PREDSJEDNIK O ANALITIČARU

JOSIPOVIĆ 'Jovića sam morao smijeniti. On mi je trebao pomagati, a ne voditi paralelnu politiku'

 Boris Kovačev/CROPIX

Predsjednik Ivo Josipović gostujući u emisiji RTL Danas rekao je kako planira inicirati nove ustavne promjene te potpuno reformirati izborni sustav ukoliko pobijedi na idućim predsjedničkim izborima.

- Prošao sam jedan mandat, stekao sam određena iskustva, došlo je vrijeme da se iskustva sumiraju i razmišlja o budućnosti. Smatram da Hrvatska treba bolji temelj za svoj razvoj. Smatram da je taj temelj novi Ustav. Projekt novog Ustava nudi ozbiljne reforme hrvatskog društva. Riječ je o reformama koje je gotovo nemoguće provesti bez novog Ustava, ne samo zato da se slomi politički otpor, nego i zato što je priroda nekih promjena takva da moraju biti položeni u Ustavu. Možda da krenemo redom - Hrvatsku vidim kao drugačiju. Hrvatsku vidim decentraliziranu, s regijama s većim ovlastima za lokalnu samoupravo i s više novaca.

- Drugo, smatram da izborni sustav moramo promijeniti. Vjerujem da građani žele više sudjelovati u donošenju političkih odluka, žele biti aktivniji, neposredniji, odlučujući u izboru svojih zastupnika u Sabor. Zato nudim jedan novi model koji pretpostavlja da građani imenom i prezimenom biraju pola zastupnika po većinskom sistemu, a da drugu polovicu biraju sa stranačkih lista, ali uz preferencijalno glasovanje. Budući da je referendum jedan od oblika neposrednog odlučivanja građana, predlaže se jedna bolja profilacija referenduma s jasnijim pravilima i s određenim vrijednosnim jamstvima kako referendum ne bi otišao u neku krajnost kojom bi narušio demokratske temelje društva. Ali se polje referenduma širi.

- Isto tako, uvodi se novi institut, a to je stavljanje neke točke na dnevni red Sabora. Građani će s 10.000 potpisa moći staviti neku točku na dnevni red Sabora bez obzira na stav zastupnika - komentirao je predsjednik, a o političkom otporu koji bi mogao doći i iz njegove bivše stranke Josipović rekao:

- Ja sam kroz svoj dosadašnji rad pokazao kako sam neovisan od stranaka. To se vidjelo i kod prve promjene Ustava koju sam inicirao kada sam zagovarao da ratno profiterstvo i pretvorbeni kriminal ne zastarijevaju. Međutim, političkom aktivnosti, da ne kažem pritiskom, postigao sam to da se Ustav promijenio i tako aplicirao onu ideju o pravednosti i to na način da netko tko je zlorabio činjenicu da smo bili u ratu, te da je zgrnuo bogatstvo pretvorbom i privatizacijom. I sada se vodi oko 50 postupaka protiv takvih.

Josipović je rekao da će, ako ne uspije uvjeriti političke partnere u nužnost promjena, inicirati referendum.

- Predsjednik to može izvesti kao i svi drugi. Dakle, okupi građane i građanke koji dijele njegove stavove da prikupe određeni broj potpisa i da ih podnese nadležnim institucijama. Imat ću inicijativu poput Željke Markić. Imam podršku za takve inicijative i imat ću je ukoliko bude otpora u Saboru. Koliko kaže Ustavni sud, toliko ću potpisa skupiti.

Predsjednik je rekao kako će učiniti sve da te stvari zažive u njegovom drugom mandatu.

- Kako je to moguće govori i prva promjena Ustava koju sam inicirao. Nakon prvotnog otpora prema takvim promjenama, sve više stranaka otvara vrata promjenama. Siguran sam da će ove inicijative naići na podršku onog trenutka kada se krene ozbiljno raspravljati, kada prijedlog bude upućen Saboru, kada se otvori javna rasprava i kada se vidi da su prijedlozi koje nudim na korist Hrvatske.

- Suština funkcije predsjednika je da okuplja, da nudi dobra rješenja i da podržava Vladu u onom dobrom što čini - odgovorio je na pitanje 'Hoće li u drugom mandatu više kritizirati Vladu'.

- Uvijek upozoravam kako predsjednik ne bi trebao biti oporba. Vladu treba u prvom redu kritizirati oporba u Saboru i tu se vidi njena uspješnost. Predsjednik je tu da motivira i upozorava. Iako možete naći cijelu seriju naslova u novinama poput 'Vlada protiv predsjednika', 'Predsjednik protiv Vlade', ali ne mislim da je to suština funkcije predsjednika - kazao je.

Predsjednik se osvrnuo i na smjenu svog analitičara Dejana Jovića.

- Nakon ove aktivnosti koju je poduzeo, bio bi razriješen. Ne zato što je nedopušteno otvarati bilo koju temu u demokratskom društvu. Dejan Jović je eminentni profeser s dobrim ugledom i radovima, ali netko tko je savjetnik ili analitičar u Uredu predsjednika i nije zaposlen ili angažiran na Sveučilištu ili na Akademiji znanosti, njegova funkcija je da pomaže predsjedniku, a ne da vodi paralelnu politiku ili nudi paralelne inicijative. Riječ je o jednom tekstu koji je imao implicite i ozbiljne političke konotacije koje ja nisam mogao dozvoliti, rekao je Josipović.

Na komentar novinara kako protukandidatkinja Kolinda Grabar Kitarović sutrašnji dan planira provesti u Vukovaru, predsjednik je odgovorio:

- Dobro je da javne osobe, a Kolinda je javna osoba, odlaze u Vukovar i obilježavaju Dan neovisnosti. Naravno, ja ću 18.11. biti u Koloni sjećanja.

Josipovićev raspored ovih je dana pretrpan, no predsjednik tvrdi kako ne radi ništa više nego zadnjih pet godina.

- Puno sam s građanima, razgovaram o problemima, nudim inicijative i mislim da je to moja zadaća do zadnjeg dana mandata. Kako se bliže izbori, naravno da smo aktivniji, ali to se ne može nazvati kampanjom. Kampanja je poseban vremenski period koji je pravno definiran, u kojem postoje posebna pravila nastupanja - kazao je predsjednik i dodao kako ne zna kada će kampanja zaista krenuti.

- Ne mogu to znati. Izbore raspisuje Vlada. Meni je svaki datum dobar jer namjeravam pobijediti na izborima - kazao je samopouzdano.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. listopad 2024 19:31