STRAHOVIT OTPOR UVOĐENJU ĆIRILICE U VUKOVAR

FOTO: 'MILANOVIĆU, NE TESTIRAJ I NE IZAZIVAJ VUKOVARSKE BRANITELJE!' Poručili premijeru sa skupa protiv ćirilice

 Vlado Kos/CROPIX

NOVO 15:58 Sa prosvjednog skupa "Za hrvatski Vukovar-ne ćirilci" održanog ispred hotela "Dunav" nedaleko gradskog središta, od Vlade je zatraženo da "posluša" glas Vukovaraca i odustane od provedbe Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina u Vukovaru i uvođenja dvojezičnosti, a premijeru Zoranu Milanoviću je poručeno da "ne testira i ne izaziva vukovarske branitelje".

EKSKLUZIVNA REPORTAŽA IZ VUKOVARA Ćirilica će nevidljivi zid koji dijeli Hrvate i Srbe pretvoriti u betonski

Skup je organizirao Stožer za obranu hrvatskog Vukovara, a na njemu se prema procjeni organizatora okupilo oko 20.000 prosvjednika.

Predsjednik stožera Tomislav Josić kazao je kako je stožer jučer podnio Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina te očekuje da Vlada odustane od njegove primjene do očitovanja Ustavnog suda.

U zahtjevima državnim vlastima, koje je Josić pročitao praćen burnim odobravanjem okupljenih koji su u Vukovar došli iz svih krajeva Hrvatske, zatraženo je i poduzimanje svih radnji na otkrivanju i procesuiranju ratnih zločina i zločinaca "poglavito onih prijava koji godinama stoje u ladicama DORH-a", te da se u Hrvatskom saboru održi rasprava o provedbi Ustavnog zakona, a kojoj bi nazočni bili i članovi stožera.

"Zahtjevamo od državnih institucija pravnu kontrolu i provedbu zakona o prebivališnoj i boravišnoj adresi svakog građanina grada Vukovara", kazao je Josić rekavši kako branitelji Vukovara zahtjevaju od članova Gradskog vijeća obustavu svih radnji na najavljenoj promjeni gradskog Statuta kojom bi se omogućilo uvođenje dvojezičnosti u Vukovar.

Vukovarskom gradonačelniku Željku Sabi s govornice je zamjereno što nije nazočan prosvjednom skupu te je od njega zatraženo da se u roku od dva dana ogradi od zahtjeva za uvođenjem dvojezičnosti, a u protivnom iz stožera očekuju da podnese ostavku na dužnost gradonačelnika.

"Ujedno ga i prozivamo jer nije učinio ništa da se nastali problemi oko uvođenja srpskog jezika i pisma aktualiziraju na najvišim razinama vlasti, niti je ukazao na probleme koje će to izazvati", rekao je Josić ustvrdivši kako će "oni koji potpišu provedbu Ustavnog zakona na razini Grada Vukovara biti isključivi krivci za narušavanje sigurnosne situacije u Vukovaru i suživota koji se stvarao u posljednjih petnaest godina".

"Gospodine Milanoviću prozivate nas javno u Hrvatskom saboru za nedostatak, kako kažete, malo hrabrosti, nas koji smo i bez malo te hrabrosti, za koju kažete da je nemamo, branili ovaj grad puna tri mjeseca. Nas koji smo nakon zatvaranja u koncentracijske logore pristali na mirnu reintegraciju, vratili se u grad i sa tim istim neprijateljem pokušali živjeti. Ako smo i bez to malo hrabrosti učinili sve ovo, zamislite što možemo i što ćemo učiniti s puno hrabrosti", rekao je Josić poručivši Zoranu Milanoviću da "ne testira i ne izaziva vukovarske branitelje".

