O OBUCI UKRAJINACA

Drama u Saboru, evo tko je glasovao protiv: ‘Vau, vau pasić, samo laj za Milanovića‘: Plenković: ‘Patuljci, kukavice!‘

Vladajući su do posljednjeg trenutka neuspješno pokušavali uvjeriti oporbu da glasa za sudjelovanje u misiji EUMAM
 Damjan Tadič/Cropix

Prozivke i teške riječi nabijene emocijama, te usporedbe Hrvatske iz ratne 1991. i današnje Ukrajine, prethodile su u petak u Saboru glasovanju o Odluci o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga RH u misiji EU za vojnu pomoć za potporu Ukrajini-EUMAM, a koja ipak nije izglasana.

Naime, Odluka nije dobila potrebnu dvotrećinsku većinu od 101 glasa zastupnika.

Za donošenje Odluke o sudjelovanju Hrvatske u EUMAM misiji, koja bi uključivala dolazak na obuku u Hrvatsku do stotinjak ukrajinskih vojnika u rotacijama tijekom dvije godine, glasovalo je 97 zastupnika, a 10 je bilo protiv.

Vladajući su do posljednjeg trenutka neuspješno pokušavali uvjeriti oporbu da glasa za sudjelovanje u misiji EUMAM, povlačeći paralelu s Hrvatskom iz ratne 1991. i današnje Ukrajine izložene ruskoj agresiji.

Vladajući: I Hrvatskoj je trebala pomoć tijekom Domovinskog rata

‘Ne odlučujemo o podršci Vladi i Andreju Plenkoviću nego između dobra i zla, agresora i žrtve, Rusije i Ukrajine, nasilja i žrtve‘, rekao je Branko Bačić (HDZ).

„Oči Ukrajinaca su uperene u ovaj Sabor dok mi ovdje raspravljamo”, istaknuo je Bačić. Da su se prije 30 godina hrvatski saborski zastupnici kolebali oko važnih odluka, ne bi bilo ni Hrvatske, dodao je.

Josip Đakić (HDZ) kazao je da se njegovi kolege, heroji i suborci, heroji Domovinskog rata danas "umjesto heroja, pretvaraju u zečeve", ne gledajući na pomoć ukrajinskom narodu.

Najdalje je otišao Ante Bačić (HDZ), poručivši Miri Bulju (Most) neka "i dalje bude pas Zorana Milanovića i laje kako on hoće".

„Vau, vau pasić, samo laj za Milanovića”, poručio je HDZ-ov Ante Bačić Mostovom zastupniku Bulju, koji ga je, pak, nazvao feldmaršalom i pozvao neka uzme pušku, pa će onda biti za Odluku.

"Nisam očekivao da hrvatski branitelj neće podržati ovakvu moralnu stvar", kazao je Stipan Šašlin (HDZ)

Predrag Štromar (HNS) rekao je kako je Ukrajini potrebno konkretno pomoći, a ne samo deklaratorno, podsjetivši da je i nama trebala pomoć tijekom Domovinskog rata.

Dario Hrebak (HSLS) podsjetio je kako je nedavno cijela sabornica pljeskala ukrajinskom veleposlaniku i predsjedniku ukrajinskog Parlamenta, pitajući - ‘koja se sada poruka šalje saveznicima‘.

„Dvadeset dvije zemlje EU podržale su ovu misiju, među kojima jučer i Slovenija”, naglasio je Hrebak.

Oporba ustrajno protiv

Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) izjavio e da ‘nismo spremni sebe obraniti, a kamoli obučavati druge‘ i da se Hrvatska ‘ne treba petljati gdje joj nije mjesto‘. Pozvao je zastupnike da ‘ne budu žetončići Andreja Plenkovića‘.

„Plenković je ogradio Trg sv. Marka jer se boji za svoju sigurnost, a s druge strane izlaže sigurnost svojih građana”, ustvrdio je Pavliček (HS) i poručio saborskim zastupnicima: „Budite oprezni, ukoliko dođe do bombaškog napada ili incidenta, vi ćete biti odgovorni. Pamet u glavu”.

Dalija Orešović (Centra) ponovila je kako ‘nije kasno da premijer i predsjednik razgovaraju i pokušaju se dogovoriti‘.

Željko Lenart (Klub HSS-a i RF-a) rekao je da treba poštivati volju naroda koji je, kaže, većinom protiv petljanja Hrvatske u sukob.

Nino Raspudić (Most) ponovio je kako smatra da je riječ o kršenju Ustava i da Sabor o tome ne bi trebao odlučivati. „Izloženi smo najvećim pritiscima dosad... ovdje se odlučuje o zaštiti Ustava ili Plenkovićevoj briselskoj karijeri”, ustvrdio je Raspudić.

Sandra Benčić (Klub zeleno-lijevog bloka) naglasila je da Hrvatska solidarno stoji od prvog dana s Ukrajinom te da Hrvatska treba nastavljati pomagati, ali u pogledu neborbenih aktivnosti.

Ivan Penava (Domovinski pokret) kazao je da ‘dovesti vojsku države u ratu protiv nuklearne velesile, s razgranatom špijunskom mrežom, je vrlo nezrelo i nedržavnički‘.

"Ovako su govorili oni koji su odgovarali Hrvatsku da stane u obranu svojeg teritorija, nevjerojatno mi je da ovo govorite vi iz Vukovara", uzvratio mu je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

Hrvoje Zakanović (HDS) pozvao je sve koji su protiv neka se večeras pridruže slavlju u Moskvi s Putinom.

Pavliček je Zekanovićeve riječi poprati riječima: „Cirkus”, a Željko Sačić: „Ruglo”.

