Hrvatsku su na Badnjak pogodili loši vremenski uvjeti koji su prouzrokovali brojne probleme - na širem splitskom području vatrogasci su intervenirali zbog orkanskog vjetra, zbog snijega su zatvorene pojedine prometnice uz prekid trajektnih, katamaranskih i brodskih linija, olujna bura je na području Cetinske krajine prouzročila poremećaje u opskrbi električnom energijom, dok je selo kraj Požege zatrpala snježna mećava.
DHMZ je ujutro prognozirao da će biti umjereno do pretežno oblačno i vjetrovito. Ponegdje u unutrašnjosti kiša i snijeg, osobito na istoku, u Lici i u Zagori, a snijega nošenog burom može biti ponegdje na obali. Vjetar umjeren, mjestimice i jak sjeverni i sjeveroistočni. Na Jadranu umjerena i jaka, ponegdje olujna bura, uglavnom podno Velebita s orkanskim udarima.
RTL-ov prognostičar Dorian Ribarić otkrio još jedan fenomen koji je danas zabilježen prvi put u posljednjih nekoliko godina.
"Nastavlja puhati bura i danas, a problemi u prometu veliki su. Najkritičnije je na području južnog Velebita, odnosno na području Paškog mosta. Tamo je danas izmjerena bura koja je puhala 200 km/h, čak malo i brže od toga! To je najveća brzina vjetra u posljednjih 4,5 do 5 godina", rekao je Ribarić.
Još večeras moguće su, kaže, lokalne mećave na području Like i Gorskog kotara. "Ali obilnijeg snijega nema na vidiku, još nešto će padati u Slavoniji", rekao je.
Na pitanje do kad će se moći sanjkati u mjestima gdje ima snijega - poručio je: "Još narednih nekoliko dana", prenosi Danas.hr.
Na snazi je žuto upozorenje zbog vjetra, snijega i poledice za Zagrebačku, Osječku, Gospićku, Kninsku, Splitsku, Dubrovačku regiju i zapadnu obalu Istre. Izdali su narančasto upozorenje za Riječku regiju i južnu Dalmaciju zbog vjetra, kao i crveno za Kvarner, sjevernu i srednju Dalmaciju, također zbog vjetra.
Intervencije zbog olujnog vjetra
Vatrogasci na širem splitskom području imali su pune ruke posla tijekom uklanjanja brojnih stabala i grana s cesta, stupove javne rasvjete i sve ostalo što je srušio orkanski vjetar u ponedjeljak. Bura koja je po prognostičarima negdje puhala i do 120 kilometara na sat, već dva dana ne popušta na području Splitsko-dalmatinske županije pa vatrogasci na poziv građana obavljaju brojne tehničke intervencije.
Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ) također je izvijestila da uslijed jakih udara vjetra veliki broj županija bilježi povećani broj intervencija, a najviše Primorsko-goranska županija s njih 73, na kojima je sudjelovalo 327 vatrogasaca s 80 vatrogasnih vozila. Zamjenik vatrogasnog zapovjednika Primorsko-goranske županije, Hinko Mance, rekao je da je bilo najviše loma i rušenja grana i stabala koje je trebalo ukloniti, padali su i reklamni panoi koje su vatrogasci uklanjali s prometnica, no sve je prošlo bez ozlijeđenih osoba.
Istarska županija imala je 45 tehničkih intervencija i 123 vatrogasaca s 54 vatrogasna vozila, a Zadarska županija 35 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo 72 vatrogasca s 34 vatrogasna vozila. Grad Zagreb zabilježio je 26 tehničkih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo 89 vatrogasaca s 28 vatrogasnih vozila.
U Splitsko-dalmatinskoj 70 vatrogasaca s 21 vozilom je na 22 tehničke intervencije saniralo uzroke orkanskog vjetra. U Zagrebačkoj županiji 47 vatrogasaca iz JVP-a Ivanić Grad i Velika Gorica te DVD-a Preska, Lukovo, Blaževdol, Sveti Ivan Zelina, Dubrava, Prečec, Hrebinec, Vukšinac, Bedenica i Rakovec su na 14 tehničkih intervencija uklanjali stabla i grane s prometnica i krovova kuća.
