TOTALNI IZRAČUN

Evo koliko zapravo roditelje u Hrvatskoj košta beba: ‘Na jednu stvar trošili smo 120 eura mjesečno, a onda smo otkrili trikove...‘

Razgovarali smo s četiri para roditelja, a troškove smo grupirali u sedam skupina i saznali na što se najviše trošilo

Ilustrativna fotografija

 Sergiy Artsaba/panthermedia/profimedia/Sergiy Artsaba/panthermedia/profimedia

Rođenje djeteta većini roditelja najljepši je dan u životu, ali mjeseci koji prethode mogu biti financijski izazovni. Razgovarali smo s četvero novopečenih roditelja i saznali koliki iznos kućnog budžeta su morali uložiti u opremu za bebu tijekom prve godine života te koliko su sredstava dobili od države i gradova u kojima stanuju.

Troškove smo grupirali u sedam skupina: odjeća, spavanje, kupanje, hranjenje, njega, transport i ostali troškovi. Od četiri para roditelja, samo su jedni kupili baš sve novo pa su im troškovi prije dolaska bebe na svijet premašili 4000 eura. Prema našim izračunima, za neki prosječni početak potrebno je oko 2000 eura, a nakon rođenja bebe dodatnih 350 eura mjesečno.

Odjeća

Bebe rastu nevjerojatnom brzinom zbog čega gotovo svaki mjesec trebaju potpuno novu garderobu. Često se roditeljima savjetuje da ne troše pusti novac na brendirane kompletiće koje će dva puta obući pa prerasti, no uzbuđenje odradi ulogu pa se ladica s bodijima, pidžamama i čarapicama brzo napuni.

- Kad se Lucija rodila imala je gotovo pet kilograma, mi smo nakupovali robice u veličini do 2 mjeseca u koju većinom nije stala. Najgore što su i prijatelji kad bi dolazili u posjet redovito donosili premalu odjeću jer su računali da dolaze u posjet novorođenčetu - rekla je majka djevojčice.

S obzirom na to da se njena kći rodila u kasnu jesen, morali su kupiti zimski kombinezon u dvije veličine, imali su petnaestak bodija, desetak pidžama, jednako toliko pari čarapa, a obavezna je bila i kapa. Objašnjava da su bebu u danu znali i po četiri puta presvlačiti zbog razno raznih nezgoda te da se nekad i to činilo premalo.

- Vešmašina je radila od jutra do mraka sigurno dvije godine, cijeli nam je stan bio sterilan. Kako je Lucija rasla, tako smo se opuštali pa je kasnije znala po doma nositi rasparene čarape i flekave majice što nam je u početku bilo nezamislivo - tvrdi majka djevojčice.

image
Jutarnji list

Najskuplja marka koju je djevojčica s par mjeseci imala u ormaru bila je Zara, a većinu bodija, majica, hlačica i pidžama roditelji su kupili u specijaliziranim trgovinama za bebe ili u trgovačkim centrima u kojima se komad mogao naći i za 2 eura.

Prosječno kućanstvo ima pet dugih i pet kratkih bodija za koje je potrebno izdvojiti od minimalno 35 eura, a ako se odluče za brendirane komade ta se brojka penje i na nekoliko stotina eura. Za kupnju pet pidžama potrebno je 25 do 50 eura, pet pari čarapa mogu se nabaviti već za pet eura, a dvije dječje kape za 6 do 18 eura.

Puno roditelja u današnje vrijeme kupuje rukavice za bebe protiv grebanja čija je cijena oko dva eura, mekane papuče stoje oko 15-ak eura, dok se cijene raznih džempera, vesti, hlačica i haljina kreću oko 7-15 eura. Bebe rođene u zimi u šetnju ne mogu bez toplog kombinezona koji se može kupiti za 30 do 50 eura, a ljetne bebe često dobiju šeširiće od 3-4 eura.

Za kupnju svih ovih stvari roditelji moraju iskeširati od minimalnih 120 do prosječnih 180 eura. Nakon mjesec ili dva, ponovno su osuđeni na šoping jer je dijete preraslo sve ranije kupljeno, a do prvog rođendana kompletna garderoba promijeni se barem pet puta što trošak dječje odjeće u prvoj godini života dovodi do iznosa od minimalnih 600 do prosječnih 900 eura.

