Sedamnaest učenika šestog razreda Osnovne škole Viktorovac Sisak, predvođeni profesoricom povijest Dijanom Skrbin Kovačić, od 23. do 29 kolovoza sudionici su ljetne arheološke škole Arheološkog muzeja Zagreb.
Učenici i arheolozi, a cijeli program vode kustosi Ivan Drnić i Ozren Domiter, na lokalitetu Pogorelac u Sisku prolaze kroz sve faze arheološkog rada: kopaju zemlju, prosijavaju je, čiste i peru vrijedne nalaze, vode arheološke dnevnike, crtaju artefakte.
- Cilj nam je da kroz iskustvo vlastitog sudjelovanja u arheološkim istraživanjima približimo arheologiju učeničkoj populaciji, kažu kustosi Drnić i Domiter.
Na lokalitetu Pogorelac u Sisku, na lijevoj obali Kupe, na kojem se istraživanja obavljaju od 2012. godine, učenici i arheolozi pronašli su bogato nalazište predrimskog Siska, Segestike, iz razdoblja od 8. do 1. stoljeća prije Krista.
- Našli smo vrijedne nalaze keramike, novca, fibule novčića. Učenici su te ostatke iz prošlosti pronašli, očistiti, oprali, opisali, ističe viši kustos Ivan Drnić.
Dok je jedna grupa učenika kopala, drugi su čistili i crtali pronađene predmete, i tako na smjenu.
- Djeca su oduševljena, do sada smo o poslu arheologa znali samo iz filmova, sada i mi sami otkrivamo povijest svojega grada. Sve su to učenici koji vole povijest i nadam se da će bar poneki od njih biti povjesničari ili arheolozi, ističe profesorica Dijana Skrbin Kovačić.
Dodaje kako uopće nije bilo teško okupiti učenike za sudjelovanje u ljetnoj arheološkoj školi iako su još uvijek školski praznici. U sklopu ljetne arheološke škole, učenici će ići na izlet u arheološki park Andautonija u Šćitarjevu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....