PRIPREME ZA DAN D

Evo kako će izgledati inauguracija ako Milanović odabere zabranjeno područje, svi pamte tko je likvidiran dok je prisezao Josipović!

Test suradnje ili nova runda sukoba između predsjednika i premijera?

Zoran Milanović i Andrej Plenković

 Ante Cizmic/Cropix

Pantovčak ili Markov trg? Nakon osvajanja još jednog mandata Zorana Milanovića, mjesto gdje će položiti prisegu već je s razlogom postalo predmet interesa medija.

Na pitanje hoće li otvoriti Markov trg ako Milanović odluči ondje imati inauguraciju, Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova, u ponedjeljak je u Našicama rekao da je inauguracija javni događaj i okupljanje, a Markov trg je otvoren za javna okupljanja.

- Međutim, nemam nikakvu informaciju o tome da se razmišlja o toj lokaciji. Prošli put je inauguracija bila u Uredu predsjednika - naveo je ministar unutarnjih poslova. Doduše, u ponedjeljak popodne održana je sjednica Predsjedništva HDZ-a nakon koje je premijer Andrej Plenković medijima rekao da ni on kao premijer, ni predsjednik Sabora niti ministri neće prisustvovati Milanovićevoj inauguraciji.

image

Davor Božinović

Josip Bandic/Cropix

Bez odgovora iz Ureda predsjednika

O toj temi pokušali smo kontaktirati Orsata Miljenića, predstojnika Predsjednikova ureda, ali nismo dobili odgovor.

- To je nešto o čemu ćemo razgovarati tek kada dođe vrijeme. To nam je zadnja briga, o tome nismo razgovarali - odgovorio je Miljenić na pitanje o inauguraciji u izbornoj noći. Moguće je da se zasad o toj temi ne želi govoriti prije nego što Državno izborno povjerenstvo objavi službene rezultate izbora. Hoće li Zoran Milanović odlučiti prisegu položiti pred sjedištem dviju institucija čiji su mu čelnici jasno poručili da inauguraciji neće prisustvovati i poslati im poruku s njihova terena ili će, kao prošli put, inauguraciju odraditi u Uredu na Pantovčaku uz bitno manji broj uzvanika, zasad nije poznato.

Iz njegova su pak tabora u izbornoj noći dali naslutiti da bi se o tome moglo početi razgovarati već ovaj tjedan nakon što DIP objavi i službene rezultate predsjedničkih izbora. Iako se čini da inauguracija nije običan protokolarni događaj nego bi mogla biti prvi test suradnje ili prijepora između Milanovića i Plenkovića.

I dok je ministar Božinović poručio da nema zapreke s obzirom na to da je Markov trg otvoren za javna okupljanja, teško da bi tu ipak njegova mogla biti zadnja. Podsjećamo, Markov trg zatvoren je za javnost od 20. listopada 2020. nakon napada Danijela Bezuka automatskom puškom, kada je teško ranjen policajac. Nakon toga je bio otvoren samo jedan dan, početkom prosinca 2023., prigodom završetka obnove crkve Svetog Marka. Ali, otada je ponovno zatvoren za građane, zbog čega je GONG od Ustavnog suda zatražio ocjenu ustavnosti te odluke. Pritom su naveli da javnost ima pravo znati sve činjenice o razini sigurnosne ugroze, što se kao argument navodilo u procjeni MUP-a i SOA-e. GONG je pritom kritizirao i predsjednika Milanovića koji je podržao odluku o zatvaranju tog gornjogradskog trga.

PROČITAJTE VIŠE Šeparović mora ‘okruniti‘ čovjeka koji ga je vrijeđao i ‘gazio‘

Traži se micanje ograde s Markovog trga

Uz to su, kažu iz GONG-a, više puta apelirali na Sabor i Vladu da se sigurnost dužnosnika i građana i građanki može osigurati i bez ograđivanja cijelog trga na Gornjem gradu na način koji će zaista štititi institucije i građane bez ugrožavanja ustavnih prava. GONG je izvijestio da su im iz MUP-a i Sigurnosno-obavještajne agencije naveli da je Trg zatvoren zbog opasnosti od ponavljanja napada, a da je razina opasnosti klasificirana kao povjerljiva te su poručili da javnost ima pravo znati sve činjenice o razini opasnosti.

image

Policajci na Markovom trgu

Ronald Gorsic/cropix/Cropix

Početkom siječnja prošle godine Ustavni sud odbacio je zahtjev GONG-a koji je tražio ocjenu ustavnosti Uredbe i proglasio se nenadležnim za odlučivanje u ovom slučaju jer u postupku apstraktne kontrole propisa nije nadležan ocjenjivati njegovu primjenu.

