MODERNO ROPSTVO

HRVATSKI OLIVER TWIST U centru grada osam godina prisiljavao starca da prosjači za njega

 Damjan Tadić/Cropix

ZAGREB - „Od danas pa nadalje radit ćeš za mene svakodnevno. Prosit ćeš po centru. Neka te ljudi žale. Snađi se. Sve do jedne kune koju zaradiš ide meni. Imat ćeš krevet, hranu i za pljuge. Nadgledat ću te. Nema mrdanja! Ubit ću te ako se nešto izjalovi.“ - samo je dio repertoara koji je svakodnevno od 2005. godine uz povike, brutalna premlaćivanja i prijetnje smrću koristio 50-godišnji trgovac ljudima dok je na različite načine u centru hrvatske metropole utjerivao strah u kosti danas 67-godišnjem muškarcu!

Nakon osam godina agonije tijekom koje je, pretpostavlja se, za svog fiktivnog poslodavca zaradio najmanje pola milijuna kuna, 67-godišnji 'rob' je spašen daljnjeg mučenja! Bilo je dana kada je, zahvaljujući ulozi koju je obnašao na gradskim ulicama gdje je velika fluktuacija ljudi, uspio isprosjačiti i po 700 kuna, no njegov dio kolača bio je uvijek sličan - tek par desetaka kuna za sitne zadovoljštine poput cigareta.

Da u Zagrebu postoji takva tortura, istražitelji su otkrili tijekom višemjesečnog opserviranja prosjaka po gradskim ulicama te su, nakon prikupljenih informacija, od 9.do 12.listopada proveli Operativnu akciju 'Oliver' nazvanu po slavnom Dickensonovom romanu Oliver Twist koja je rezultirala privođenjem čak 40 osoba od čega je šestero djece i dvoje maloljetnika.

Rezime akcije su 33 optužna prijedloga zbog prosjačenja i jedan zbog kršenja zakona o strancima. Podnesene su i tri kaznene prijave zbog povrede djetetovih prava te jedna zbog trgovanja ljudima. Upravo ovaj zadnji slučaj trgovanja ljudima istražitelje je, zahvaljujući uhićenju 50-godišnjeg 'robovlasnika' inače starog recidiviste zbog niza imovinskih (ne)djela i onih sa elementima nasilja, istraga odvela i u druge smjerove i trenutno se nad njim provode i druga kriminalistička istraživanja.

Kako doznajemo, 'rob' i 'robovlasnik' su se na neki način zbližili 2005.godine kada je u punom zanosu i prepun elana tadašnji 42-godišnji muškarac uspio uvjeriti 17 godina starijeg poznanika da je 'bog i batina'. Iznajmio je samo za njih dvoje stančić u Zagrebu čiju je najamninu i režije žrtva svojim prosjačenjem financirala.

Kršitelj zakona ga je uz kišu psovki, uvreda, ucjena, batina i prijetnji uspio uvjeriti da je njegov podanik i da će biti kako on kaže. Svakodnevno ga je vozio na radno mjesto na zagrebačke ulice i po trgovačkim šoping centrima gdje je svojom pojavom izazivao samilost prolaznika i poprilično dobro zarađivao. Radio je od jutra do mraka, pretežito od 9 do 19 sati, a iz prikrajka ga je uvijek promatrao 'poslodavac'.

Po nekoliko puta na dan uzimao je od njega zaradu i u početku mu je to sve bilo donekle u redu obzirom da vlastitu obitelj nije imao odnosno sa njima nije bio u dobrim odnosima. Nakon par godina, ne mogavši trpjet povremene batine kad bolestan nije mogao ići na 'posao', uspio je i pobjeći iz stana i sakriti se u prostorijama Crvenog križa.

Ali sve je to bilo kratko jer ga je 'poslodavac' uvijek locirao te svojom pojavom, moći uvjeravanja i nametanjem, vraćao u neku vrstu radnog zatočeništva. U slučaj se sada umiješao i Centar za socijalni rad, a zanimljivo je da, bez obzira što 67-godišnja žrtva nije u dobrim odnosima sa obitelji, punih osam godina za njega se nitko nije raspitivao a kamoli da eventualno prijavi njegov nestanak.

-Trgovina ljudima prepoznata je kao rastuća opasnost. Ove godine zabilježeno je 18 žrtava trgovine ljudima a lani 11. Žrtve su najčešće mlađe ženske osobe koje se seksualno iskorištavaju ili mlađi muškarci koji se prisiljavaju na rad. Hrvatska sve više postaje i krajnja destinacija za takve slučajeve. Radno se eksploatiraju i djeca.

U Zagrebu se prosjačenjem bave sve osobe bez obzira na godine, nacionalnu pripadnost. Organiziranih grupa nismo detektirali, a prosjaci pojedinačno izazivaju sažaljenje kod prolaznika, igraju na socijalnu kartu i invalidnost koje su dosta često lažne - kaže Željko Dolački iz Službe organiziranog kriminaliteta PU zagrebačke pojasnivši kako građani zapravo davanjem novca prosjacima potiču na zloporabu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 15:39