GIODIŠNJICA SMRTI

FOTO: KRSTIČEVIĆ 'Tuđman je vodstvom osigurao HV-u najčišću vojnu operaciju u povijesti ratovanja. To potvrđuju riječi američkog ministra obrane...'

 
 Bruno Konjević / CROPIX

Uz hrvatske branitelje te poginule i stradale u Domovinskom ratu, prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman najzaslužniji je za stvaranje Republike Hrvatske, ocijenio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević u utorak na okruglom stolu.

Okrugli stol „Dr. Franjo Tuđman – vrhovni zapovjednik i državnik“ održava se na Hrvatskom vojnom učilištu koje nosi ime dr. Tuđmana, a u povodu 20. godišnjice njegove smrti.

Tuđmanove su zasluge za slobodu i samostalnost hrvatskog naroda i hrvatske države, za kojima je hrvatski narod čeznuo gotovo jedno tisućljeće - najveće, rekao je Krstičević te ocijenio da se zbog tih zasluga "neupitno ubraja među najveće velikane hrvatske i svjetske povijesti".

Predsjednik Tuđman je u danima stvaranja hrvatske države imao viziju i jasan smjer kamo idemo, ustvrdio je.

"Tu viziju je jasno pokazao i 28. svibnja 1991. na povijesnom postrojavanju Zbora narodne garde na stadionu NK Zagreba u Kranjčevićevoj ulici kada je rekao: 'Od kad je svijeta i vijeka svaka država morala je imati svoju oružanu silu. Oružana sila je jedan od bitnih čimbenika za osiguranje suvereniteta, identiteta, opstojnosti države i naroda'. Iz te vizije nastala je Hrvatska vojska", naglasio je Krstičević.

Ta je vojska bila skromna u svojim počecima, ali je uz njegovo vodstvo, dodao je Krstičević, izrasla u oružanu silu koja je obranila i oslobodila Hrvatsku.

To je potvrdio, rekao je Krstičević, i na kninskoj tvrđavi 5. kolovoza 1995. godine kada je rekao: 'Zastava ovdje znači dovršenje djela uspostave slobodne i nezavisne hrvatske države.'

FOTOGALERIJA: Okrugli stol povodom 20. godišnjice smrti Franje Tuđmana

Naglasio je i da je prvi hrvatski predsjednik itekako poznavao svjetske prilike i međunarodne odnose i interese te je svojim pristupom i vodstvom osigurao Hrvatskoj vojsci "Oluju" - najčišću vojnu operaciju u povijesti ratovanja.

"Potvrdu tome dao je i američki ministar obrane Jim Mattis koji me je u Pentagonu 2017. dočekao ovim riječima: 'Znam da će uskoro biti dvadeset druga godišnjica operacije 'Oluja'. To je operacija koja se ovdje u Americi proučava i koja je pokazala što dobro predvođena, dobro opremljena i dobro istrenirana vojska, s odličnim političkim smjernicama može napraviti i preokrenuti tijek povijesti!'", naveo je Krstičević.

Naglasio je i da je Tuđman, nakon toga "svojim vojnim i političkim umijećem natjerao pobornike velikosrpske politike da sjednu za pregovarački stol i osigurao uvjete za okončanje rata istodobno poštujući sve međunarodne obveze", podsjetivši na mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja - jedinu u cijelosti uspješno dovršenu misija UN-a.

"Na nama je da nadahnuti njegovim primjerom nastavimo izgrađivati našu domovinu, da čuvamo naš hrvatski narod i stvaramo sve potrebne uvjete za prosperitet i napredak hrvatskog čovjeka", rekao je Krstičević.

Franjo Tuđman, zaključio je, bio je najistaknutija figura novije hrvatske povijesti, ali i povjesničar po struci koji nije samo pisao o povijesti već ju je stvarao.

