Centar za mirovne studije predstavio je preliminarne rezultate istraživanja "Stavovi prema strancima i manjinama u hrvatskom društvu u 2024. godini: prijetnja, susret, suživot?" provedenog u kolovozu ove godine.
Istraživanje, koje je provedeno i 2013. i 2017. godine, provedeno je na nacionalnom uzorku ispitujući 978 građana Republike Hrvatske. Sukladno promjenama u migracijskim trendovima dodana su neka nova pitanja koja se tiču percepcije hrvatskih građana o stranim radnicima. Glavni rezultati istraživanja podijeljeni su na deset kategorija.
Najvažniji su rezultati koji se odnose na stavove o postupanju prema različitim kategorijama stranaca. Pozitivno je što rezultati pokazuju kako velik udio građana smatra da država mora kazniti poslodavce koji iskorištavaju radnike na tržištu rada (74%) i stanodavce koji stranim radnicima pružaju nedostojne uvjete stanovanja (68%).
Više od pola ispitanika smatra da bi Vlada trebala osigurati siguran i zakonit dolazak izbjeglica u RH (60%), dok malo manji broj smatra da Hrvatska ne smije od EU preuzeti teret otvaranjem novih prihvatnih centara na svojim granicama.
Veću podršku zabilježeno su dobile tvrdnje pooštravanja situacija povezanih s granicama, gdje se većina ispitanika, njih 57%, slaže s tim da se treba kazniti svakoga tko pomogne nezakonitom migrantu, 39% ih se slaže s potpunim zatvaranjem granica za izbjeglice i njih nešto manje, 30% se slaže s ograničavanjem granice zidom ili žicom za onemogućavanje ulaska izbjeglicama.
Slanje vojske na granicu radi odvraćanja osoba u nezakonitom prelasku granice podržava 44% ispitanika, a 38% smatra opravdanim korištenje nasilja da se odalje tzv. "nezakoniti migranti" od hrvatskog teritorija.
Većina građana i dalje podržava pravo doseljenika na širok raspon različitih prava, kao što su pravo na zaštitu od diskriminacije (58% ispitanika), pravo na jednakost pred hrvatskih pravosuđem (59%) te pravo na jednaku plaću kao i ostali građani (56%).
‘Nek usvoje našu kulturu‘
Ipak, u istraživanju je zabilježen pad podrške pojedinim pravima. Nešto manje od polovice ispitanika podržava pravo na obrazovanje i pravo na očuvanje svoje kulture. Besplatno učenje hrvatskog jezika podržava 52%, a s pravom na korištenje vlastitog jezika slaže se 40% ispitanika. To se djelomično poklapa i s novom tvrdnjom kako bi strani doseljenici trebali zadržati svoju, izvornu kulturu, ali i usvojiti hrvatsku, što podržava 58% ispitanika.
Najmanji postotak građana, 19%, uglavnom se ili u potpunosti slažu da doseljenici trebaju imati pravo glasa.
Građanska podrška tzv. ekonomskih migranata iz siromašnih zemalja porasla je u odnosu na 2017. i danas čini 42% od ispitanika. Prema kategorijama stranaca prema motivu dolaska najveću podršku dobivaju turisti (81%), povratnici iz dijaspore (71%) i osobe koje dolaze radi obrazovanja (69%). Podrška za dolazak tražitelja azila nešto je manja od prijašnjih istraživanja, njihov dolazak sada podržava 34%, a ne podržava 27% ispitanika.
U odnosu na 2013. i 2017. godinu, istraživanje je zabilježilo porast straha, odnosno osjećaja ugroze od svih skupina koje su se istraživale, osim prema Srbima, prema kojima je strah pao između 2013. i 2017., potom stagnirao do 2024. Trenutno najveći udio građana ima negativne stavove prema Arapima i muslimanima, a udio negativnih stavova prema tražiteljima azila pao je s prvog mjesta na treće od 2017. godine. Najmanje straha ispitanici osjećaju prema Ukrajincima, dok su Palestinci najlošije pozicionirani na toj skali.
Više od polovice ispitanih građana misli kako strani radnici snižavaju cijenu rada domaćih radnika (59%). Malo manji postotak (55%) smatra da nam strani radnici trebaju za poslove za koje domaći radnici nisu zainteresirani.
Podijeljeno je mišljenje oko percepcije domaćeg stanovništva o ljudima druge boje kože. Četvrtina ispitanika ne slaže se s tvrdnjom da postoji neprijateljstvo prema skupini, dok ih se 30% slaže da postoji.
Neprocjenjive vrijednosti
U zaključcima istraživanja stoji kako je došlo do pada u podršci nekih aspekata javnih politika koje se odnose na multikulturalizam i/ili interkulturalizam. Tako samo 26% od ispitanih smatra kako je ugodno imati priliku živjeti u sredini u kojoj žive ljudi različitih vjera, nacija i porijekla, a nešto manje (23%) se uglavnom ili u potpunosti slaže s tvrdnjom da se stranci koji doseljuju obogaćuju našu kulturu. Mišljenje koje je ostalo relativno nepromijenjeno je mišljenje o tome kako bi doseljenici trebali ostati vezani uz svoju kulturu i korijene, što misli čak 45% ispitanika.
Znatno manju podršku (16%) dobiva nova tvrdnja da bi doseljenici trebali zadržati svoju kulturu, a ne bi trebali usvojiti hrvatsku. S druge strane, veliki postotak ispitanika, njih 47%, smatra da bi strani doseljenici trebali prihvatiti hrvatsku kulturu kao vlastitu kako bi bili prihvaćeni članovi društva. Čak četvrtina ispitanika slaže se kako ne bi smjeli javno pokazivati vjerske i kulturne običaje.
Da bi međusobno druženje pripadnika različitih nacija obogatilo građane smatra 36% od ispitanih građana, a desetak posto manje njih smatra da su etički miješana područja neprocjenjiva vrijednost hrvatskog društva (25%).
Istraživanje je provela agencija Ipsos, a osmislili su ga sociolog Drago Župarić-Iljić s Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Sara Lalić iz Centra za mirovne studije. Svi rezultati istraživanja podijeljeni su na internetskoj stranici Centra za mirovne studije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....