IZVJEŠĆA IDU U SABOR

DRŽAVNA REVIZIJA ZA DVA MINISTARSTVA DALA UVJETNA MIŠLJENJA Kuščeviću poručili: 'Za vaš je resor mišljenje bezuvjetno, ali ne ponovila vam se 2017.'

 
Lovro Kuščević
 Vojko Basic / HANZA MEDIA

Subjekti koji ne postupe po nalazima i preporukama državne revizije ubuduće bi mogli biti novčano kažnjavani, a među subjektima revizije trebala bi se naći i Hrvatska narodna banka, predviđa se izmjenama zakona o Državnom uredu za reviziju koje su u proceduri, doznaje se u tom Uredu koji je u utorak Hrvatskom saboru dostavio 55 izvješća.

Od 55 izvješća 35 su o obavljenoj financijskoj reviziji, 13 o reviziji učinkovitosti korištenja vanjskih usluga u trgovačkim društvima, a sedam o obavljenoj provjeri preporuka što ih je Ured davao u prošlim revizijama.

Nakon financijske revizije osam ministarstava, šest ih dobilo bezuvjetno, a dva uvjetno mišljenje - Ministarstvo turizma za financijske izvještaje, a Ministarstvo gospodarstva za usklađenost poslovanja.

Ministarstvo turizma dobilo je uvjetno mišljenje jer je obveze i potraživanja prema državnom proračunu iskazalo manje za 8,9 milijuna kuna, rekla je pomoćnica glavnog državnog revizora Biserka Čoh Mikulec.

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta je za usklađenost poslovanja dobilo uvjetno mišljenje, i to stoga što za 65 milijuna kuna potraživanja nema utvrđen rok povrata tih sredstava, a to se odnosi na oko 40 milijuna kuna zajma koji su dali Gradu Šibeniku te 25 milijuna kuna potraživanja od županija za neiskorištena sredstva prema programu Inovacije u prerađivačkoj industriji.

To je ministarstvo, utvrdila je državna revizija, zaključivalo i ugovore o djelu s vanjskim suradnicima za neke poslove koji su iz njegova djelokruga, a što nije u skladu sa zakonom.

Novost je da Državni ured za reviziju sada, umjesto jednog, zajedničkog mišljenja o financijskim izvještajima i poslovanju, daje dva odvojena mišljenja - o financijskim izvještajima te o usklađenosti poslovanja.

Revizija nije imala zamjerki na rad ministarstava obrane, financija, uprave, demografije, rada te zaštite okoliša u prošloj godini.

Saboru su poslana i izvješća o obavljenoj financijskoj reviziji 27 lokalnih jedinica, od čega šest gradova i 21 općini. Za deset jedinica izraženo je bezuvjetno mišljenje i na financijske izvještaje i na usklađenost poslovanja, dio ih ima miješana izvješća odnosno bezuvjetno za jedno, a uvjetno za drugo. Uvjetna mišljenja i za financijske izvještaje i za usklađenost poslovanja dobilo su gradovi Garešnica i Ploče te općine Borovo, Cista Provo, Janjina, Lanišće, Lećevica, Lišane Ostrovičke, Pašman i Polača.

Najčešće nepravilnosti kod korisnika državnog proračuna i lokalnih jedinica odnose se na računovodstveno poslovanje, ostvarenje prihoda i izvršenje rashoda.

Kod lokalnih jedinica, tumači Čoh Mikulec, to se odnosi na to da im financijski izvještaji nisu u potpunosti točni i istiniti, ne vode sve poslovne knjige koje trebaju ili one koje vode nemaju sve podatke, popis imovine, obveza i potraživanja nije cjelovit itd.

Državni ured za reviziju provjerio je opravdanost korištenja vanjskih usluga u 13 subjekata, ocijenivši da su u tri društva, među njima i u Hrvatskoj pošti, vanjske usluge korištene svrhovito i ekonomično.

