VELIKA SELIDBA

DORH i USKOK od Božića na istoj adresi, u srcu Zagreba: Kultna zgrada ima dva atrija, a zbog toga su u USKOK-u posebno sretni...

DORH i USKOK će se do Božića preseliti u zgradu Hrvatske pošte u Branimirovoj ulici

Sad već bivša zgrada Hrvatske pošte u Branimirovoj ulici

 Tomislav Kristo/cropix/Cropix

Državno odvjetništvo i USKOK od Božića će biti smješteni na istoj adresi, i to u zgradi Hrvatske pošte u Branimirovoj ulici. Ugovor o najmu dva kata zgrade u samom središtu grada smještene uz Glavni kolodvor resorno Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije još nije potpisalo s Hrvatskom poštom kao vlasnikom zgrade, no čini se da je to formalnost čije je rješavanje pitanje dana, pa je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić u srijedu u Saboru u dva navrata najavio selidbu DORH-a i USKOK-a.

Kao glavni problem koji će riješiti selidbom Turudić je istaknuo sadašnju fizičku razdvojenost DORH-a i USKOK-a, koja otežava komunikaciju između specijaliziranog tužiteljstva i glavnog državnog odvjetnika te njegovih zamjenika. DORH, međutim, i bez toga treba isprazniti svoju zgradu u Gajevoj ulici, da bi se dovršila njena obnova. Zgrada je jako stradala u potresu, u njoj su stalno radovi, i za njihov završetak trebat će još dvije godine.

Zgrada Hrvatske pošte u Branimirovoj ulici ispražnjena je još lani, a od rujna prošle godine sjedište Hrvatske pošte je nakon punih 120 godina i formalno preseljeno u Veliku Goricu. Iz Hrvatske pošte tada su poručili da zgradu u kojoj je ostao samo poštanski ured ne namjeravaju prodavati ni rušiti, nego će je dati u najam.

Mjesečni najam od 19.500 eura

Navodno su se interesenti za najam javljali i stavljali rezervacije i prije nego što se Pošta u potpunosti iselila, ali nije došlo do sklapanja ugovora. Budući da je Hrvatska pošta pravna osoba u vlasništvu Republike Hrvatske, veže je Zakon o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora po kojemu prostor može dati u zakup samo putem javnog natječaja. Iznimka su slučajevi kada je zakupac država ili jedinica lokalne samouprave, što je slučaj s DORH-om.

image

Zgrada Hrvatske pošte

Tomislav Kristo/Cropix

U nedavnoj izjavi za RTL televiziju Turudić je rekao da će Državno odvjetništvo zauzeti četvrti kat zgrade u Branimirovoj ulici, dok će se USKOK smjestiti na drugi kat. Inače, riječ je o zgradi sagrađenoj prema projektu Egona Steinmanna iz 1939. godine. Gradila se prije, za vrijeme i nakon završetka Drugoga svjetskog rata, a uz neke izmjene u projektu završena je 1947. godine. Riječ je o modernističkoj zgradi s dva atrijska dvorišta.

Upravo je taj unutarnji prostor posebno zanimljiv USKOK-u jer, osim što ostavlja prostor za parking, omogućuje i nesmetano dovođenje uhićenika te ulazak i nešto većih vozila.

Najam bi trebao trajati dvije godine, a o cijeni nismo mogli dobiti nikakve informacije jer ugovor još nije potpisan. Poznato je da se za USKOK, koji je već četiri godine u bivšoj tvornici Badel u Vlaškoj ulici, mjesečni najam prostora plaća 19.500 eura.

Informacija o selidbi DORH-a i USKOK-a, kao i Turudićeve izjave o kadrovskim problemima, pala je u drugi plan jer je tijekom njegova saslušanja na Odboru za pravosuđe i kasnije na plenarnoj sjednici povodom godišnjeg izvješća o radu DORH-a najviše zastupničkih pitanja bilo usmjereno na slučajeve bivšeg zastupnika Josipa Šarića i bivšeg predsjednika Uprave Hrvatskih cesta Josipa Škorića, koji su ostavke dali neposredno prije uhićenja. Oporbeni zastupnici ne vjeruju da glavni državni odvjetnik nije u dosluhu s vladajućim HDZ-om i premijerom Andrejem Plenkovićem te sumnjaju na to da su prema dvojici HDZ-ovaca - Škoriću i Šariću - iscurile informacije da su pod kriminalističkom obradom te da su ostavke dali da Plenkoviću ne bi nanosili političku štetu.

USKOK je oduzeo 6,6 milijuna eura

Glavni državni odvjetnik Turudić je još na Odboru za pravosuđe iznio problem kadrovskog deficita navodeći da je od 771 sistematiziranog dužnosničkog mjesta popunjeno njih 650, ali od tih 650 dužnosnika njih 19 posto tijekom godine ne radi jer su odsutni radi bolovanja, usavršavanja i porodiljskih dopusta ili zbog drugih razloga. Istaknuo je i veliki problem napredovanja u Državnom odvjetništvu navodeći da nema zamjenika državnog odvjetnika mlađeg od 30 godina. Razlog je što nakon završenog Pravnog fakulteta i položenog pravosudnog ispita moraju još pohađati Državnu školu, u kojoj ponovo prolaze sve što su već naučili, a cijeli je proces dugotrajan i iscrpljujući.

Predsjednik saborskog Odbora za pravosuđe Nikola Grmoja na sjednicu je došao "naoružan" odlukom Ustavnog suda koja govori da Poslovnik Hrvatskog sabora ima snagu zakona te se osvrnuo na prošlu sjednicu, kada mu je Turudić govorio da za njega kao glavnog državnog odvjetnika ne vrijede saborska pravila. Ovaj put sjednica Odbora je protekla u puno mirnijim tonovima, što ne znači da nije bilo podbadanja između oporbenih zastupnika s jedne i Turudića i HDZ-ove većine s druge strane.

Grmoja je tako rekao da ga brine podatak iz godišnjeg izvješća DORH-a po kojem je USKOK uzeo 6,6 milijuna nezakonito stečenih eura, a od te se cifre na korupciju odnosi tek 2,2 milijuna eura. Tome je podatku pridružio procjenu EU po kojoj šteta od korupcije u Hrvatskoj iznosi 15 posto BDP-a, što je oko 11 milijardi eura.

- Proizlazi da je USKOK uspio vratiti tek 0,02 promila novca koji smo izgubili zbog korupcije. Kada bi se moglo vratiti tih 11 milijardi, svaki bi umirovljenik mogao imati 900 eura veću mirovinu, mogla bi se izgraditi 23 Pelješka mosta ili kupiti 132 Rafalea - kazao je Grmoja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 11:00