuna čak 87% čine prihodi građana kroz pristojbe.

Povjerenstvo bi se moglo Radmanom baviti i zbog imenovanja Željka Rogošića na mjesto glavnog urednika prvog programa HRT-a, budući da, kako je objasnio Davorin Ivanjek, je Rogošić Radmanov kum, dakle povezane su osobe, a i imenovan je suprotno odluci zaposlenika.

Povjerenstvo je utvrdilo danas i kako je aktualni predsjednik uprave Podravke Zvonimir Mršić 12 mjeseci također kršio zakon o sukobu interesa, međutim, nikakav postupak niti sankciju protiv njega nisu pokrenuli, budući da je u međuvremenu prestala važiti odredba prema kojoj Mršić, kao bivši zastupnik, nije mogao ući u članstvo uprave neke tvrtke.

Osim toga, kao olakotna okolnost uzeta mu je i ta što je on zaista prije imenovanja u Podravku tražio mišljenje povjerenstva, no kako ono nije postojalo, nije mu ga imao tko dati.

Povjerenstvo, naime, tumači da Mršić kao bivši zastupnik, najmanje 12 mjeseci nakon što mu je prestala ta dužnost nije mogao ući u nadzorni ili upravni odbor neke tvrtke.

Povjerenstvo također nastavlja postupak protiv direktorice Agencije za osiguranje štednih uloga Marije Hrebac, za koji su također utvrdili kako je dužnosnica, te ne može istovremeno biti u nadzornom odboru Sunčanog Hvara, predsjednica nadzornog odbora Croatia banke, niti imati udjele u vlastitoj tvrci Proficon. Hrebac se u tom očitovanju branila kako ona nije dužnosnica, no povjerenstvo se poziva na objašnjenje Vlade iz koje su dobili popis dužnosnika koje oni imenuju, a na njemu je i direktor agencije za osiguranje štednih uloga.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 10:48