'ULAGANJE' U ZNANOST

KAOS NA SPLITSKOM SVEUČILIŠTU Naručili reviziju, šokirali se rezultatima, izbacili novinare i proglasili ju tajnom!

Većina problema uočena je još u nalazu Državne revizije iz 2009., ali još uvijek nije otklonjena
 Paun Paunović / CROPIX / Paun Paunović / CROPIX

SPLIT Revizija poslovanja Sveučilišta u Splitu, koju je po narudžbi same ustanove obavila ugledna tvrtka BDO, prošlog tjedna službeno je proglašena poslovnom tajnom: na sjednici Senata novinari su izbačeni iz dvorane, a naknadnim priopćenjem Sveučilište je objavilo da će 'uočene nepravilnosti u što skorijem roku otkloni, piše tportal .

Što ne bi trebalo čuditi s obzirom na to da su u tom dokumentu na 110 stranica navedene beskrajne nepravilnosti i kršenja zakona: od organizacije, preko sustava javne nabave, do vođenja dvostrukih knjiga i u najmanju ruku aljkavog trošenja novca za putne naloge.

Većina problema uočena je još u nalazu Državne revizije iz 2009., ali još uvijek nije otklonjena pa su revizori iz BDO-a na dva mjesta doslovno napisali da bi se 'zbog kontinuiranog neotklanjanja nepravilnosti trebalo zatražiti obrazloženje odgovornih osoba'.

To se prije svega odnosi na bivšeg rektora Ivana Pavića, koji je prije nekoliko mjeseci predao dužnost Šimunu Anđelinoviću (HDZ) nakon čak tri odrađena mandata, što je također godinama bilo sporno jer zakoni predviđaju da se rektorom može biti u najviše dva mandata.

Ima i nešto razumljivijih zaključaka: recimo da ne postoji kriterij po kojemu je odabrana banka u kojoj Sveučilište oročava višak novca (17,5 milijuna kuna u posljednje tri godine), a posebna su priča službena putovanja na koje ova institucija - dakle, bez samih fakulteta - godišnje troši oko 800 tisuća kuna.

Često se ne zna ni razlog putovanja, ni planirani iznos troškova, niti se izvještaji podnose u roku, a nema ni baze u kojoj bi se mogli proučiti rezultati. Nije precizirano u kakvim hotelima se može odsjedati. Kako je revizija primijetila, 'svrha putovanja često nije u korelaciji s poslovnim ciljevima Sveučilišta'. Prevedeno - putovalo se bez veze.

Javna nabava je pak posebna priča: ne postoje služba zadužena za to, niti pravilnik po kojemu bi se moglo raditi, pa se usluge, materijal i radovi nabavljaju mimo plana i bez predviđenog novca. Za nekoliko njih iznad 500 tisuća kuna bivši rektor Pavić nije dobio ni odobrenje Senata, poput kupnje školskog namještaja od milijun i pol kuna ili računala za 600 tisuća kuna.

Na intelektualne usluge se u prosjeku potroši čak 8,5 milijuna kuna godišnje, a na reprezentaciju 500 tisuća, no poseban je kuriozitet činjenica da Sveučilište nema praksu zaključivanja ugovora sa studentima, kao ni fakturiranja njihovih školarina.

Novi rektor Šimun Anđelinović, koji je odlučio sakriti izvještaj od javnosti, očito će imati prilično puno posla.

Članak u cijelosti možete pročitati ovdje .

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 04:37