ZAGREB, SINJ - Iz Ureda predsjednika Stjepana Mesića prekosutra će se odaslati cirkularno pismo UN-u kao reakcija na istup srbijanskog predsjednika Borisa Tadića pred Vijećem sigurnosti.
Tadić je u petak u New Yorku izjavu predsjednika Stjepana Mesića o uporabi vojske u slučaju da Republika Srpska raspiše referendum o odcjepljenju nazvao “opasnom, ratnohuškačkom i mahanjem sabljom”.
- Zahvalni smo Tadiću što nam je svojom rekacijom pomogao da međunarodnu zajednicu još jednom upozorimo da je BiH potencijalno žarište i da svijet ne bi trebao zatvarati oči pred politikom premijera Republike Srpske Milorada Dodika, kao što je predugo zatvarao oči pred politikom Slobodana Miloševića - kaže Tomislav Jakić, savjetnik predsjednika Mesića za vanjsku politiku.
Indikativno je, kaže Jakić, što Tadić to nije rekao u službenom govoru pred Vijećem sigurnosti, nego kao repliku na istup veleposlanika BiH.
- Tadić se poslužio proceduralnim trikom da bi onemogućio našu repliku, što pokazuje da se pribojavao hrvatske reakcije. Njegova izjava služi za unutarnjopolitičke potrebe u Srbiji - smatra Jakić. Sličnog je stajališta i novoizabrani hrvatski predsjednik Ivo Josipović, koji smatra da je Tadić oštro nastupio više zbog domaće nego međunarodne javnosti.
- Svakome dobronamjernom je jasno da Hrvatska vodi vrlo konstruktivnu i mirotvornu politiku. O tome su u UN-u govorile i neke druge zemlje. Najveći je hrvatski interes smirenje situacije u regiji i suradnja. Mesićeva izjava nije bila poziv na rat, nego metafora, želja da se kaže kako treba očuvati jedinstvo BiH - rekao je Josipović za posjeta Sinju.
Cirkularno pismo koje će se odaslati u New York zapravo je Mesićeva izjava od četvrtka, u kojoj objašnjava da je sporne riječi o vojnoj intervenciji izgovorio u kondicionalu, ali i kao upozorenje na međunarodno ignoriranje Dodikove politike. Mesićeva rekacija time će postati službeni dokument UN-a, objašnjavaju na Pantovčaku.
Za razliku od Mesićeva ureda, u Ministarstvu vanjskih poslova danas su nam najprije rekli da ne namjeravaju poduzimati nikakvu diplomatsku aktivnost jer su “dobili signal od više država da je Tadićeva replika bila diplomatski promašaj”, a naknadno su nam potvrdili da će preko diplomatske misije ipak biti odaslano Mesićevo pismo za UN. Neslužbeno, na Zrinjevcu smatraju da Hrvatskoj ne odgovara zaoštravanje odnosa sa Srbijom, a da aktualna razmjena teških riječi više ide na ruku Beogradu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....