- Na odjeću nismo potrošili više od 120 eura u cijeloj prvoj godini jer je Tin kompletnu garderobu naslijedio od sestrinog sina koji se rodio pola godine ranije. Jedini problem su bila godišnja doba zbog različite dobi u vrijeme zime i ljeta, ali tu uvijek računam da smo super prošli - rekla je majka dječaka.

Minimalni trošak do prvog rođendana: oko 600 eura

Prosječni trošak: oko 900 eura

Spavanje

Dolazak bebe često uključuje i preuređenje doma tako da novi član obitelj dobije svoju sobu ili neki kutak postojećeg prostora. Najskuplja investicija ovog dijela svakako je kupnja dječjeg krevetića koji stoji između 100 i 500 eura, a za neke je potrebno kupiti i dodatni madrac kojem se cijena kreće oko 50-ak eura.

Naravno, potrebno je nabaviti nekoliko setova plahti čija se cijena kreće oko 5-6 eura po komadu, deku ili vreću za spavanje koji stoje 15-ak eura po komadu, a roditelji se nerijetko odlučuju i za kupnju pomoćnog krevetića kojeg mogu sa sobom nositi na putovanja ili ga pomicati po stanu. Takvi krevetići stoje oko 200 eura, no postoji i alternativa - jastuk za spavanje koji košta oko 30 eura.

image
Jutarnji list

- S obzirom na to da planiramo imati još jedno dijete, za kinderbet smo izdvojili 620 eura jer nam je bilo bitno da bude kvalitetan i dugovječan. U kompletu koji smo uzeli bio krevet s madracem, ladice koje idu ispod njega, baldahin i konopac s igračkama - rekao je novopečeni otac.

Njegova kći dobila je vlastitu sobu, no ipak je najčešće spavala u jastuku na kauču jer je tako roditeljima bilo praktičnije odrađivati kućanske obaveze. U njihovom domaćinstvu našli su se tako krevetić, jastuk za spavanje i pomoćni krevet što je ukupan trošak od oko 1000 eura.

Prosječan trošak za roditelje u kategoriji spavanje prema našim izračunima iznosi 500 eura. Način za uštedu je kupnja rabljenih komada koji se na oglasnicima mogu naći upola jeftinije, a korišteni su samo jednu do dvije godine.

Minimalni trošak do prvog rođendana: oko 250 eura

Prosječni trošak: oko 500 eura

Kupanje

Kupaonice za odrasle, pogotovo one s tuš kabinama, nisu najpraktičnije za novorođenčad. Umjesto renovacije čitave kupaonice najlakše je kupiti dodatke koji će olakšati proces kupanja.

Kada za bebe može se kupiti od početnih 15 pa sve do 50 eura, praktično je imati i ručnik s kapuljačom za bebe (15-20 eura), termometar za mjerenje temperature vode (5 eura) te rukavicu za kupanje (3 eura).

image
Jutarnji list

- Zbog učestalih osipa kupujemo samo šampone koje nam je preporučila pedijatrica, plaćamo ih oko 17 eura. Ostali troškovi u ovoj kategoriji nisu toliko skupi - rekla je majka djevojčice.

Dodaje kako je s dječjom kozmetikom super što se ne troše prevelike količine pa tako šampon kupuju svaka 2-3 mjeseca iako s njime kupaju dvoje djece. Nakon što je prvo dijete preraslo dječju kadicu, spremili su je u podrum i ponovno izvukli dolaskom drugog djeteta.

Minimalni trošak do prvog rođendana: oko 50 eura

Prosječni trošak: oko 100 eura

Hranjenje

U prvoj godini života djeteta neke majke doje, drugi se roditelji odlučuju za korištenje adaptiranog mlijeka, a ima i onih koji kombiniraju ove dvije metode. Popis neophodnih potrepština između prve i druge skupine se razlikuje pa se tako razlikuju i cijene.

Pumpa za izdajanje koja može biti ručna ili električna stoji između 20 i 70 eura, cijena jastuka za dojenje je između 25 i 50 eura, grudnjak za dojenje košta oko 15 eura uz dodatnih 10-ak eura mjesečno za uloške za grudi. Plastične bočice mogu se pronaći po cijeni od 3-4 eura, dok se za staklene treba izdvojiti i po dvadesetak.

image
Jutarnji list

Često pomagalo koji roditelji nabavljaju je sterilizator bočica koji košta između 30 i 100 eura, a cijena ovisi o tome je li parni ili električni te o marki proizvoda. U obaveznu opremu ovdje spadaju pelene za podrigivanje (četiri komada 15-ak eura), kasnije i podbradci čija cijena ovisi o tome jesu platneni (oko 3 eura komad) ili silikonski (oko 10 eura komad).

