Više od 500 pasa i mačaka koje su volonteri iz udruga za zaštitu životinja spasili iz poplavljenih Gunje, Rajevog Sela i Račinovaca još uvijek nije dobilo adekvatnu skrb, pa su iz osječke Udruge Pobjede apelirali na Ministarstvo poljoprivrede da preuzme odgovornost za zbrinjavanje tih životinja
- Postoje tri punkta na koje se dovoze spašeni psi i mačke - u Posavskim Podgajcima, Drenovcima i Širokom Polju. Životinje su uglavnom u lošem stanju, potrebna im je veterinarska skrb, a dočekuju ih veterinari-volonteri koji su na izmaku snaga. U prvome slučaju radi se o privatnome dvorištu u kojemu se psi vežu za drveće kako bi se razdvojili, u Drenovcima se radi o privatnoj sali za vjenčanja čiji vlasnik ne želi pse u svome prostoru, a u Širokom Polju radi se o bivšoj farmi u procesu adaptacije za prihvat pasa - istaknuli su u udruzi i dodali kako je „problem i što je Veterinarska stanica Županja zaduživala čipove, ali pri tome nije unosila podatke o vlasnicima životinja tako da u Lysacanu (Upisnik svih čipiranih pasa u Hrvatskoj), nema podataka o vlasnicima.“
Foto: Bruno Konjević/Cropix
- Isto tako, imamo situaciju da su nam se javili neki vlasnici koji bi htjeli svoje životinje, ali nemaju kamo s njima, jer su smješteni u dvoranama - kazala je volonterka udruge Pobjede Jelena Rašić.
- U improviziranim stacionarima rade samo volonteri, a tamo bi trebalo biti i veterinara koji bi pse čipirali i cijepili, ali ne na udruge ili pojedince, nego da oni budu čipirani na Općinu Gunja ili Ministarstvo poljoprivrede. Hrvatska nema ni protokol za spašavanje životinja i država se mora pobrinuti jer se apsolutno promijenila odnosno poremetila logika odgovornosti. Posao koji bi trebale odrađivati stručne službe, pao je na volontere, koji su na izmaku snaga, a nitko ne preuzima odogovornost za spašene životinje - poručili su iz osječke Udruge.
Istaknuli su kako je tijekom samog spašavanja bilo problema i neorganiziranosti, pa su primjerice ronioci iz Rijeke danima noćili u autima i svakodnevno izvlačili životinje. I drugi volonteri noćili su u šumi okruženi desetcima pasa kojima se nije tijekom dana uspio pronaći smještaj.
Što sve treba životinjama i kako donirati?
Iz udruge Pobjeda uputili su i dodatni apel. Spašenim životinjama hitno trebaju ampule i sprejevi protiv buha i krpelja, tablete protiv unutarnjih parazita za odrasle pse i paste protiv unutarnjih parazita za štence (drontal puppy), immunoboost pasta za imunitet, antibiotici (banzapen i marbocyl), štenci se trebaju cijepiti protiv zaraznih bolesti, deke, plahte, ručnici, povoci, transporteri i boksevi, lijekovi (od humanih za upale očiju tipa tobrex i maxitrol, do lijekova za smirivanje želulčanih tegoba u pasa), preparati na vitaminskoj bazi i vitaminsko mineralno proteinski preparati poput VMP-a...
Za sve informacije o načinu na koji možete donirati obratite se na telefonski broj udruge 095/872-3087.
Prema dosadašnjim informacijama, tvrtka Anima canis koja proizvodi hranu za pse, ponudila je smještaj za četiri psa i hranu za deset pasa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....