Državna tajnica Marija Pletikosa javnim je istupom nakon smrti dječaka (15) s invaliditetom u ustanovi Oštro-Kraljevica prekršila više odredbi Etičkog kodeksa Hrvatske komore socijalnih radnika, zaključilo je Etičko povjerenstvo te predmet poslalo predsjedniku Komore Domagoju Kronsteinu na daljnje postupanje.
Podsjetimo, Pletikosa je komentirajući smrt dječaka koji se, zaključan u svojoj sobi, prema svemu sudeći ugušio ostavljenim komadom pizze između ostalog izjavila: "Mi smo ovaj slučaj doživjeli kao jedan od uobičajenih slučajeva, događa se da korisnici preminu...".
Dio udruga koje okupljaju roditelje djece s invaliditetom izjavu je ocijenio skandaloznom te je zatražio od nadležnih da razriješe Pletikosu s odgovorne funkcije u Ministarstvu socijalne politike. Do toga nije došlo niti je Pletikosa, koliko nam je poznato, sama podnijela ostavku.
- Izjava je negativno odjeknula u javnom prostoru i izazvala zgražanje stručnjaka, udruga i roditelja samih korisnika, kao i šire javnosti. Smatramo da se izrečeno ne može opravdati kao nespretna izjava jer je Marija Pletikosa, kao socijalna radnica i dužnosnik s dugogodišnjim iskustvom rada u struci i državnoj upravi, dovoljno profesionalno kompetentna za preuzimanje odgovornosti nakon takve izjave - stoji u zaključku Etičkog povjerenstva koje je postupalo po prijavi koju je uputila inicijativa stručnjaka u socijalnoj skrbi #odšutnjedopromjene.
Prema Etičkom kodeksu za djelatnost socijalnog rada, nastavljaju stručnjakinje iz Povjerenstva, postoji više kršenja odredbi, primarno u poglavlju odgovornosti prema širem društvenom okruženju, što se odnosi na pristup društvenim resursima, na utjecaj na političko-pravno društveno uređenje i odnose s javnošću.
- Gđa Marija Pletikosa na položaju je na kojem treba predlagati i poduzimati mjere te donositi odluke u području zakonodavstva i socijalne politike koje su u interesu korisnika i profesionalne zajednice. Unatoč upozorenju stručnjaka praktičara na praksu i politiku koja odstupa od socijalnih načela i otežava pristup društvenim resursima i uslugama, na otežane uvjete rada, manjak kadra, nemogućnosti skrbi za pojedine korisnike, ona ne preuzima dio svoje odgovornosti u funkcioniranju sustava socijalne skrbi. Takvo nečinjenje nije poticajno, motivirajuće niti kolegijalno u odnosu prema profesionalnoj sredini - smatra Etičko povjerenstvo te zaključuje da način na koji Pletikosa, koja je i sama socijalna radnica, prezentira sustav u široj društvenoj javnosti ne pridonosi dignitetu struke.
Etičko povjerenstvo dalje tumači da je to tijelo ovlašteno pratiti ponašanja i etička načela na temelju kojih postupaju ovlašteni socijalni radnici, članovi Komore, prilikom obavljanja djelatnosti socijalnog rada, a Pletikosa to nije - ona je državna dužnosnica.
No, navode, "budući da se radi o položaju imenovane u resornom Ministarstvu koji se direktno odražava na funkcioniranje sustava socijalne skrbi, ovo Etičko povjerenstvo smatra da je od interesa struke i javnosti davanje mišljenja na prijavu".
Iz istog je razloga predmet uputilo na daljnje postupanje predsjedniku Kronsteinu, kojeg smo telefonski pitali što namjerava poduzeti. Zatražio je da mu uputimo pisani upit, a odgovore čekamo.
Pletikosa je na poziciji državne tajnice još od 2016., a imenovala ju je tadašnja ministrica Nada Murganić. Pletikosa, koja ove godine navršava 63 godine, članica je HDZ-a od ranih devedesetih. Bila je zaposlena u zadarskom Centru za socijalnu skrb, a 1995. godine imenovana je ravnateljicom Doma za odrasle osobe Sv. Frane u Zadru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....