Ako bi predsjednik Zoran Milanović odlučio opet prisegu položiti na Pantovčaku, sa sigurnosne razine to bi bio puno lakši zadatak. Jer, za ulaz u kompleks na Pantovčaku već postoje sigurnosni protokoli, fizičke barijere, osiguranje od strane Počasne bojne. Tehnički je puno manje zahtjevno organizirati taj događaj na Pantovčaku. Ali, i to bi zahtijevalo suradnju policije, odnosno Uprave za posebne poslove sigurnosti, SOA-e, policije i protokolarnih službi. Dodatni sigurnosni posao bio bi ako bi na inauguraciju došao netko od stranih državnika, što je izvjesno da će se dogoditi. Tada bi se u dogovoru s protokolom i sigurnosnim službama država čiji bi predstavnici došli na inauguraciju dogovarali sigurnosni, ali i diplomatski protokoli. Ali, i svi koji bi došli na Pantovčak, od gostiju do predstavnika medija, prošli bi određene sigurnosne provjere.

PROČITAJTE VIŠE U HDZ-u kuju osvetnički plan za Milanovićevu inauguraciju

Slučaj iz 2010. godine

Ako bi trg Sv. Marka bio mjesto inauguracije, to bi bio sigurnosno, protokolarno i tehnički zahtjevniji zadatak, ali ne neizvediv s obzirom na to da su na tom mjestu već održane inauguracije četvero hrvatskih predsjednika. Prva zadaća bi bila izrada plana osiguranja, za što bi bio zadužen MUP koji bi morao uvažiti i sve potencijalne sigurnosne ugroze. Izradio bi se popis svih uzvanika, koji bi se svrstali prema kategorijama, od VIP do tehničkog osoblja, predstavnika medija, te prema tim kategorijama izradili i odgovarajući bedževi. MUP bi taj posao sigurno povjerio Agenciji za komercijalnu djelatnost koja u vrlo kratkom roku može ispuniti takav zahtjev. Sve propusnice imale bi bar-kod i policija bi od Markova trga napravila potpuno sterilnu zonu u koju bi mogli ući samo oni s propusnicama.

Markov trg bi bio najuži prsten osiguranja koji bi osiguravali pripadnici raznih rodova policije. Posebna zadaća bila bi namijenjena i specijalnoj policiji, čiji bi snajperisti bili raspoređeni po krovovima, a koristili bi i tzv. antidron pušku. Na dan same inauguracije sa psima i tehničkom opremom napravio bi se protueksplozijski pregled cijelog Markova trga i objekata. Uz interventne postrojbe zagrebačke policije, angažirale bi se u slučaju potrebe i interventne postrojbe drugih policijskih uprava, vjerojatno iz zagrebačkog prstena zbog manjih troškova. Uz policiju u odori, SOA i krim policija imale bi također svoje zadaće kako netko od kriminalaca ne bi angažiranje policajaca pokušao iskoristiti za neke svoje ciljeve.

Jer, svjedočili smo, primjerice, 18. veljače 2010. Toga je dana, dok je policija bila zaokupljena inauguracijom Ive Josipovića, na Savskoj Opatovini nađen Mercedes koji je koristio Cvetko Simić (41), pripadnik srbijanskog podzemlja koji je likvidiran, a njegovo tijelo raskomadano i bačeno u jarunsko jezero. Utvrdilo se da su se poznati pripadnici srbijanskog podzemlja tih dana​ nesmetano kretali Zagrebom.

‘To je u većoj mjeri sigurnosno nego pravno pitanje‘

Što bi se hipotetički dogodilo ako bi Vlada iz sigurnosnih razloga bila protiv inauguracije na Markovu trgu i bi li to bilo u nadležnosti pravnih stručnjaka, pitali smo Đorđa Gardaševića, redovitog profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu. - Markov trg je otvoren uz dozvolu za javna okupljanja, ali inauguracija se ne bi mogla podvesti pod klasično javno okupljanje, prije svega je manifestacija vezana uz najvišu državnu instituciju i teško bi se mogla podvesti pod Zakon o javnom okupljanju. To je više sigurnosno, nego pravno pitanje - smatra Gardašević.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. siječanj 2025 10:53