Kod sedam subjekata revizija je provjerila i kako provode ranije preporuke koje im je dala, pri čemu je kod tri subjekta ocijenila da je postignut zadovoljavajući napredak, dok u četiri nije postignut zadovoljavajući napredak. Revizija je tako ocijenila da ni HRT nije postigao zadovoljavajući napredak, jer je ta javna ustanova provela 32 preporuke, a 19 nije. HRT je proveo manje značajne preporuke, ocijenila je državna revizija.

Revizija Ministarstvu uprave: Učinkovitije pripremati projekte

Iako mu je dao bezuvjetno mišljenje i za financijski izvještaj i za usklađenost poslovanja, Državni ured za reviziju predložio je Ministarstvu uprave da poduzme mjere za učinkovitiju pripremu projekata kako se ne bi ponovili slučajevi zabilježeni u 2017. godini.

Revizija je, naime, utvrdila kako su Financijskim planom za 2017. pomoći od međunarodnih organizacija te institucija i tijela Europske unije planirane u iznosu od 85,6 milijuna kuna, a nakon izmjena i dopuna Plana u iznosu od 9,1 milijun kuna, što je za 76,4 milijuna ili 89,3 posto manje.

Značajnije su smanjeni rashodi planirani za provedbu aktivnosti Operativnog programa Konkurentnost i kohezija (uspostava Centra dijeljenih usluga) u iznosu od 68,8 milijuna kuna, Operativnog programa učinkoviti ljudski potencijali (15, 5 milijuna) i Jačanje kapaciteta javne uprave za učinkovito funkcioniranje (6,1 milijun kuna).

Prema obrazloženju osobe nadležne za vođenje projekata, rokovi za početak dvaju Operativnih programa odgođeni su za 2018. zbog složenih procesa pripreme, evaluacije i odobravanja projektne dokumentacije te ustrojstvenih i upravljačkih promjena u Ministarstvu, navodi se u izvješću Revizije.

Prošla je godina, naime, bila vrlo dinamična u tom ministarstvu, do kraja travnja zakonski mu je predstavnik bio Ivan Kovačić, od tada do početka lipnja Darko Nekić, a 10. lipnja 'preuzeo' ga je ministar Lovro Kuščević.

Revizija ministarstvo upućuje da u svrhu realnog planiranja, u obzir uzme složenost i rokove pojedinih procesa te mogućnost njihove realizacije uz postojeće ljudske i materijalne potencijale. Utjecaj ustrojstvenih i upravljačkih promjena, dodaje, treba umanjiti profesionalnom podjelom radnih zadataka i odgovornosti.

Navodi kako sredstva za provođenje projekta iz Prijelaznog instrumenta Jačanje kapaciteta javne uprave nisu ostvarena jer ugovori za nabavu roba, usluga i radova nisu zaključeni u utvrđenom roku (13. prosinca 2016.). Postupak javne nabave Središnja agencija za financiranje i ugovaranje je započela u travnju 2016., a ugovori nisu zaključeni u utvrđenom roku zbog nepravilnosti u postupku nabave te su sredstva u proračunu EU opozvana. Ministarstvo je, ističe Revizija, sa Agencijom trebalo pravodobno planirati i poduzeti radnje za provedbu postupka nabave kako bi se dobila sredstava koje je EU namijenila Hrvatskoj.

Vrijednosno značajnija odstupanja odnose se na projekt IPA FFRAC 2012 Jačanje integriteta javnog sektora, koji je ostvaren za 1,2 milijuna kuna ili 22 posto manje od plana te projekt CEF eID 2015 Omogućavanje pristupa hrvatskim javnim e-uslugama u okviru sustava e-Građani, koji je ostvaren za 1,9 milijuna ili 90,1 posto manje od plana.

Ostvarenje Operativnog programa učinkoviti ljudski potencijali planirano je u iznosu od 500.000 kuna, a nije ostvareno, navodi Državni ured za reviziju koji je Izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji Ministarstva uprave za 2017. poslao Hrvatskom saboru, zajedno s još 54 izvješća. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 04:04