ANA BRAKUS

Facebook ukida fact checkere, šefica Faktografa za Jutarnji: ‘Očekujemo novi val prijetnji smrću, nasilja i vrijeđanja‘

Zuckerberg je donio poslovnu odluku za kratkoročni profit. Šteta što je korist za one koji se tamo informiraju obrnuto proporcionalna, kaže

Mark Zuckerberg

 Drew Angerer/Afp

- Rad fact-checkera ni u jednom trenutku nije predstavljao cenzuru. Organizacije poput Faktografa, držeći se profesionalnih standarda, u svojim su člancima davale dodatni kontekst informacijama koje su kružile Metinim platformama - rekla je za Jutarnji Ana Brakus, izvršna direktorica udruge Faktograf koja stoji iza domaćeg fact checking portala nakon što je danas Mark Zuckerberg, šef Facebooka, odlučio ukinuti fact checkere na svojoj platformi pa tako i Faktograf.hr koji je s Facebookom surađivao.

Brakus je, komentirajući tu iznenadnu odluku Zuckerberga, napomenula da, bez obzira na posao fact checkera - zadnju riječ u tome koji će se sadržaj uklanjati i kako će se regulirati imao Facebook, odnosno, krovna tvrtka Meta.

- Koliko je nama poznato, sadržaj se nikad nije uklanjao samo zato što su fact checkeri provjeravali je li točan - tvrdi.

Ukidanje timova za fact checking

Podsjetimo, Meta, kompanija koja posjeduje Facebook i Instagram, najavila je da će ukinuti timove koji su dosad provjeravali činjenice na njihovim platformama i zamijeniti ih tzv. bilješkama zajednice, "community notes", kakve koristi X, društvena mreža u vlasništvu Elona Muska, političkog partnera američkog predsjednika Donalda Trumpa. Zuckerberg je obrazlažući odluku rekao da su "fact checkeri bili previše politički pristrani i uništili su više povjerenja nego što su ga stvorili".

Brakus ipak misli da je u pozadini te Zuckerbergove odluke nešto drugo: prvo, ulizivanje Trumpu, a drugo, spašavanje poslovanja.

- U videu u kojem objašnjava logiku koja stoji iza ovog poteza, Zuckerberg navodi kako su nedavni predsjednički izbori u SAD-u kulturna prijelomna točka. Vidi se da je način kako obrazlaže odluku o ukidanju fact-checking programa na svojim platformama u potpunosti prilagodio predsjedniku Trumpu. Dakle, Zuckerberg je donio prije svega poslovnu odluku za kratkoročni profit svoje kompanije. Šteta što je korist za sve one koji se na tim platformama informiraju obrnuto proporcionalna – kaže Brakus.

Pitanje je hoće li ovaj potez Zuckerberga, teoretski, dozvoliti da se nebulozne ili štetne vijesti opet šire platformom, eventualno uz napomenu korisnika da je riječ o izmišljotini. Kako navodi CNN, promjene će značajno promijeniti način na koji se postovi, videozapisi i drugi sadržaji moderiraju na Facebooku i Instagramu.

Još gori tretman

Brakus očekuje da će odluka dovesti do još goreg tretmana i netrpeljivosti prema novinarima i novinarkama fact checkerima.

- Zbog uvjerenja da netočne informacije najveći broj ljudi ne dijeli namjerno, već je u potrazi za točnim i korisnim informacijama, odlučili smo se na suradnju s Metom. To je često za nas značilo izloženost brutalnim kampanjama maltretiranja, prijetnjama smrću i nasiljem, konstantnim vrijeđanjem naših novinarki i novinara. S obzirom na način na koji je Mark Zuckerberg obrazložio svoju odluku, sada očekujemo novi val takvog ponašanja – prognozira.

Na kraju, ističe da da je portal Faktograf.hr radio i prije nego se pridružio Metinom fact-checking programu te da će nastaviti raditi i ako Meta odluči program u potpunosti ukinuti.

- Duboko vjerujemo da građani imaju pravo na činjenično točne informacije. Upravo zbog toga je važno da europske institucije inzistiraju na provođenju zakona koji vrijede u EU i da ne dopuste američkim big tech monopolima da rade što hoće u našem digitalnom prostoru - zaključuje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 21:14