RATNI ZLOČINI 1991.

FOTO: 'ZAGRIZLI SMO POPUT PIT BULLA I NEĆEMO ODUSTATI, PRONAĆI ĆEMO SVOJE NAJMILIJE' Kod Sotina otkrivena masovna grobnica

'Za sada su registrirana tri tijela, a imamo saznanja da su ostala tijela na području bivše klaonice u Sotinu' kazao je ministar Matić
 Vlado Kos / CROPIX

SOTIN - Dijelovi tijela najmanje troje mještana Sotina ubijenih krajem prosinca 1991. godine pronađeni su u masovnoj grobnici na oranici nedaleko ovog prigradskog naselja Vukovara, a prema informacijama koje imaju Ministarstvo branitelja i DORH započela su i probna iskapanja pokraj nekadašnje klaonice u Sotinu. Tamo su, vjeruje se, 1997. godine uoči mirne reintegracije premješteni posmrtni ostaci još nekolicine Sotinjana. Grobnica u kojoj su pronađeni dijelovi tijela ubijenih Sotinjana otkrivena je, prema riječima ministra branitelja Predraga Matića, suradnjom Vlade RH i nadležnih tijela Republike Srbije. U konkretnom slučaju ponajviše tamošnjeg Tužiteljstva za ratne zločine, koje je u veljači ove godine uhitilo i započelo istragu nad Draganom Lončarom i Žarkom Miloševićem, koje se sumnjiči da su kao pripadnici milicije i TO Sotin sudjelovali u ubojstvima civila nesrpske nacionalnosti.

- Danas je kulminirala višemjesečna suradnja Vlade RH i nadležnih tijela Republike Srbije što je rezultiralo otkrivanjem ove grobnice. Ovdje su za sada registrirana tri tijela, no ovo je primarna grobnica koja je očito premještena, a imamo saznanja da su ostala tijela na području bivše klaonice u Sotinu. Zagrizli smo poput pit bulla i nećemo odustati. Rodbina 1703 nestale osobe zaslužuje pronaći i rasvijetliti sudbinu svojih najmilijih. Daj Bože da tijekom ovih istraživanja pronađemo sve nestale Sotinjane - rekao je ministar Matić, naglasivši kako je „nakon 22 godine ovo prvi pokazatelj jedne službene, prave, istinske suradnje kada se politika konačno maknula iz ovog humanitarnog pitanja i zato čvrsto vjerujem da smo blizu rasvjetljavanja mnogih od 1703 nestale osobe.“

Iskapanja na oranici udaljenoj oko jednog kilometra od sela počela su u četvrtak poslijepodne, a potvrđeno nam je i kako je to lokaciju otkrio upravo jedan od osumnjičenih za ratni zločin nad Sotinjanima, koji je u četvrtak došao i pokazao točnu lokaciju primarne, a potom i sekundarne grobnice. Sotin je okupiran sreidnom listopada 1991. Godine, a masovna ubojstva civila dogodila su se s 26. Na 27. Prosinca, kada su desetci mještana odvezeni iz sela i ubijeni. Sotinjani za ovaj potez na kojem je sada otkrivena grobnica znaju još od 1994. Godine, no sve do sada nisu znali točno mjesto. U Domovinskom ratu nestalo je 45 mještana, od kojih je 18 pronađeno, a za ostalima se traga. Svi se nadaju da će većina biti pronađena u ovim iskapanjima. Tome se nada i Igor Matijašević, koji traga za svojim ubijenim ocem Ivicom i koji već nekoliko godina surađuje s Tužiteljstvom Srbije. Njemu se nikako ne sviđa ovo što se sada događa vezano za otkrivanje ove grobnice.

U ovo je uložen ogroman trud i za razliku od našeg DORH-a ranijih godina s Tužiteljstvom Srbije odlično surađujemo, a ovo je rezultat toga, jer smo upravo mi inzistirali na tome da se omogući dolazak određene osobe koja je imala saznanja o točnoj lokaciji grobnice. Ovo je tek početak i fama koja se sada pravi može samo naštetiti, jer mi tražimo još 15-tak osoba i što ako opet budemo tražili da netko dođe pokazati neku lokaciju, pitanje je hoće li htjeti. Mislim da je sve ovo bilo preuranjeno i da ministru ovo nije trebalo - rekao je Matijašević, koji je sa svojim sumještanima, članovima obitelji nestalih osoba bio i kod same grobnice. Razočaran je kaže i time što ih iz Ministarstva nisu obavijestili o pronalasku lokacije te još jednom ponovio kako je sve to napravljeno isključivo zahvaljujući obiteljima, koje su prije, nezadovoljne prijašnjim radom DORH-a, prije dvije godine zahtijevale da slučaj preuzme Tužiteljstvo Srbije. Tek tada se, prema njegovim riječima, počelo konkretno raditi. U Hrvatskoj je inače za zločine u Sotinu 2006. Podignuta optužnica protiv 17 osoba, no dobar dio optuženih tada je pobjegao iz države. Jedna je osoba osuđena u odsutnosti na 14 godina zatvora. Dvojica koji su uhićeni u veljači također su do mirne reintegracije bili mještani Sotina, a u Srbiji u pritvoru čekaju podizanje optužnice.

Slijedi iskopavanje pet rovova: Nadaju se pronalasku većine nestalih Sotinjana

Kod klaonice su još prošloga tjedna rađena probna iskapanja, kada je iskopano sedam rovova, no ljudskih ostataka nije bilo. Sada će se iskopati pet rovova i svi se nadaju da će u njoj biti pronađena većina nestalih Sotinjana, u čiju je čast trg u centru mjesta nazvan Trgom sotinskih žrtava i na kojem već godinama stoji natpis „Zločinici šeću, a naših najmilijih nema. Hoćemo istinu, Sotin“.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 11:32