PRONATALITETNA POLITIKA

HRVATSKI GRAD REKORDER: OVDJE NAKNADU ZA BEBE DIŽU NA ČAK 10.000 KUNA! Uvodi se i niz drugih izdašnih mjera: 'Želimo pomoći mladim obiteljima'

Ivo Dujmić
 Srđan Vrančić / Hanza Media

Novi/stari gradonačelnik Opatije Ivo Dujmić startao je u svoj drugi mandat najavom niza novih mjera kojima će Grad Opatija pomoći mladim obiteljima i dodatno podići standard brige za djecu, te je tako pronatalitetnu politiku označio kao jedan od ključnih prioriteta u naredne četiri godine.

Uz besplatan vrtić za svako drugo i sljedeće dijete iz obitelji te besplatne udžbenike za sve osnovnoškolce, udarna Dujmićeva mjera je povećanje naknada za novorođenčad na čak 10 tisuća kuna! Usvoji li Gradsko vijeće ovaj gradonačelnikov prijedlog, Opatija će postati grad s najvećim naknadama za bebe u Hrvatskoj.

Stipendije

I tijekom prošlog mandata Ive Dujmića naknade za novorođenčad su rasle, a Opatija bila u samom vrhu po iznosu naknada. Prošle godine naknade za prvo dijete povećane su na 4000, za drugo na 5500, a treće i svako iduće na 7000 kuna.

Uz to, Grad je svim roditeljima koji imaju četvero i više djece osigurao dodatne oblike novčane pomoći. Za svako dijete koje pohađa vrtić roditelji tako dobivaju po 1500 kn godišnje (ako je dijete u poludnevnom boravku) i 3000 kn godišnje (ako je u cjelodnevnom programu), za svako dijete osnovnoškolskog uzrasta 1500 kuna godišnje, a ako dijete pohađa produženi boravak, 3000 kn godišnje, za srednjoškolce roditelji dobivaju po 2000 kuna godišnje, a za redovne studente koji nisu korisnici nekih drugih stipendija po 5000 kuna godišnje.

“Predložena odluka o isplati jednokratnih naknada za svako novorođeno dijete u visini od 10.000 kuna, a koja će se uputiti Gradskom vijeću na usvajanje, samo je nastavak politike čiji je cilj da naši građani budu zadovoljni i žive kvalitetnim životom”, rekao nam je gradonačelnik Dujmić.

Dujmić navodi kako se u Opatiji godišnje rodi između 80 i 90 djece, te su napravljene simulacije koje su pokazale da gradski proračun može financirati ovo povećanje naknada.

“Ovime želimo pomoći mladim obiteljima da prilikom rođenja djeteta mogu bez razmišljanja ili strahovanja priuštiti sve što je potrebno za dolazak bebe u kuću, a to nisu mali troškovi. Cilj nam je kao gradskoj upravi da građani Opatije budu zadovoljni i da imaju kvalitetu života koja je na razini renomea turistički uspješnog grada poput Opatije”, ističe Dujmić.

Besplatni vrtić

Što se vrtića tiče, najznačajnija novost koju najavljuje gradonačelnik jest da će, dobije li prijedlog gradonačelnika podršku Gradskog vijeća, roditelji ubuduće plaćati vrtić samo za prvo dijete, dok će smještaj i briga za ostalu djecu biti besplatni.

Dujmić je predložio i povećanje plaća djelatnicima vrtića i Gradske knjižnice i čitaonice za pet posto. Također, vrtići će morati uskladiti radno vrijeme s potrebama, odnosno radnim vremenom, roditelja. Za one koji djecu ipak ne uspiju upisati u vrtić, Grad će kroz poseban program sufinancirati i angažman dadilja u Opatiji. Inače, očekuje se, rekao je gradonačelnik, da će ove godine u vrtiće biti upisano 420 djece.

Grad će od školske 2017./2018. pokrivati, najavio je Dujmić, besplatne udžbenike svim osnovnoškolcima, bez obzira na imovinski cenzus. Za to će se u proračunu osigurati 750 tisuća kuna.

Iako lista bivšeg SDP-ovca, a na ovim izborima nezavisnog Ive Dujmića nije osvojila većinu u Gradskom vijeću, pa će mu za realizaciju ovih mjera biti potrebna podrška i drugih političkih opcija, može se pretpostaviti da u ovom pitanju ne bi trebalo biti politiziranja ni opstrukcija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 10:14