STRANICA NA FACEBOOKU

DNEVNA DOZA E-DNEVNIKA HIT MEĐU ĐACIMA 'Učiteljicu gađa gumicom u stražnjicu dok ona piše po školskoj ploči'

Udruga Pragma: E-dnevnik treba povezati s Centrom za socijalnu skrb jer tu ima delinkventskog ponašanja
 CROPIX

Ravnatelju prijetio nožem. Govori učiteljici da je glupa, uzima stolicu i baca je kroz prozor. Crta penise po tuđoj bilježnici. Napucao odbojkaškom loptom profesoricu. Gađa profesoricu gumicom u stražnjicu dok ona piše po ploči...

To su samo neki od citata iz e-dnevnika objavljenih na Facebook stranici Dnevna doza e-dnevnika koja je otvorena prije nešto više od tjedan dana, a već je prikupila više od 37 tisuća fanova. Iako je, kako joj i stoji u opisu, namijenjena za zabavu, stranica ukazuje na često nevjerojatne stvari koje u učionici od svojih učenika doživljavaju profesori.

Svjestan je toga i administrator stranice, koji je želio ostati anoniman.

Dvjesto fotki na dan

- Napravio sam stranicu iz zabave, no dogodio se boom, lajkovi su nezaustavljivo rasli i sad mi dnevno u inbox stiže između sto i dvjesto fotografija, koje filtriram i objavljujem one najzanimljivije - ispričao je admin, koji o sebi otkriva samo da je student.

I dok je dio sadržaja zabavan, poput opaski “Prdi na nastavi” ili “Kasni na sat jer se ljubi s djevojkom”, većina fotografija iz e-dnevnika odnosi se na gotovo delinkventno ponašanje na nastavi.

Što je najbolje, većinu sadržaja šalju sami učenici, što pokazuje da svoje ponašanje smatraju nečim čime se dobro pohvaliti vršnjacima.

- Oni se hvale glupostima. To je nešto nevjerojatno. Ipak, drago mi je što su se na ovakav način javnosti otvorila vrata učionice, da ljudi vide s čime smo svakodnevno suočeni - istaknula je Tamara Šoić, profesorica u Tehničkoj školi za strojarstvo i brodogradnju u Rijeci. Ona, kaže, vodi računa što bilježi u e-dnevnik.

Podaci za inspekciju

- I kod nas profesora ima manjkavosti. Nema potrebe pisati ‘učenik rokće na satu’. Dovoljno je zabilježiti da se nedolično ponaša. Ali, ravnatelji inzistiraju na detaljima jer, kažu, pravilo inspekcije je - što nije zapisano, nije se ni dogodilo - kaže prof. Šoić. Ravnateljica Hotelijersko-turističke škole u Zagrebu smatra da je dobro to što svi mogu znati što se zbiva u školi.

- Mi sa sustavom e-dnevnika krećemo od nove školske godine. Neki učenici misle da mogu imati punu slobodu bez ikakve odgovornosti. Zajednički moramo pronaći rješenje i prevladati poteškoće takvog ponašanja - rekla je ravnateljica Marija Rašan-Križanac.

Srednjoškolac, naime, koji je na Facebook stranicu poslao jedan od najlajkanijih postova, o tome kako gađa učenike i profesore plastičnim pištoljem, poslao je administratoru svoje objašnjenje. U njemu navodi: “Ja samo želim nasmijati kolege iz razreda, ostatak škole... jer vidim da ih okružuje stotine problema.” Da bi učenici trebali imati pristup samo ocjenama, ali ne i bilješkama u e-dnevnicima, smatra Nedjeljko Marković, socijalni radnik i predsjednik udruge Pragma.

- Svi učenici koji to lajkaju na Facebooku očito se pronalaze u tim situacijama i to je zabrinjavajuće. Naša udruga predlaže da se e-dnevnici na neki način povežu s centrima za socijalnu skrb jer, po svemu što sam pročitao, ima tu dosta primjera ozbiljnih poremećaja u ponašanju koji su za hitnu intervenciju - rekao je Marković

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 19:55