PRAVO POMODARSTVO

Došao s uputnicom upisati se za MR pa doživio šok, šef radiologije sve je objasnio: ‘Znate li koliko je ovakvih?!‘

Tjedno imamo i po 15-ak upita za MR koljena. To s MR pretragama postalo je pravo pomodarstvo, kaže izv. prof. dr. sc. Krešimir Dolić

Izv. prof. dr. sc. Krešimir Dolić

 CROPIX

Već tjednima me boli koljeno. Oteklo je, ne mogu ga savinuti i jedva hodam, kaže Splićanin koji se Slobodnoj Dalmaciji javio zbog zdravstvenog problema koji ga muči već nekoliko tjedana.

Obišao je nekoliko liječnika i svaki mu je dao svoje mišljenje, no ni nakon svega toga oteklina nije splasnula, bol nije prestala i muškarac se, po preporuci liječnika, odlučio zaputiti u KBC Split kako bi preko uputnice napravio MR pretragu.

- Došao sam na šalter Centralnog upisa i zamolio da me upišu za MR koljena. Ljubazna medicinska sestra rekla mi je da su svi termini za MR koljena popunjeni do kraja godine i da mogu ostaviti svoje podatke pa će me predbilježiti za iduću godinu. Predbilježiti?! Upitao sam je zašto mi ne može sad dati termin za tu iduću godinu? Odgovorila je da ona ne može sad znati termin za iduću godinu i da će mi on biti naknadno dojavljen. Ništa nisam mogao, pokupio sam se i otišao kući. Zar je moguće da moram čekati najmanje pola godine da napravim MR koljena preko uputnice jer ne spadam u skupinu Hrvata koji si mogu priuštiti plaćanje MR-a kod privatnika - pita se Splićanin.

Na pitanje o čekanju na MR koljena odgovor je dao izv. prof. dr. sc. Krešimir Dolić, predstojnik Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju.

- Ne postoji MR za hitno koljeno, odnosno postoji tek kad se postavi sumnja da bi se kod pacijenta moglo raditi o karcinomu, a to se može utvrditi RTG pretragom. Dakle, ne mora pacijent odmah tražiti MR pretragu, jer je tako ‘preskočio‘ sve one dijagnostičke metode koje su prije MR-a. Korisnici naših usluga moraju znati da se MR koljena i ne može raditi kad je koljeno otečeno, odnosno kad je bolest u akutnoj fazi, jer tad MR snimak nije vjerodostojan onome što se zbiva u koljenu. Takav pacijent koji ima otečeno koljeno treba mirovati, stavljati hladne obloge, a ne izlaziti, šetati...

Nakon toga treba otići kod specijalista ortopeda ili fizijatra koji će kliničkim pregledom utvrditi o čemu bi se moglo raditi te će ga nakon toga uputiti na daljnju obradu. MR pretraga nije prvi izbor i prije MR-a pacijent treba napraviti UZV i rentgen pa tek onda, ako je to potrebno, MR - objašnjava dr. Dolić

Sugovornik Slobodne Dalmacije kaže da mnogi žele na MR koljena, a vrlo često i oba koljena.

- Vjerujte, tjedno imamo i po 15-ak upita za MR koljena. To s MR pretragama postalo je pravo pomodarstvo jer mnogi kolege liječnici provode lošu defenzivnu medicinu uz pomoć koje se može jako dobro detektirati o čemu se kod pacijenta radi. Najlakše je poslati na MR pretragu i onda dolazi do hiperprodukcije pretraga koje ustvari nisu bile ni potrebne. Zbog toga pacijenti s problemom koljena trebaju napraviti RTG pretragu na kojoj se vide promjene na kostima koljena i ako su promjene sumnjive, tad se takvog pacijenta šalje na MR.

Ako liječnik koji je čitao RTG snimak posumnja da bi se moglo raditi o karcinomu, tad pacijent dobiva termin za MR u roku od 15 dana. Karcinom ne može narasti preko noći i ako postoji sumnja na njega i ako se zaista utvrdi da se radi o karcinomu koljena, to znači da je on tamo već duže vrijeme, a nikako jedan ili dva dana - zaključuje izv. prof. dr. sc. Krešimir Dolić.

Uređaji, bili oni MR, MSCT, UZV ili rentgeni na Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervenciju radiologiju KBC-a Split rade, reklo bi se 24 sata bez prestanka, subote i nedjelje, a ubacuju se i dodatni termini kako bi se zadovoljile sve veće potrebe za radiološkim pretragama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 14:01