Plenković: Zastupnici koji su glasali protiv EUMAM-a su politički patuljci

Premijer Andrej Plenković ocijenio je u petak da su zastupnici koji su glasali protiv EU misije za vojnu pomoć Ukrajini pokazali neupućenost, ustvrdivši da je glasanje u Saboru bilo "razdjelnica koja dijeli one koje štite nacionalne interese od političkih patuljaka i kukavica".

Komentirajući glasanje o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga RH u misiji EU za vojnu pomoć za potporu Ukrajini - EUMAM, Plenković je tijekom obraćanja na prijemu za predstavnike udruga proizašlih iz Domovinskog rata posebnu zahvalu uputio onima koji su glasali "za" - zastupnicima parlamentarne većine i još 20 oporbenih zastupnika.

Oni su, rekao je, bili na razini političke, moralne, pa i povijesne odgovornosti, što jako dobro. No, loše je, kazao je Plenković, da među ovih 54 zastupnika koji nisu glasali za odluku nije bilo još nekoliko njih "koji razlikuju šumu od drveća, koji razlikuju bijelo od crnoga, dan od noći, dobro od zla".

"U ovom konkretnom slučaju vidjeli smo manifestaciju politiziranja, rekao bih provincijalizma, potpune neupućenosti u ključne globalne, sigurnosne i političke teme, koji će na mali način, ne mnogo, jer smo mi osnažili međunarodni položaj Hrvatske, ipak naštetiti našem međunarodnom kredibilitetu, a to se nije smjelo dogoditi", ustvrdio je.

Podsjetio je pritom da je Hrvatska bila žrtvom velikosrpske agresije prije samo 30 godina i zna što je to braniti se od većeg i snažnijeg protivnika. Takva zemlja "ne može biti bešćutna u trenucima kada Rusija čini agresiju na Ukrajinu, gdje se okupiraju teritoriji, protjeruju civili, žene, djeca, stariji, gdje su milijuni izbjeglica, a puno je i raseljenih osoba unutar Ukrajine".

Današnje glasanje velika je razdjelnica u političkom životu Hrvatske

"Ovaj današnji događaj je velika razdjelnica u političkom životu Hrvatske koja dijeli ozbiljne, odgovorne, one koje štite nacionalne interese, a tu ubrajam parlamentarnu većinu i ovih 20 dodatnih zastupnika, od političkih patuljaka i kukavica koji nisu bili u stanju donijeti pravu odluku", poručio je.

Oni će sa svojim neglasanjem za ovu odluku živjeti dugo i živjet će sa stigmom, dodao je.

"Potrudit ćemo se da ih ta stigma prati i da hrvatski građani i hrvatski narod dobro znaju kako su nas onemogućili da budemo na razini odgovornosti države za koju se mi svakim danom trudimo da bude odgovorna članica međunarodne zajednice", rekao je.

Podsjetio je pritom da Hrvatska već niz godina nije u SFRJ, pa da bude nesvrstana, a nije ni neutralna.

Hrvatska je članica Europske unije i Sjevernoatlantskog saveza i takav međunarodni položaj podrazumijeva ne samo prava, nego i određene obaveze, naglasio je, a glasanje je bila prigoda da saborski zastupnici to potvrde.

"Dakle, ne samo da su polupali lončiće, nego su baš promašili cijelu loptu, a ovaj promašaj u političkom smislu pratit će ih dugo", poručio je Plenković.

Vlada, parlamentarna većina i oporbeni zastupnici koji su glasali za odluku "bili su na pravoj strani morala i solidarnosti, pa i povijesti", a "oni koji su to danas propustili neka sami misle što su napravili", kaže Plenković.

Sabor: Tko je glasao "za", a tko "protiv" misije EUMAM

Odluka o sudjelovanju Hrvatske u misiji EUMAM, u kojoj bi se obučavali ukrajinski vojnici u Hrvatskoj, u petak u Saboru nije prošla jer je za nju glasalo 97 od potrebnog 101 zastupnika, koliko iznosi dvotrećinska većina.

"Za" je glasala parlamentarna većina koja iznosi 77 zastupnika, a uz njih, kako su ranije i najavili, troje zastupnika IDS-a.

Iako se nagađalo da će i oni poduprijeti odluku o misiji, Socijaldemokrati su sve do trenutka glasanja skrivali kako će se izjasniti, a u konačnici, od ukupno 18-ero zastupnika 16 je bilo prisutno (dvoje su izostali sa sjednice zbog opravdanih razloga). "Za" je glasalo njih 15-ero, dok je protiv iz tog Kluba jedino bio Franko Vidović, predsjednik Odbora za obranu, koji se i ranije protivio toj misiji.

Odluku su podržali i Zlatko Hasanbegović iz Kluba Domovinskog pokreta te Milan Vrkljan iz Kluba za Pravednu Hrvatsku.

Protiv se izjasnilo desetero zastupnika – petorica iz Kluba Domovinskog pokreta - Ivan Penava, Stephen Bartulica, Davor Dretar, Stipo Mlinarić i Daniel Spajić.

Crveni gumb stisnuli su i Hrvatski suverenisti Marijan Pavliček i Željko Sačić, te Ružica Vukovac iz Domovinskog pokreta, kao i Krešo Beljak i Željko Lenart iz Kluba HSS-a i Radničke fronte.

U glasanje o obuci ukrajinskih vojnika u sklopu misije EUMAM nisu se, kako su ranije i najavili, uključili klubovi SDP-a, Mosta, Zeleno-lijevog bloka, Centra i Glasa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. siječanj 2025 10:53