PROGRAM PRESELJENJA

JOŠ JEDNA SKUPINA SIRIJSKIH IZBJEGLICA STIGLA U HRVATSKU Stigli su iz Turske, Hrvatsku su sami odabrali jer tu žele živjeti, počinju novi život

 

Još jedna skupina izbjeglica, četvrta od kraja prošle godine, preseljena je iz Turske u Hrvatsku, koju su one dobrovoljno odabrale kao zemlju konačne destinacije u kojoj žele živjeti.

U Međunarodnu zračnu luku Franjo Tuđman u Zagrebu u utorak je stiglo pet sirijskih obitelji, odnosno 24 državljana Sirijske Arapske Republike, među kojima je 11 maloljetne djece, objavio je MUP na svojim internetskim stranicama.

Za dvije obitelji dodatni motiv za početak novog života u Hrvatskoj su obitelji koje su ranije došle kroz program premještanja ili preseljenja, te već žive u Hrvatskoj.

U Hrvatskoj je s jučerašnjim danom iz Turske preseljeno ukupno 105 osoba. Prva skupina od 40 osoba prihvaćena je lani krajem studenog, druga skupina od 36 osoba prihvaćena je krajem siječnja, dok je jedna peteročlana obitelj prihvaćena 10. travnja

Kao i u prethodnim dolascima, i ove su sirijske obitelji već prošle kulturnu orijentaciju u Turskoj, te će odmah započeti s procesom integracije u hrvatsko društvo.

Prvo će biti smješteni u Prihvatilište za tražitelje azila u Kutini te će ostvarivati sva prava kao i ostali tražitelji međunarodne zaštite. Nakon toga će im biti osiguran trajniji individualni smještaj, kao i za prethodno preseljene osobe kojima je osiguran na području Zadra, Slavonskog Broda, Zaprešića i Zagreba, osim za jednu obitelj za koju je u tijeku pronalazak adekvatnog smještaja.

Zbrinjavanje novopristiglih osoba Hrvatska provodi temeljem sudjelovanja u europskom programu premještaja i preseljenja državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva koje ispunjavaju uvjete za odobrenje međunarodne zaštite, sukladno zaključcima Europskog vijeća.

MUP navodi da Hrvatska nastavlja s kontroliranim upravljanjem migracijama kroz program preseljenja te s ostalim članicama Europske unije uspostavlja zaštitni mehanizam čiji je primarni cilj zaštititi ljudske živote i izbjeći neželjene situacije koje su se ranije događale u pokušajima prelaska nezakonitih migranata preko Sredozemnog mora.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 06:44