Hrvatska uskoro bira predsjednika Republike. Evo što sve birači trebaju znati prije nego što izađu na birališta.
U kojoj su fazi izbori za predsjednika Republike?
U tijeku je predizborna kampanja u kojoj se natječe osam kandidata koji su imali pravovaljane kandidature. To su aktualni predsjednik Zoran Milanović, kandidat HDZ-a Dragan Primorac, nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić, nezavisni kandidat Niko Tokić Kartelo, kandidatkinja DOMiNO-a Branka Lozo, kandidatkinja Možemo! Ivana Kekin, neovisni kandidat Tomislav Jonjić te kandidat Mosta Miro Bulj.
Mandat aktualnog predsjednika istječe 18. veljače 2025. godine. Prvi krug izbora održat će se u nedjelju 29. prosinca 2024., a ako ni jedan od kandidata ne dobije natpolovičnu većinu glasova, dvoje koji su osvojili najviše glasova idu u drugi krug koji će se održati 12. siječnja 2025. godine.
Koliko imamo birača?
Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan je u petak 20. prosinca 2024. donio rješenje kojim je zaključen popis birača za izbore predsjednika Republike. U popis je ukupno upisan 3.762.221 birač, od čega 3.512.226 birača s prebivalištem u Hrvatskoj po općinama i gradovima, od kojeg broja je 6879 prethodno registriranih birača, odnosno onih koji će glasati u inozemstvu. Aktivno je registrirano 249.995 birača bez prebivališta u Republici Hrvatskoj. Pravo glasa na predsjedničkim izborima ima oko 11.000 birača manje nego što ih je imalo na izborima za zastupnike u Saboru koji su se održali u travnju ove godine.
Gdje se glasa?
Glasanje se na biračkom mjestu odvija na izborni dan između 7 i 19 sati. Lokacija biračkih mjesta određuje se najkasnije pet dana prije izbora, a može se provjeriti u Registru birača. Korisnici sustava e-Građani obavijest s naznakom koje je njihovo biračko mjesto dobivaju nekoliko dana prije izbora. Popis biračkih mjesta objavljen je i na mrežnim stranicama Državnog izbornog povjerenstva.
Birači koji su znali da na dan izbora neće biti u mjestu svog prebivališta mogu glasati ako su se privremeno prijavili za glasanje u mjestu u kojem će se nalaziti na dan izbora u Hrvatskoj ili u inozemstvu. Rok za prijavu je istekao deset dana prije izbora.
Birači koji nisu upisani u popis birača pravo glasa mogu ostvariti glasanjem uz predočenje potvrde koja se na dan izbora dobiva u nadležnom uredu za opću upravu (matičnom uredu ili općini) ili diplomatsko-konzularnom predstavništvu ako glasaju u inozemstvu.
Kako se financira kampanja?
Kandidati za predsjednika Republike moraju otvoriti poseban račun za financiranje troškova izborne promidžbe. Račun se mora otvoriti najkasnije s danom podnošenja kandidature.
Donacije za financiranje izborne kampanje kandidata uplaćuju se isključivo na taj posebni račun. Pravna osoba pojedinom kandidatu može donirati najviše 26.544,56 eura, a fizička osoba najviše 3981,68 eura. Ukupan iznos troškova izborne kampanje po kandidatu ne smije prelaziti 1.061.782,47 eura.
Tko ne smije donirati kandidatima za predsjednika Republike?
Ne smiju donirati strane države, strane političke stranke, strane pravne osobe ni strane fizičke osobe. Nadalje, donacije ne smiju davati državna tijela, javna poduzeća, pravne osobe s javnim ovlastima i jedinice lokalne samouprave. Takvu zabranu imaju udruge radnika i poslodavaca, zatim udruge, zaklade i fondacije koje zastupaju ili predstavljaju državni dužnosnici ili dužnosnici općina, gradova i županija.
Na popisu onih koji ne smiju donirati predsjedničkim kandidatima su i vjerske zajednice, humanitarne te druge neprofitne udruge i organizacije. U toj su kategoriji još fizičke i pravne osobe protiv kojih se vodi postupak naplate dospjelih nepodmirenih obveza prema državnom, gradskom ili općinskom proračunu ili prema zaposlenicima.
Zabranjeno je i davanje donacija u novcu, proizvodima ili uslugama preko trećih osoba, odnosno posrednika.
Tko ima pravo na povrat novca za kampanju iz proračuna?
Kandidati koji na izborima dobiju najmanje 10 posto glasova ostvaruju pravo na naknadu troškova izborne promidžbe iz proračuna. Naknada koja će im se isplatiti ne smije biti u iznosu većem od ostvarenih troškova izborne promidžbe.
Kada nastupa izborna šutnja, koliko traje i postoje li sankcije za njezino kršenje?
Izborna šutnja nastupa 24 sata prije dana održavanja izbora i traje na dan izbora sve do zatvaranja birališta. Za to su vrijeme zabranjeni svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua kandidata za predsjednika te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.
Na predsjedničkim izborima nisu predviđene sankcije za kršenje izborne šutnje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....