Kada smo supruga i ja 2004. došli u HGK na potpisivanje ugovora, Nadan Vidošević me pozvao sa strane i rekao da trebamo porazgovarati. Tada mi je rekao da bih mu trebao dati poklon jer sam zaključio dobar posao s HGK. U katalogu mi je pokazao tri moje skulpture. Ostao sam zatečen njegovim traženjem, ali sam bio svjestan da je posao s HGK za mene velik. To je značilo sigurno plaćanje i rješavanje mojih životnih problema. Bio sam svjestan da, ako ga odbijem, neće biti ni potpisivanja ugovora pa sam morao pristati.”
Tako je splitski akademski kipar Kažimir Hraste opisao USKOK-ovim istražiteljima neugodno iskustvo s Nadanom Vidoševićem, ustvrdivši da ga je 2004. tadašnji prvi čovjek HGK de facto ucijenio: tražio je da mu daruje tri skulpture vrijedne ukupno 25.000 eura, a sve kako bi HGK od njega otkupio tri druge skulpture vrijedne 2000 eura manje. Vidošević je na prepad uhvatio kipara koji je, kako sam tvrdi, na kraju pristao na njegov zahtjev te mu “prisilno” poklonio skulpture.
Došao u atelje
USKOK je, pak, prije dva dana proširio istragu protiv Vidoševića i zbog spomenutih skulptura, ali i drugih umjetnina koje je platio HGK, a nađene su kod Vidoševića.
Riječ je o tri skulpture akademskog kipara Šime Vulasa ukupno vrijedne 150.000 kuna. Premda ih je komora kupila u 2004. zajedno s još dvije skulpture, u ugovoru je, na traženje Vidoševića, uneseno da je za ukupnu cijenu svih pet skulptura od 35.000 eura HGK zapravo platio samo dvije. Prema sumnjama istražitelja, to je omogućilo da tri skulpture Vidošević zadrži za sebe. “Jedra” i “Tvrdalj” pronađeni su u njegovoj vili na Prekrižju, a “Križ” na imanju u Gorskom kotaru. U slučaju Hraste Vidošević se poslužio drugom metodom. Kiparu je dao ponudu koja se ne može odbiti te ga stavio pred svršen čin: ili ćeš mi pokloniti skulpture ili ništa od posla. Prvi kontakt s Vidoševićem Hraste je imao 1997. godine na Trijenalu hrvatske skulpture u Zagrebu, kada je izlagao svoja tri izloška. “Tijekom izlaganja obratio mi se i pokazao interes za moja djela. Nakon toga ga nisam vidio sve do kraja 2004.”, ustvrdio je Hraste.
Međutim, kipara čiji su mu se radovi jako svidjeli Vidošević nije zaboravio.
- Bez najave pojavio se u mojemu ateljeu u Splitu. Dugo smo razgovarali. Pokazao sam mu katalog radova, a on je izrazio želju da kupi neka od mojih djela za Komoru. Rekao mi je da u HGK stvaraju kolekciju.
Nije dobio ugovor
Dodao je da bi HGK kupio “Nautilus”, “Catachresis” i skulpturu “Novogradnja 399”. Odmah smo definirali da će cijena za sva tri djela ukupno biti 23.000 eura. To je ispod stvarne vrijednosti, no supruga i ja bili smo u velikom kreditu. Vidošević je rekao da će odmah pripremiti sve ugovore te da ubrzo mogu očekivati poziv da dođem u Zagreb, ispričao je kipar i dodao kako mu je Vidošević sugerirao da se kao potpisnik ugovora navede supruga.
- Nisam razumio zašto, ali rekao mi je da je to jednostavnije za zaključivanje ugovora, izjavio je Hraste.
Kipara i suprugu lijepo su primili u HGK. No, neposredno prije potpisivanja ugovora Vidošević ga zove nakratko sa strane i slijedi šok.
“Zatražio je da mu uz tri skulpture vrijedne 23.000 eura poklonim još tri vrijedne 25.000 eura”, rekao je kipar koji je na kraju, premda jako razočaran, ipak pristao na uvjete prvoga čovjeka HGK. Potpisali su ugovor, ali njihov im primjerak, tvrdi Hraste, nikada nisu dali.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....