Tijekom gotovo dvosatnog skupa, pročitan je i proglas Stožera za obranu hrvatskog Vukovara u kojem je od državne i zakonodavne vlasti zatraženo da "okrenu točak koji je u Hrvatskoj krenuo u smjeru uništavanja svega do sada stvorenoga". Uz česte povike prosvjednika "Vukovar, Vukovar", državne vlasti optužene su u proglasu za nebrigu prema hrvatskom čovjeku, veliku nezaposlenost i nezadovoljstvo koje vlada među hrvatskim narodom te je vlastima poručeno da se ne stavljaju iznad naroda.

Među prosvjednicima, koji nosili brojne hrvatske zastave kao i zastave ratnih postrojbi te prosvjedne natpise poput "Vukovar ostaje "Vukovar", "Danas Vukovar, sutra Glina", "Vojislav Stanimirović je 20. 11. 1991. bio nazočan odvođenju ranjenika iz vukovarske bolnice" i druge, zamjećeni su i umirovljeni hrvatski generali, a od političara predsjednica HSP-a dr. Ante Starčevića Ruža Tomašić.

Blagoslovnu molitvu na početku skupa koji je simbolično započeo u 12,05 sati, tijekom kojega su puštana ratna radijska izvješća iz Vukovara 1991. godine novinara ratnog Hrvatskog radija Vukovar Siniše Glavaševića, izmolio je fra Ante Perković.

U programu na pozornici nastupila su brojna kulturno-umjetnička te vinkovački reper Shorty i vukovarski pjevač Branko Čulić.

Prosvjedni skup završio je pozivom prosvjednicima da dođu na veliki prosvjedni skup protiv dovjezičnosti u Gradu Vukovaru koji će stožer, kako je najavljeno, održati u travnju u Zagrebu.

Nakon skupa, prosvjednici, predvođeni članovima stožera, položili su vijenac i zapalili svijeću podno kamenog križa na ušću Vuke u Dunav.

Prema informacijama policije, prosvjedni skup u Vukovaru protekao je bez incidenata.

----------------------------------------------------

VUKOVAR - U organizaciji Stožera za obranu hrvatskog Vukovara, na parkiralištu hotela "Dunav" simbolično u 12,05 sati započeo je veliki prosvjedni skup "Za hrvatski Vukovar-ne ćirilici" protiv uvođenja dvojezičnosti u tom gradu.

Uz brojne Vukovarce, među prosvjednicima se nalazi i velik broj građana iz svih krajeva Hrvatske koji su u Vukovar pristigli kako bi dali podršku zahtjevima stožera, u kojem se nalaze branitelji Vukovara, ratni vojni invalidi, zatočenici srpskih konclogora, djeca poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, dočasnici i časnici OSRH i MUP-a, zapovjednici ratnih postrojbi u vrijeme Domovinskog rata koji danas stanuju u Vukovaru.

U stožeru smatraju kako u Vukovaru još nije došlo vrijeme za uvođenje dvojezičnosti te kako će stavljanje ćirilićnog u ravnopravni položaj s latiničnim pismom rezultirati međunacionalnom nesnošljivosti i ugroziti dugo stvaran mir u tome gradu.

Između ostalog traže da se Grad Vukovar izuzme iz Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina ili da se na uvođenje dojezičnosti u taj grad stavi moratorij na najmanje 50 godina.

Glasnogovornik Stožera Zdravko Komšić kazao je novinarima uoči početka prosvjednog skupa kako je Stožer jučer podnio Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Također je najavio održavanje i velikog prosvjednog skupa u Zagrebu u travnju.

Mogućnost uvođenja dvojezičnosti u Gradu Vukovaru pojavila se nakon objave rezultata popisa stanovništva iz 2011. godine po kojemu u Vukovaru živi više od 33 posto pripadnika srpske nacionalne manjine, a u kojem slučaju, sukladno Ustavnom zakonu o pravim nacionalnih manjina, pripadnici te nacionalne manjine imaju pravo na ravnopravnu uporabu jezika i pisma.

Pojedini članovi Vlade, uključujući i predsjednika Zorana Milanovića u nekoliko su navrata potvrdili kako će se u Vukovaru provesti odredbe Ustavnog zakona, čemu se protive braniteljske i stradalničke udruge.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 22:38