Parabolično zrcalo, padobran, izmjenična struja, cepelin, robotska neuronavigacija i električni hiperautomobil C_Two. Iako se radi o inovacijama iz različitih područja i različitih povijesnih era, sve one imaju dvije zajedničke stvari. Prvo, svaka od njih je na svoj način promijenila društvo i drugo, sve su potekle iz Hrvatske.
Naime, mnogo ljudi ne zna da Hrvatska vuče inovacijske korijene još iz davne 1602. godine kada je hrvatski matematičar i fizičar Marin Getaldić izumio parabolično zrcalo. Ta inovacijska tradicija duga čak 500 godina predstavljena je danas u Europskom parlamentu u Strasbourgu u sklopu izložbe „Hrvatske inovacije - vizionari koji su oblikovali Europu“ .
Europskoj javnosti prikazane su najznačajnije povijesne inovacije Nikole Tesle, Slavoljuba Penkale, Fausta Vrančića, Lavoslava Ružičke i drugih, a također su izložene i suvremene inovacije naših inovatora i kompanija poput Rimac Automobili, Greyp Bikes, Končar, ALTPRO i brojnih drugih koji svojim domišljatim rješenjima pozitivno utječu na razvoj društva.
Izložbu je organizirao hrvatski eurozastupnik Davor Škrlec koji je na otvorenju rekao kako na ovaj način želi podići svijest o hrvatskim inovacijama koje su obilježile svijet.
- Tehnološke inovacije doprinose napretku čovječanstva, a zbog povezanosti s gospodarstvom potiču pozitivne promjene u društvu i primjenu načela kružne ekonomije. Tako primjerice, ova izložba pokazuje da i u Hrvatskoj postoje inovatori koji nude ekološki prihvatljiva rješenja poput zaštite od buke i poplava, pročišćavanja zraka, alternative jednokratnoj plastici i smanjenju emisija CO2. Svakako je potrebno istaknuti i naše mlade inovatore koji su smislili sjajna rješenja poput pametne narukvice za punjenje mobilnih uređaja i aplikacije za pametno gospodarenje otpadom - izjavio je zastupnik Škrlec.
Osim povijesnih inovacija, na izložbi su predstavljene i neke moderne hrvatske inovacije. Najpoznatiji su proizvodi iz radionice Mate Rimca - električni hiperautomobil C_two te električni bicikl Greyp koji je nedavno na poklon dobio i kineski premijer Li Keqiang tijekom svog posjeta Hrvatskoj. Osim njih, tu je i sistem obrane od poplava koji je osmislio Frano Dokrajčić, zatim pametni ekološki sustav za pročišćavanje i modificiranje zraka koji potpisuje Inga Kovačić-Sindik te pametna narukvica koja služi kao punjač mobitela, a koju je izumio mladi srednjoškolac Dorian Crnoja.
Izložbu je otvorila potpredsjednica Europskog parlamenta Heidi Hautala koja se posebno osvrnula na inovaciju Jasne Gajinov i Nenada, Filipa i Luke Grgeca koji su prije dvije godine predstavili štapiće za uši od papira. Upravo je njih proizvod navela kao primjer kojemu trebaju težiti svi inovatori.
- Ako Europska unija namjerava pretvoriti ovaj svijet u bolje mjesto i olakšati život ljudima, onda su nam za to potrebne snažne inovacije. Osim inovacija, veoma važna je i kružna ekonomija. Resursi su na ovom planetu limitirani i već smo blizu iskorištavanju zadnjih zaliha, zato trebamo biti sigurni da možemo stvoriti jedan novi način života temeljen na novom načinu proizvodnje i konzumacije – rekla je Hautala.
U svom govoru se ujedno dotaknula Grada Sveta Nedelja koji je zaslužio posebno mjesto na izložbi kao grad koji promiče inovacije i poduzetništvo. Naime, samo ove godine je u tom gradu ukinut prirez i porez na potrošnju i komunalnu naknadu za hotele i kampove, paušalni je porez spušten na minimalnih 150 kuna po smještajnoj jedinici, a taxi dozvola se u Sv.Nedelji mogu po novom dobiti za nula kuna. Svetonedeljski gradonačelnik Dario Zurovec istaknuo je kako su tako poduzetnicima i građanima direktno uštedjeli 7 milijuna kuna.
- Prvenstveno morate omogućiti poduzetnicima da dišu na način da im se smanje davanja i omogući potrebna infrastruktura . Kada im to omogućite onda će normalno raditi, a kada dobro rade, svima nam je dobro - velike su plaće, njihove su zarade velike i na koncu više novca ostaje i u gradskoj blagajni. Kada imamo više novaca onda možemo graditi i ulagati novac u druge sektore.
To je onda neka gruba formula kako jedan grad treba funkcionirati - kazao je Zurovec i dao naslutiti da će Rimac Automobili, koji imaju sjedište u Svetoj Nedelji, uskoro krenuti s novim projektom unutar nove gospodarske zone koja će se graditi u tom gradu.
Nakon izložbe održana je u Europskom parlamentu rasprava o inovacijama u Hrvatskoj. Panel raspravu je otvorio Davor Škrlec i Dario Zurovec, nakon čega su svoje inovacije predstavili hrvatski inovatori među kojima su bili profesor Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu Bojan Jerbić te pročelnik Zavoda za neurokirurgiju u KB Dubrava Darko Chudy (Ronna – Robotska neuronavigacija), Ivo Haladin (Ruconbar-betonske barijere za zaštitu od buke s recikliranom gumom), Josipa Majić (Teddy – pametna igračka) i Siniša Brođanac (Moto SOS Locator - uređaj za detekciju i dojavu pada motocikala i lokacije vozača).
Na raspravi su osim inovatora sudjelovali i učenici iz OŠ Sveta Nedelja, Gimnazije Antuna Matije Reljkovića u Vinkovcima, Ekonomske škole u Požegi te studenti sa zagrebačkog FER-a i Ekonomskog fakulteta u Osijeku gdje su se upoznali s izazovima i preprekama hrvatskih inovatora i poduzetnika.
Fotografije: Marko Milas
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....