HDZ je poslao vrlo jasne poruke i vjerujem da su ih oni kojima su bile upućene registrirali, da su ih shvatili, i da će na njih reagirati - kazao je jedan od istaknutih članova HDZ-a govoreći o pozadini glasanja na saborskom Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, gdje su HDZ-ovi zastupnici dali negativno mišljenje prijedlogu premijera Tihomira Oreškovića i predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović da Daniela Markića imenuju ravnateljem Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA).
HDZ protiv Markića
Dakako da se glasalo o Markiću, ali je poruka adresirana premijeru Oreškoviću i Mostu.
- Vlada više ne može ovako funkcionirati i od lipnja, kada završe unutarstranački izbori u HDZ-u, redefinirat ćemo odnose s premijerom Oreškovićem i Mostom. Počet će surađivati s HDZ-om i respektirati činjenicu da smo najveća stranka u vlasti, ili ćemo ići na nove izbore. Ovako se više ne može nastaviti - kaže naš sugovornik.
Saznajemo kako je istup na Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost bio dogovoren u samom vrhu HDZ-a kao i poruke koje su nakon sjednice i uskrate podrške Markiću poslane javnosti.
Nije, stoga, HDZ-ov član Odbora za nacionalnu sigurnost Željko Dilber slučajno u HTV-ovoj emisiji “Otvoreno” kazao kako mu Oreškovićevo ponašanje sliči na ponašanje kancelara, a ne na ponašanje premijera.
Smjena Lozančića
Rekao je to komentirajući informaciju da bi premijer mogao smijenjenog šefa tajne službe, Dragana Lozančića, postaviti za savjetnika u Vladi. Premijer se u slučaju šefa tajne službe od početka, i to uz čvrstu podršku Mosta, ponaša kao oporba HDZ-u koji ga je doveo na mjesto predsjednika Vlade i tu ga održava. Naime, Orešković je najprije odugovlačio sa smjenom Lozančića, nije pristao na formulaciju o kršenju zakona, da bi potom potpuno ignorirao kandidate za novog ravnatelja SOA-e koje mu je predlagao predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko i odlučio se za Markića, bliskog suradnika smijenjenog čelnika službe.
Mirovinska reforma
U ovom slučaju, Orešković je u punoj mjeri konzumirao premijerske ovlasti ne obazirući se na to što stranka o čijoj podršci ovisi želi drugačiju politiku.
- To nije jedini slučaj. Uzmimo odlazak u mirovinu sa 67 godina. Nitko u HDZ-u o tome nije bio obaviješten niti se u stranci o tome raspravljalo. Dođe li prijedlog u Sabor, ni u ludilu neću za njega podići ruku - kaže jedan naš sugovornik. Otvorenim porukama premijeru da počne voditi računa o tome da njegova pozicija ovisi o HDZ-ovoj većini u Saboru pridružio se i Domagoj Ivan Milošević. On je jučer gostujući na N1 televiziji kazao da očekuju puno više komunikacije, “osobito zbog pozicije premijera i načina na koji je postao premijer”. Milošević je naglasio da je HDZ-ovih zastupnika u Saboru 67, a MOST-ovih 15, te pripomenuo da će se o premijeru još razgovarati.
- Da bi se provodile reforme, potreban je barem minimum povjerenja građana, ali i respekt prema broju naših mandata i odnosima u i izvan Sabora - kazao je Milošević.
Stup stabilnosti
O tome da se po završetku unutarstranačkih izbora HDZ namjerava posvetiti jasnijem definiranju odnosa s Oreškovićem i Mostom kazao nam je još jedan visokopozicionirani član stranke koji participira u izvršnoj vlasti.
- Nakon izbora u stranci sigurno ćemo se ozbiljnije pozabaviti jačanjem odnosa u samoj Vladi i poziciji stranke. HDZ je glavni stup stabilnosti Vlade, što mora biti jasno, i mi smo zaduženi da zadržimo stabilnost Vlade i države - kaže naš sugovornik.
Jačanje pozicije prema premijeru i Mostu HDZ-u je nužno iz dva razloga. Jedan je provođenje njihove politike koja je potpuno nestala u borbi s Mostom oko pitanja ukidanja županija, zakona kojima bi se reducirala dužnosnička prava, reorganizacije policije koja nije dogovorena na nivou Vlade, potom različitog pristupa Ini, kasnijeg odlaska u mirovinu i drugih. Drugi razlog zbog kojega HDZ mora redefinirati odnose u Vladi je sama stranka u kojoj se već dugo ne skriva nezadovoljstvo. HDZ-ovci su frustrirani jer su na vlasti, a u biti ne vladaju budući da im gotovo svaki potez blokira Most ili premijer Orešković.
Dio nezadovoljstva proizlazi i iz činjenice da su ljudi koji su se istaknuli radom u oporbi ostali bez očekivanih pozicija u izvršnoj vlasti. Na to se nadovezuje negodovanje odabirom koalicijskih partnera koji su dobili pozicije na račun HDZ-a a nisu ništa pridonijeli nego svojim istupima u ime Domoljubne koalicije stvaraju dojam o HDZ-u kao ekstremnoj stranci. Apatija koja vlada u redovima HDZ-a osobito je vidljiva u Saboru.
HDZ-ovci se rijetko pojavljuju na sjednicama, a oporba im već stavlja pod nos da i to malo zakonskih prijedloga koji dolaze u Sabor ne bi prošlo radna tijela da im oni ne drže kvorum.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....