1. Gospodine Rožić, zašto ste u izbornoj noći najavili svoj definitivni odlazak iz politike?
- Zato što su sve liste pravaških stranaka i desnih koalicija doživjele ponižavajući poraz. Ta ‘amputacija’ hrvatske desnice planira se i provodi već dugo, ali nisam ni slutio da će biti tako bolna i tako učinkovita.
2. Na izbore ste izašli s pravaškom koalicijom u kojoj su Tepeš, Ćorić, Đapić, Anto Kovačević, Marko Veselica... Kako to da ste dobili tako malo glasova?
- Tu kampanju započeo je još Sanader čuvenom rečenicom: ‘Glas za HSP je glas za SDP’ uvjeravajući time birače da ne daju glas pravašima jer je to ‘izgubljen’ glas za HDZ, a to ide u korist SDP-a. Taj medijski ‘spin’ je poslužio eurobirokratima za uklanjanje njima politički nepodobnih stranaka. Naša imena tu, očito, nisu bila važna. Birači su povjerovali u tu konstrukciju i zanemarili činjenicu da je na čelo HDZ-a došao eurobirokrat bez tradicionalnog i kulturnog identiteta, kozmopolit i globalist, po vlastitoj izjavi protivnik suverenosti nacionalnih država. Za one koji su to prepoznali HDZ je na liste postavio nekoliko ‘smokvinih listova’ poput Hasanbegovića, Kujundžića ili Brune Esih.
3. Rekli ste da vam je veliki dio glasača uzeo Živi zid. Kako to argumentirate?
- Za sve one koji ne glasaju na relaciji za ili protiv HDZ-a i SDP-a Živi zid se predstavio kao politička opcija na strani ‘slabih’ protiv ‘moćnih’ pa je tako i formulirao svoje programe. Prije pojave Živog zida u tom političkom prostoru nalazili smo se mi pravaši. O tome svjedoči svih naših 60-ak prijedloga zakona, od onoga o sukobu interesa, preko gospodarskog pojasa pa sve do zabrane rada nedjeljom, kao i euroskepticizam.
4. Koje teme su trebali otvarati pravaši?
- Pravaši su trebali otvarati teme jednakopravnosti, socijalne sigurnosti, pravde, demografske i etičke, odnosno moralne obnove, ukidanje ovršnog zakona, bankovnih prevara itd. Neke od tih tema zadnjih godina otvara Živi zid i njihovi koalicijski partneri pa su zbog toga i pridobili jedan dio pravaških glasova.
5. Ni druga pravaška koalicija nije prošla bolje, Srb je dao ostavku. Što bi sada trebali napraviti svi zajedno za svoju prepoznatljivost?
- Pravaštvu ne treba prepoznatljivost, pravaštvo je prepoznatljivo već 160 godina. Pravaši bi se trebali prestati baviti sami sobom i svojim razmiricama, a trebali bi se početi baviti problemima običnog čovjeka i opasnostima koje prijete opstojnosti hrvatske države. Citirat ću Antu Starčevića: ‘Onaj tko nije svoj, nije do njega čiji će biti’.
6. Kada ste bili u užem vodstvu HSP-a, imali ste osam zastupnika. Što ti ljudi sada rade?
- Većina uglavnom ništa, neki se grčevito drže svojih fotelja od Bruxellesa do Holdinga, a neki su se vratili svojim poslovima izvan politike.
7. Kratko vrijeme ste bili i u HSS-u. Kako komentirate Beljakove suspenzije uglednih članova?
- Za mene je to očekivano, bilo je potpuno jasno kako i kamo će Beljak voditi stranku, a ni o njegovim beskrupuloznim metodama nisam imao nikakve dvojbe, pa sam zato i napustio stranku odmah nakon njegova izbora. Najbolje to danas osjeća Marijana Petir koja je Beljaka svojom potporom postavila na to mjesto.
8. Otišao je i Milanović. Kako ste vidjeli njegov politički put i poruke?
- I njegov politički put i poruke bili su isti ili slični Plenkovićevima, zato je imao za njegov stil tako začuđujuću podršku u medijima. Ni u čemu se nisam slagao s Milanovićevim porukama, posebno je sramotan pokušaj sprječavanja suđenja Udbinim ubojicama, ali mu moram priznati određenu dozu čvrstine u politici prema europskoj birokraciji.
9. Iznenadio je Plenković. Na koga vas podsjećaju njegovi potezi oko konsolidiranja stranke i sastavljanja Vlade?
- Interesantno pitanje. Neodoljivo me podsjeća na Ivu Sanadera. Jednako visok, lijep i pametan s potpuno istim metodama u politici. Kako sada stvari stoje, vratit će i srpsku manjinu na vlast u Hrvatskoj.
10. Most je ostao jedina istinska oporba. Kakve im poteze savjetujete?
- Most od pojave na političkoj sceni nije bio u oporbi, nego štoviše vrlo moćan u vlasti, a izgleda da će to i ostati. Savjetujem im da osmisle neki politički program koji mogu ponuditi biračima umjesto populističkih floskula o ‘uhljebima’ i ‘reformama’ koje se svode na podilaženje javnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....