VUKOVA GORICA - Dragi moj Joža, ispraćam te se s riječima uobičajenim u ovakvim prilikama: "Počivao u miru", a pozdravljam te riječima za koje sam siguran da bi želio da te prate na putu bez povratka na koji odlaziš: Smrt fašizmu, sloboda narodu! - tako je Josipa Boljkovca, ministra unutarnjih poslova prve hrvatske Vlade kojoj je sam predsjedavao, posljednji puta pozdravio Stjepan Mesić, kasniji predsjednik države, na pogrebu održanom u Boljkovčevoj rodnoj Vukovoj Gorici nedaleko Duge Rese.
Podsjetio je na zajedničke trenutke koje je dijelio s pokojnim Boljkovcem, od saborskih klupa 60-tih godina, iste sudbine koju su prošli nakon Hrvatskog proljeća, a potom i zajedničkog stvaranja nove države devedesetih.
Nazvao je Mesić Boljkovca mirotvorcem koji nije dozvolio da eskalira sukob između Hrvata i Srba u Gorskom kotaru, kao i njegove težnje da se na Miloševićev nacionalizam ne odgovori hrvatskim nacionalizmom.
- Usprkos svih tvojim zaslugama dožvio si i to da te na kraju života vuku po sudovima pod optužbom za ratni zločin, kako to vole danas reći, komunistički ratni zločin.
Doživio si to da optužbe budu odbačene i to mi je osobito drago.
Govorim u ime mnogih koji su te poznavali i koji nisu, u ime svih antifašisitičkih boraca i antifašista istinskih domoljuba, uime onih koji su željeli demokratsku i pravnu državu Hrvatsku u kojoj se neće falsificirati povijest i u kojoj se nikada neće diskriminirati na osnovu vjere, nacije i svjetonazora.
Za takvu si se Hrvatsku borio do posljednjeg dana. Kao tvoj suborac i prijatelj, dragi moj Joža, obećajem ti, za takvu Hrvatsku kakvu smo zajedno sanjali, ja ću se boriti dok budem mogao - rekao je bivši predsjednik Stjepan Mesić.
Uime prijatelja posljednje riječi uputio mu je dugogodišnji obiteljski prijatelj i odvjetnik Anto Nobilo, koji ga od malih nogu poznaje kao očeva prijatelja, u mladosti kao gradonačelnika Karlovca, s njime je surađivao kao tužitelj 90-tih godina, a kao odvjetnik ga je branio od optužbi za ratni zločin.
- Jedan je ministar poželio postati predsjednik jedne stranke i na ovim bregima sa specijalcima je došao uhititi Jožu na ovakav kišni dan . Čovjek je tada imao 92 godine i jedava se kretao, srećom pravosuđe je dobro reagiralo, Ustavni sud ga je oslobodio iz pritvora, a kasnije i Županijski sud od svih neosnovanih optužbi. Ako bih sumirao cijelu tu liniju mogu reći da je Boljkovac uvijek bio i ostao antifašist, ljevičar, Hrvat u pravom smislu te riječi i humanist - kazao je Nobilo.
Kao Karlovčan od bivšeg karlovačkog gradonačelnika oprostio se novinar i poblicist dr. Danko Plevnik koji je pobrojao Boljkovčevu ostavštinu u gradu na četiri rijeke, za čijega su mandata šezdesetih godina iznikle najpoznatije vizure modernoga Karlovca.
- Što god rekli o Joži Boljkovcu, rekli smo malo. Bit ćemo mu vječno zahvalni na renesansi Karlovca - rekao je dr. Plevnik.
Gradske službe izbjegle su organizirati komemoraciju u gradskoj vijećnici, već su to učinili Boljkovčevi kolege antifašisti u Gradskom kazalištu Zorin dom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....