ŽARIŠTE KORONAVIRUSA

HOĆE LI NETKO ODGOVARATI ZA SMRT 18 ŠTIĆENIKA? Policija završila izvide u splitskom Domu za starije i nemoćne

 
 Tom Dubravec / CROPIX

Splitska policija u petak je Općinskom državnom odvjetništvu poslala posebno izvješće nakon što su dovršili izvide u Domu za starije i nemoćne osobe u Vukovarskoj ulici u koji je početkom travnja ušao koronavirus, nakon čega je 18 štićenika preminulo.

"Točno je da smo danas završili izvide te o mjerama i radnjama koje smo proveli tijekom tih izvida izvijestili u posebnom izviješću Općinsko državno odvjetništvo", kratko je kazala Željka Radošević iz splitske policije.

Dodala je da je za slučaj sada nadležno državno odvjetništvo.

Općinsko državno odvjetništvo je točno prije mjesec dana splitskoj policiji naložilo da provode izvide i utvrde što se točno događalo u epidemiji koronavirusom u Domu za starije i nemoćne osobe iz kojeg je do danas preminulo 18 štićenika.

Inspekcije dvaju ministarstava - za zdravstvo te demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku utvrdile su da nema odgovornih za prodor virusa u dom pa tako ni za preminule štićenike već je, po njima, za to kriv virus.

Dramatična noć u Domu za starije i nemoćne osobe dogodila se 7. travnja kada je 50 štićenika prebačeno sanitetskim kolima u KBC Split, na lokalitet Križine gdje je COVID bolnica.

Do danas ih je hospitalizirano ukupno 68, uglavnom nepokretnih ili slabije pokretnih bolesnika, od kojih je preminulo njih 18. Ostali dio štićenika je samoizoliran u makarskoj Biokovci.

Zbog velikog broja umrlih i zaraženih korisnika splitskog Doma za starije oporbeni SDP najprije je zatražio smjenu ravnatelja Ivana Škaričića, bivšeg HDZ-ova gradonačelnika Omiša, a potom i opoziv potpredsjednika Sabora Ante Sanadera koji je i predsjednik splitsko-dalmatinskog HDZ-a. Vladajuća stranka odbacila je prozivke i SDP-ov zahtjev nazvala politikanstvom.

Ublažavanje mjera u socijalnoj skrbi 11. i 18. svibnja

Ublažavanja mjera koje su zbog koronavirusa uvedene u sustavu socijalne skrbi, u kojemu su 1164 pružatelja usluga, započet će 11. i nastaviti se 18. svibnja, objavilo je u petak Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Riječ je o domovima za starije i nemoćne, domovima koji skrbe o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, osobama s invaliditetom i osobama s intelektualnim i drugim poteškoćama te udomiteljskim obiteljima koje skrbe za djecu i za osobe starije dobi.

Ministarstvo je izvijestilo i kako je u domovima čiji je osnivač država, koji su radili u otežanim uvjetima, u plaći za mjesec travanj isplatilo prekovremene sate i dodatke za smjenski rad, za što je osigurano dodatnih 1,7 milijuna kuna.

Mjere ublažavanja izrađene su u suradnji sa epidemiolozima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kako i se olakšao život korisnicima i ublažio pritisak na zaposlenike.

Od 11. svibnja korisnicima će tako uz pridržavanje epidemioloških mjera biti omogućena dostava higijenskih potrepština i namirnica od članova obitelji i prijatelja u domovima za starije i nemoćne, pružanje fizikalne terapije, posjet djeci koja su smještena u domovima i kod drugih pružatelja usluga, šetnje i boravak u prirodi te odlazak djece na dječja igrališta samostalno ili u pratnji stručnih radnika, ovisno o dobi i procjeni.

Od 18. svibnja bit će dozvoljen prijam novih korisnika u domove za starije i nemoćne prema listi čekanja te posjeti uz strogo pridržavanje epidemioloških mjera. Bit će dopušten izlazak izvan prostora ustanove u pratnji zaposlenika doma uz poštivanje mjera zaštite i fizičke udaljenosti.

Vezano uz organizaciju rada zaposlenika, s preporuke o sedmodnevnoj radnoj izolaciji prelazi se na preporuku organizacije rada u četverodnevnim smjenama radi smanjivanja broja radnika koji se u danu izmjenjuju kod pružatelja usluge.

Ostale epidemiološke mjere pružatelja usluge smještaja ostaju na snazi, a u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije, mjere će se postrožiti u dogovoru s epidemiološkim službama.

Povećat će se i izvaninstitucijske usluge pa tako i veći obuhvat korisnika poludnevnog i cjelodnevnog boravka. Uz online i rad na daljinu neke od usluga ponovno će se pružati u ustanovama, u prostorima ostalih pružatelja usluga, i u domu korisnika, također uz strogo pridržavanje mjera zaštite.

Centri za socijalnu skrb od 18. svibnja će početi primati korisnike u prijemnom uredu, koji će dolaziti u dogovorenom terminu, a radnici će odlaziti u obitelji korisnika u svim situacijama kada je to potrebno. Isto vrijedi i za obiteljske centri i Centar za posebno skrbništvo. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 02:35