SPOMEN PODRUČJE

Dubrovnik: Predstavljena memorijalna staza s križnim putem do brda Srđ

Mato Franković
 Tonči Plazibat / CROPIX

Oko pet milijuna kuna vrijedan projekt obnove i uređenja postojeće memorijalne staze s križnim putem Dubrovnik-Srđ te gradnje simboličko-ceremonijalnog ulaza u spomen područje Križnog puta na Srđu predstavljen je u četvrtak u dubrovačkoj Gradskoj upravi.

Dubrovački gradonačelnik Mato Franković istaknuo je kako će se novim spomen obilježjem od bijelog betona primjereno odati poštovanje najvećoj bitci moderne dubrovačke povijesti.

„Vjerujem da ćemo ovim projektom na dostojanstven način prikazati ne samo nama u Dubrovniku, već i gostima grada, što se i kako događalo. Naravno, središnje obilježje ostaje na Srđu“, izjavio je Franković.

Naglasio je kako se u hrvatskoj javnosti rijetko ističe činjenica što je Dubrovnik prošao u Domovinskom ratu, kako je bio okružen s kopna, mora i iz zraka te više mjeseci odolijevao neprijatelju, a na koncu i izvojevao i pobjedu u velikoj bitci 6. prosinca 1991. godine.

Franković: Dubrovnik nepokoreni grad

„Premda je i nakon toga bilo još žrtava i strahota, taj datum bio je prekretnica, nakon koje je krenulo na bolje. Nakon te velike obrane Dubrovnik je ostao nepokoreni grad“, rekao je Franković.

Autor projekta akademik Nikola Bašić izjavio je kako je ulaz u spomen područje osmišljen kao element u prostoru sa svojim znakovnim svojstvima.

„Riječ je o divovskom znaku u obliku rimskih brojeva 6 i 12. Uzidani rimski broj predstavlja vrata, ulazni portal memorijalne staze do Srđa, koja je prije pet godina na pregibima 'serpentina' dobila postaje Križnog puta“, istaknuo je Bašić.

Podsjetio je kako je povijesni put prekinut izgradnjom Jadranske magistrale. Prema povijesnoj jezgri Dubrovnika izgubio se u novijoj gradnji kuća, dio iznad magistrale bio je prekinut, a staza je ostala nedostupna.

„Pristup je oblikovan neartikuliranom stazom koju su prohodnom učinili ljudi hodanjem, ali je staza ostale nedostupna osobama slabije pokretljivosti. Naš spomenički ulaz u stazu riješio je i tu komunikacijsku barijeru, kretanjem rampom oko samog znaka, a kroz sam spomenik prolazi se skalinima. Dalje se put nastavlja kaldrmastim opločnikom“, objasnio je Bašić.

Rekao je kako će se u prvoj fazi projekta obnoviti postojeća staza i popraviti potporni zidovi te kao opločnik izraditi kamena kaldrma, a uz stazu će se postaviti diskretne svjetlosne oznake za noćno kretanje.

„Želimo osigurati mističnost prostora s tim malim naznakama. Ne želimo ga rasvijetliti jakom urbanom rasvjetom. Na jednak način bit će osvijetljene i postaje Križnog puta, s malim reflektorčićima“, pojasnio je Bašić.

U drugoj fazi bit će izgrađen simboličko-ceremonijalni ulaz, a na spoju s postojećom stazom potrebno je u trećoj fazi izgraditi 200 metara duga nova staza, za što prethodno treba razriješiti imovinsko-pravne odnose.

Staza je trenutno duga 2100 metara, a s novom dionicom duljina će iznositi 2300 metara. Ovoj dužini nije pribrojena staza od tvrđave do Križa na Srđu koja će biti riješena u sklopu posebnog projekta uređenja okoliša utvrde.

Projekt vrijedan oko 5 milijuna kuna bi trebao biti ostvaren u idućih godinu dana, a uz Vukovarski vodotoranj jedini je kojeg je sufinanciralo Ministarstvo branitelja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 05:55