Anamaria Matušek već dvije i pol godine studira u kineskom epicentru koronavirusa Wuhanu. U rano poslijepodne danas je stigla u Zagreb, a stručne službe savjetovale su joj da još dva dana provede u svom domu u karanteni. Naime, tada će proći 14 dana, koliko se smatra da može potrajati inkubacija virusa.
- Nakon što sam sletjela u Zagreb, imala sam razgovor u inspektoratu gdje sam odgovarala na pitanja i dobila upute. Dobila sam preporuku da se dva dana zadržim u kući, a iako se izvrsno osjećam, odlučila sam da tjedan dana ostanem doma, radi drugih. Opreza nikad dosta - kaže Anamaria.
Nakon razgovora otišla je u Kliniku za infektivne bolesti dr. Frana Mihaljevića, gdje je obavljen osnovni pregled i mjerenje tjelesne temperature, koju bi sljedećih nekoliko dana trebala mjeriti. Inače, Anamaria smatra kako i nije bilo mogućnosti da se zarazi jer nitko od njezinih prijatelja nije obolio. Osim toga, Anamaria je s prijateljicom Britankom napustila Wuhan 20. siječnja, kad su krenule na jednotjedno putovanje.
- Kada smo polazile na put iz Wuhana, tek se pričalo o nekom virusu, ali tada se tome uopće nije pridavala tolika pozornost. Tek nekoliko dana poslije smo u medijima vidjele da je zavladala panika, pa smo odlučile da ne idemo natrag - kaže Anamaria.
Iz Myanmara su otputovale u Kambodžu, odakle su planirale otići u Europu.
- U Kambodži sam već paničarila tako da sam svaki dan odlazila u ambulantu, platila po dolar i izmjerila temperaturu. Problem je nastao kada su nam zabranili da letimo. Unatoč tome što smo bile pregledane i što smo govorile da nas tamo pregledaju nisu nas pustili - priča Anamaria.
Tek uz pomoć hrvatskog Veleposlanstva u Maleziji uspjele su krenuti u Europu iz Dubaija.
- Ne znam kada ću natrag u Wuhan, ali uskoro ne planiram. S fakulteta su mi poručili da se još ne vraćam, barem do kraja mjeseca - otkriva nam.
Prema onome što se priča, preminuli od koronavirusa su uglavnom stariji i otprije bolesni ljudi.
- Što je, tu je, tjedan dana ću se odmoriti doma - zaključuje Anamaria i dodaje kako po kući hoda s maskom zbog bake i braće.
Naime, upravo zbog njezina dolaska u Zagreb danas se u zračnoj luci sastao krizni stožer na čelu s ministrom zdravstva Vilijem Berošem, a uz njega su bili epidemiolog Bernard Kaić, načelnica Kriznog stožera Ministarstva zdravstva Maja Grba Bujević te Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje u kriznim situacijama Grada Zagreba. Ministar, doduše, to nije htio nazvati kriznim stožerom, nego svojom "ekspertnom skupinom".
Prije slijetanja zrakoplova ministar je u pratnji ekspertne skupine prošao put koji je morala proći i putnica te su obišli graničnu policiju, sanitarnog inspektora i carinu.
- Apsolutno nema mjesta panici, nema mjesta ugrozi, planirali smo imati vježbu, sad je neplanirano imamo uživo, dobili smo dojavu da s Bliskog istoka jedna bolesnica dolazi, želio sam provjeriti način postupanja svih službi. Nisam sazvao krizni stožer, nego ekspertnu skupinu da prije njezina dolaska točku po točku provjerimo način postupanja - rekao je ministar.
FOTOGALERIJA: Krizni stožer na zagrebačkom aerodromu zbog koronavirusa
Unatoč preporukama, u Hrvatskoj se danas dijelom osjetila panika nakon vijesti da na zagrebački aerodrom dr. Franje Tuđmana slijeće zrakoplov u kojem je hrvatska državljanka koja je prije 12 dana otišla iz kineskog Wuhana te da je 26-godišnjak iz Đakova hospitaliziran na Klinici za infektologiju KBC-a Osijek zbog sumnje u zaraženost koronavirusom.
Opširnije o tom slučaju pročitajte OVDJE
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....