Krstičević je u uvodu pozdrav uputio i predsjednici Republike i vrhovnoj zapovjednici Oružanih snaga Kolindi Grabar-Kitarović. "Danas nije tu s nama, ali slijedi smjer prvog hrvatskog predsjednika vjerno braneći naše nacionalne interese i časno predstavljajući Republiku Hrvatsku u svijetu", rekao je.

Škare-Ožbolt: Tuđman je bio uključiv i mirotvorac

Bivša Tuđmanova savjetnica Vesna Škare Ožbolt ustvrdila je da 20. godina nakon njegove smrti i oni, kako je rekla, nerazumljivi potezi koje je vukao, sada sjedaju na svoje mjesto. "Pokazuje se da je u bitnim stvarima, posebno onim geopolitičkim, bio potpuno u pravu", rekla je.

Pri donošenju odluka, dodala je, savjetova se sa svima. "Bio je uključiv i volio je čuti sva mišljenja", rekla je te dodala da je na državničkom planu svojom politikom, kombinacijom mirotvorstva i vojnih djelovanja, vratio Hrvatsku u njezine granice.

"Sve je krizne situacije pokušavao je riješiti dogovorom i na mirna način. NIje bio samo političar, povjesničar i državnik, bio je i mirotvorac", poručila je.

Na Facebooku se o prvom hrvatskom predsjedniku oglasio i HDZ-ov Miro Kovač, koji kaže da je Franjo Tuđman bio 'hrvatski Charles de Gaulle'.

Zekanović: Tuđman ne bi bio zadovoljan današnjom Hrvatskom

Saborski zastupnik HRAST-a Hrvoje Zekanović ustvrdio je u utorak u povodu 20. godišnjice smrti prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana da Tuđman danas sigurno ne bi bio zadovoljan Hrvatskom, prvenstveno odnosom Hrvatske i EU-a.

"Tuđman je prije svega bio suverenist, u svakom je govoru naglašavao suverenitet i suverenost naše domovine", kazao je Zekanović tijekom iznošenje stajališta Kluba zastupnika Hrvatskih suverenista i nezavisnih zastupnika.

"Siguran sam da pokojni predsjednik Tuđman gleda Hrvatsku danas 2019. i odnos Hrvatske prema Bruxellesu i odnos Vlade prema Bruxellesu da ne bi bio zadovoljan. Ne bi bio zadovoljan ni odnosom aktualne predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović prema međunarodnoj politici", ustvrdio je Zekanović.

Hrvatska za svaki svoj korak pita Bruxelles ili Washington, kazao je Zakanović ocijenivši kako Tuđman sigurno nije očekivao takav odnos Hrvatske i EU "bez trunke suverenosti i suvereniteta".

U povodu Međunarodnog dana ljudskih prava i usvajanja Deklaracije o ljudskim pravima Milorad Pupovac (Klub zastupnika SDSS-a) upozorio je na nedovoljno davanje važnosti kulturi ljudskih prava, obrazovanju za ljudska prava i politici ljudskih prava u našoj zemlji.

"Sve je više onih koji različitim oblicima historijskog revizionizma omogućavaju da se stvara prostor za iste one režime iz Drugog svjetskog rata koji su bili povod da se donese ova univerzalna deklaracija. Sve je više onih koji smatraju da su ljudi koji su činili masovne zločine za vrijeme Drugog svjetskog rata zapravo nacionalni heroji", kazao je Pupovac.

"Desetog travnja ćete u Hrvatskoj moći naći crkve u kojima će se služiti misa za Pavelića, ali 10. prosinca ćete teško naći ijednu crkvenu prostoriju u kojoj će se obilježavati Dan univerzalnih ljudskih prava. Nećete, nažalost, naći niti političku prostoriju, malo stranaka, malo govornica koje će biti posvećene toj temi", dodao je Pupovac ustvrdivši kako država koja neće polaziti od temeljnih ljudskih prava teško da može imati ozbiljan prosperitetan koncept i praksu državne politike.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 10:21