- Prvo dijete sam dojila, a drugo je bilo na adaptiranom mlijeku jer nisam imala dovoljno vlastitog. Mjesečno smo trošili oko 120 eura na adaptirano mlijeko ako se uzme prosjek od godinu dana - rekla je jedna od mama s kojima smo razgovarali.

Dodaje kako se trošak, srećom, smanjuje kad dijete krene jesti i drugu hranu osim mlijeka. Osim što je korištenje formule skuplje od dojenja, kaže kako joj je bilo kompliciranije jer je ostatke nije podgrijavala nego bi ih bacala. Za svako hranjenje koristila se nova bočica, a zbog noćnih dojenja kupila je grijač za bočice (oko 40 eura).

- Starije generacije stalno ponavljaju kako su nas podizali bez ičega, ali uređaji koji su nam danas dostupni prilično olakšavaju život - zaključila je.

Ne smije se zaboraviti niti na hranilice za bebe kojima se cijene kreću od početnih 20 eura pa sve do 250 eura.

Minimalni trošak do prvog rođendana: oko 200 eura (kod korištenja adaptiranog mlijeka znatno više)

Prosječni trošak: oko 600 eura

Njega

Najveći trošak ove kategorije svakako su pelene na koje roditelji troše između 50 i 150 eura mjesečno. U prvim mjesecima života troši ih se desetak dnevno da bi se nakon šestog mjeseca količina prepolovila. I ovdje kao i u ranijim kategorijama postoje skuplje i jeftinije varijante pa je tako moguće uhvatiti pelene na popustima kad im se cijena kreće oko 15 centi po komadu.

- Uvijek smo doma skladištili pelene od panike da nam ih ne zafali u gluho doba noći. Mislim da smo mjesečno na njih trošili oko 120 eura, na vlažne maramice oko 30 eura, a kreme za pelensku regiju su bile oko 20 eura mjesečno - rekao nam je otac dvoje djece.

image
Jutarnji list

Dijete se kod kuće uvijek presvlačilo na kombiniranoj komodi za presvlačenje. Ispod nje su ladice za dječje potrepštine, a površina je zaštićena mekanom podlogom za presvlačenje. S obzirom na to da su komodu kupili polovnu za nju su izdvojili 50 eura, dok se cijene novih komoda kreću oko sto eura. Ako se kupuje samo prijenosna podloga za presvlačenje, njena cijena iznosi oko 20 eura.

Sve češće roditelji kupuju električne turpije za nokte beba koje stoje oko 30 eura, obične škarice mogu se kupiti za 5-10 eura, a jednako toliko dođe i dječja četka za kosu. U arsenalu roditelji također imaju aspirator za nos koji se u specijaliziranim trgovinama može naći po cijeni od 20 do 40 eura te ušni ili čeoni toplomjer (40-150 eura).

Minimalni trošak do prvog rođendana: oko 1230 eura

Prosječni trošak: oko 2500 eura

Transport

Potencijalno najskuplja kategorija definitivno je transport. Najjeftinija kolica koja se mogu naći u ponudi koštaju oko 150 eura, no vrlo lako se može pronaći i ona čija je cijena za 1000 eura viša. Prosječno roditelji na kolica potroše oko 500 eura.

image
Jutarnji list

- Kolica smo pronašli na Facebook oglasniku te smo ih kupili za 300 eura. Koristila su se dvije godine i izgledala su kao nova, osim što su bila 700 eura jeftinija od onih iz trgovine - rekao je otac dječaka.

Takozvano jaje za bebe, odnosno autosjedalicu, kupili su novu po preporuci prijatelja što ih je stajalo 350 eura. Nabavili su i nosiljku koju su platili oko 140 eura, ali je nisu baš koristili. Još jedan trošak bila je kupnja torbe za pelene koja se može zakačiti na kolica koju su platili 50-ak eura.