Najmanji broj tehničkih intervencija su imale Koprivničko-križevačka i Šibensko-kninska županija, s 13 i 12 tehničkih intervencija na kojima je sudjelovalo kumulativno 72 vatrogasca (36 u obje županije) iz JVP-a Križevci i Đurđevac te DVD-a Molave, Domaji, Rasinja i Podravske Sesvete te JVP-a Vodice, Šibenik, Drniš, Knin te DVD Tisno.
Neke regije su bez struje
Zbog olujne bure koja je puhala cijelu noć s ponedjeljka na utorak, a koja je povremeno imala i orkanske udare, prouzrokovala je na području Cetinske krajine velike poremećaje u opskrbi električnom energijom, javlja Slobodna Dalmacija. Zbog kvarova na 10-kilovoltnim dalekovodima bez struje su ostali potrošači u Koljanima na području grada Vrlike, Laktacu, Biteliću i Ruminu u općini Hrvace, dio potrošača Otoka u istoimenoj općini te na području grada Trilja naselja Podi, Velić i Čačvina.
Kako je za Slobodnu Dalmaciju kazao Dražen Šabić, upravitelj sinjskog pogona "Elektrodalmacije" na terenu je svih šest ekipa montera, a kako je bilo i porušenih stupova angažirani su i kooperanti i njihova mehanizacija. Šabić kaže da će njihovi monteri unatoč Badnjaku, kada je radno vrijeme uobičajeno skraćeno, raditi sve dok se ne otkloni posljednji kvar i svi potrošači ponovno budu priključeni na mrežu.
Stražeman, selo kraj Požege, zatrpala je snježna mećava, požalili su se čitatelji portalu 24sata. Navode da je snijeg nastavio padati jednako kao i u ponedjeljak, dok ga u Požegi koja je 12 kilometara dalje nema. U međuvremenu im je nakratko nestalo i struje.
Problemi u prometu
Kad je u pitanju promet, HAK je priopćio važnu obavijest o prohodnosti autocesta, zbog snijega i vjetra. Na autocesti A1 proglašeni su zimski uvjeti od čvora Bosiljevo II do čvora Rovanjska u oba smjera. Također zbog jakog vjetra zabrana je prometa za sva vozila između čvora Sveti Rok i čvora Posedarje u oba smjera kao i državna cesta D54 Maslenica – Zaton Obrovački. Preporučeni obilazak za osobna vozila je preko državne ceste D27 Gračac – Obrovac, za sve ostale skupine vozila nema alternativnih pravaca iz smjera unutrašnjosti prema Dalmaciji i obrnuto.
Prema prognozi DHMZ-a tijekom srijede očekuje se olujna do orkanska bura zbog čega je moguće da će i nadalje ova dionica biti zatvorena. Međutim, zbog jakih udara vjetra postoji mogućnost i prekida prometa autocestom A6 prema Rijeci. Apeliraju na sve korisnike da prije puta provjere stanje prohodnosti autocesta i drugih alternativnih pravaca.
Zbog jake bure otkazani su svi autobusni polasci iz Splita prema unutrašnjosti Hrvatske, kao i brojne trajektne i katamaranske linije prema otocima.
Zbog vjetra u prekidu su: trajektne linije Sućuraj-Drvenik, Split-Supetar, Sumartin-Makarska, Vis-Split, Prizna-Žigljen; Stinica-Mišnjak; Zadar-Ist-Olib-Silba-Premuda-Mali Lošinj, Šibenik-Kaprije-Žirje i Zadar (Gaženica)-Rivanj-Sestrunj-Zverinac-Molat, Ubli - Vela Luka - Split.
Također i katamaranske linije: Novalja-Rab-Rijeka, Mali Lošinj-Cres-Rijeka, Zadar-Molat-Brgulje-Zapuntel-Ist, Ubli-Vela Luka-Hvar-Split, Split-Stari Grad-Split, Korčula-Hvar-Split, Split-Bol-Jelsa, Ubli-Korčula-Dubrovnik, Split-Hvar-Vela Luka-Ubli, Split - Vis, Zadar-Premuda-Silba-Olib, Zadar-Iž Mali-Veli Iž-Rava Mala-Rava, Zadar-Rivanj-Sestrunj-Zverinac-Božava-Brbinj, Split-Rogač-Split, Split-Rogač-Milna.
U prekidu su i brodske linije: Zadar-Preko, Mali Lošinj-Unije-Susak, Vodice-Šepurine-Prvić Luka-Zlarin-Šibenik, Zadar–Sali-Zaglav i Vrgada-Pakoštane-Biograd.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....