Hrvatska uvodi nove mjere osiguranja svoje granice s Bosnom i Hercegovinom. Kako prenosi Avaz, hrvatske vlasti odlučile su podići metalnu ogradu na graničnom prijelazu Maljevac kod Velike Kladuše.
Metalna ograda visoka je tri metra, a na samom vrhu su šiljci.
Stoje li iza ovakvog poteza neke nove zabrinjavajuće informacije iz sigurnosnog sustava ili je riječi o pukoj mjeri zaštite od strane hrvatske policije, tek ostaje za vidjeti.
Podsjetimo, upravo je na spomenutom prijelazu prošlog listopada 200-tinjak migranata pokušalo na silu ući na hrvatski teritorij, no jake policijske snage uspjele su ih zadržati.
Fotografiju nam je ustupio portal Avaz.ba.
U međuvremenu se oglasilo i Ministarstvo unutarnjih poslova koji otkriva da su temelji za postavljanje ograde napravljeni i na graničnim prijelazima Gejkovac i Pašin Potok te podsjetilo na Schengenski katalog za nadzor vanjskih granica i odredbe Zakona o nadzoru državne granice.
Ministarstvo financija kao tijelo nadležno za izgradnju i održavanje graničnih prijelaza, na traženje Ministarstva unutarnjih poslova RH, postavilo je u ponedjeljak pomičnu fizičku barijeru (ogradu) na Granični prijelaz Maljevac s obzirom da je Schengenskom katalogu EU-a za nadzor vanjskih granica, povratak i ponovni prihvat navedeno „kako granične prijelaze i neposredno okolno područje treba tehnički nadgledati, a granične provjere i nadzor trebaju biti osvijetljeni. Granični prijelazi, u pravilu, trebaju biti odijeljeni ogradom, a iznimke se mogu napraviti u slučaju graničnih prijelaza za lokalni granični promet, priopćio je MUP.
Također, podsjeća se, Zakonom o nadzoru državne granice propisano je kako graničnom prijelazu pripada prostor koji je potreban za obavljanje granične kontrole i drugih graničnih formalnosti, kao i neposredna okolica s objektima koji su potrebni za nesmetano i sigurno odvijanje prometa i obavljanje granične kontrole te drugih graničnih formalnosti.
Raste broj ilegalnih migranata u BiH, vlasti u Bihaću uvode izvanredne mjere
Zadnjih deset dana raste broj dolazaka migranata u Bosnu i Hercegovinu i od početka ove godine zabilježeno je više od 9000 ilegalnih ulaska u zemlju, izvijestilo je u ponedjeljak Vijeće ministara BiH, dok su vlasti Unsko-sanske županije najavile izvanredne mjere ograničavanja kretanja migranata.
Kako je priopćeno iz Vijeća ministara BiH, u usvojenom izvješću o stanju migracija u BiH utvrđeno je da je povećan priljev migranata te da je Službi za poslove sa strancima prijavljen 9081 nezakoniti migrant.
Najviše migranata dolazi iz Pakistana (36,3%), zatim Bangladeša (9,2%), Iraka (8,8%), Sirije (8,7%) i Afganistana (7,5%). Taj se trend povećao u zadnjih desetak dana kada su Službi prijavljena 743 nezakonita migranta.
U ponedjeljak je i vlada Unsko-sanske županije (USŽ) odlučila da u privremenim migracijskim centrima zbog narušenog sigurnosnog stanja uvede stroži kućni red. To podrazumijeva ograničeno kretanje migranata, te izmještanje jednoga broja osoba koji nemaju smješta, na novu lokaciju na Vučjaku, a čemu su se u nekoliko navrata usprotivili Hrvati koji žive u nekoliko bihaćkih sela.
Premijer USŽ-a Mustafa Ružnić rekao je kako će se ograničiti kretanje migrantima izvan privremenih prihvatnih centara. Tijekom prošlog tjedna u više navrata je došlo do obračuna migranata na području Unsko-sanske županije koji se na svaki mogući način pokušavaju dokopati teritorija Republike Hrvatske te nastaviti dalje prema Europskoj uniji.
Ranije su stanovnici većinski hrvatskih bosanskohercegovačkih sela Zavalja, Žegara i Vedrog Polja, koja se nalaze uz granicu s Hrvatskom u bihaćkoj općini, prosvjedovali protiv smještanja migranata nedaleko od njihovih sela u mjestu Vučjaku strahujući za vlastitu sigurnost. Oni su zatražili da se taj migrantski centar ne gradi na lokaciji Vučjaka. (Hina)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....