Minimalni trošak do prvog rođendana: oko 400 eura

Prosječni trošak: oko 850 eura

Ostalo

Osim navedenih troškova, roditelji novorođenčeta moraju kupiti nekoliko duda varalica (2-9 eura komad), šarene igračke koje ispuštaju zvukove i različitih su materijala (od 5 eura nadalje), tješilice (10-ak eura), a ako se dijete razboli ili ima grčeve tu dolaze i troškovi liječenja.

Popularno pomagalo je i takozvani baby gym, odnosno prostirka s povješanim raznim igračkama koja košta od 60 do 120 eura. Nerijetko se roditelji odlučuju i na kupnju njihaljke među kojima je najpopularnija Baby Bjorn koja stoji 200-229 eura, ogradice ili dječjeg vrtića kad dijete počne puzati (70-100 eura) te baby monitora kad je beba u drugoj prostoriji (40-150 eura).

Minimalni trošak do prvog rođendana: oko 300 eura

Prosječni trošak: oko 800 eura

image
Jutarnji list

Ukupno to znači da roditelji trebaju od začeća do prvog rođendana djeteta izdvojiti minimalno 3000 eura, dok prosječna obitelj izdvoji oko 6000 eura. U razdoblju od 9 mjeseci trudnoće i najčešće godinu dana korištenja rodiljnog i roditeljskog dopusta majke, par koji zarađuje prosječnu plaću zaradi oko 54.000 eura.

U prijevodu, 12 posto plaće tijekom 21 mjeseca moraju odvajati na prinovu kako bi osigurali prosječne uvjete za njezin boravak. Za jeftiniju varijantu, iznos koji bi morali odvojiti od plaće iznosio bi oko 6 posto. Situacija je to koja je za one prosječnih primanja i bez kredita preživljiva, no trošak je jednak i za roditelje koji žive od minimalca.

Dvojac koji zajedno zaradi 1500 eura mjesečno, odnosno dva minimalca od 750 eura neto, za jeftiniju varijantu uzdržavanja djeteta od začeća do prvog rođendana trebao bi izdvojiti 13 posto ionako skromnih primanja, dok bi za skuplju trebao utrošiti 27 posto ukupnih primanja.

Olakšice od države i mjesta prebivališta

Dvadeset i osam dana ili najranije 45 dana prije očekivanog poroda zaposlena ili samozaposlena trudnica započinje s korištenjem rodiljnog dopusta koji traje do navršenih šest mjeseci djetetova života. U tom razdoblju prima punu plaću koju je primala i prije rodiljnog dopusta, a za ovu smo računicu uzeli trenutnu prosječnu netu plaću koja iznosi oko 1300 eura.

Nakon navršenih šest mjeseci djeteta zaposleni ili samozaposleni roditelji mogu koristiti roditeljski dopust koji se može iskoristiti do djetetove osme godine života. Za prvo i drugo rođeno dijete roditeljski dopust traje osam mjeseci, a kod rođenja blizanaca, trećeg i svakog idućeg djeteta 30 mjeseci.

U pravilu oba roditelja koriste roditeljski dopust, svaki u trajanju od četiri ili 15 mjeseci, no ako sukladno dogovoru pravo na roditeljski dopust koristi samo jedan roditelj onda koristi ga koristi u trajanju od šest odnosno 28 mjeseci (svaki roditelj zadržava dva mjeseca roditeljskog dopusta koja ne može prenijeti na drugog roditelja).

Novčana naknada tijekom roditeljskog dopusta u našem slučaju, odnosno za prosječnu hrvatsku plaću, iznosila bi 995,45 eura mjesečno. Kao jedna od mjera za demokratsku revitalizaciju Hrvatske su novčane potpore za novorođenčad koje daju gradovi i općine.

Primjerice u Zagrebu naknada za prvorođeno dijete iznosi 600 eura, u Splitu 265 eura, u Rijeci 450 eura, u Osijeku 350 eura, a sa svakim idućim djetetom uglavnom raste i iznos naknade. Uz potporu koju daju gradovi i općine, roditelji imaju pravo na jednokratnu novčanu naknadu za pomoć pri opremanju novorođenog djeteta od 309 eura koju isplaćuje Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje.


Ako imate iskustva s ovom temom ili želite podijeliti neku drugu zanimljivu temu iz područja roditeljstva, javite se na adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 22:22