Rast populizma, usporavanje procesa proširenja i nedostatak ulaganja potencijalne su prijetnje sigurnosti Europske unije, rekla je u petak hrvatska predsjednica u Ateni i pozvala partnere i saveznike da pomognu regiji jugoistočne Europe da učine Europsku uniju sigurnijom.
Dok su drugi sudionici Skupine Arraiolos na 15. godišnjem sastanku u Ateni govorili o terorističkoj prijetnji, o prijetnji sigurnosti i kibernetičkoj sigurnosti na sjednici na temu "Zajedničko rješavanje modernih izazova sigurnosti Europske unije i njezinih država članica" hrvatska predsjednica usredotočila se na tri bitna obilježja.
Populizam izaziva eroziju europskih institucija i eroziju vjerovanja naših građana u institucije, kako nacionalne tako i institucije EU, rekla je.
Potencijalna prijetnja sigurnosti Europske unije je i nedostatak proširenja ili usporeni proces proširenja, kazala je.
Zbog nedostatne perspektive skorog ulaska u EU stvara se vakuum, rekla je hrvatska predsjednica koja se redovito zauzima za proširenje EU-a na zemlje zapadnog Balkana.
U tom vakuumu slabe sile koje potiču na proširenje, a interveniraju treće zemlje koje ne moraju nužno biti dobronamjerne prema budućnosti regije, rekla je.
Kao treću prijetnju izdvojila je nedostatak ulaganja.
Ruska i kineska ulaganja zemlje jugoistočne Europe prihvaćaju kao alternativu za nedostatak zapadnih ulaganja, rekla je. Takvo je objašnjenje dala i američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.
"Rado bismo imali ulaganja iz SAD-a, Njemačke, Francuske i UK-a, ali ih ne dobivamo", citirala je izjavu koju je dala Trumpu.
Američkom predsjedniku također je kazala da je Hrvatska jedina članica EU koja nema sa SAD-om zakon o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
"Znam da nismo savršeni, znamo da sve ove zemlje trebaju provesti još mnoge reforme", rekla je, no "naši saveznici i EU" trebaju nam pomoći da učinimo EU sigurnijom
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....