UDAR NA MLADE

Direktor naše vrlo uspješne tvrtke: ‘Dolazi do zasićenja, a nakon ove mjere Vlade jasno je koje ljude će svi zapošljavati!‘

Vlasnik najvećeg hrvatskog proizvođača snack proizvoda: ‘Ovakvim se odlukama mladima šalje poruka da su nevažni jer nisu biračko tijelo na koje se računa!‘

Denis Sušac

 Vlado Kos/Cropix

Ukidanje povlastice oslobađanja od plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje prilikom zapošljavanja mlađih od 30 godina, koje će na snagu stupiti 1. siječnja 2025. godine, već je izazvalo popriličnu buru u javnosti i negodovanje poslodavaca koji ovu Vladinu odluku smatraju novim udarom na njihovo poslovanje. Podsjetimo, riječ je o mjeri koja je uvedena 2015. godine, kada je stopa nezaposlenosti mladih iznosila 42,5 posto.

U međuvremenu se ta stopa značajno smanjila, pa su u Vladi odlučili da više nema potrebe za mjerom zbog koje su, primjerice, u prošloj godini proračunski prihodi bili manji za 385 milijuna eura. Iz Vlade su poručili da će time pridonijeti održivosti zdravstvenog sustava te da ukidanje mjere neće imati utjecaja na iznos neto plaće, ali će se povećati trošak poslodavca, i to u prosjeku za 300-tinjak eura mjesečno.

Denis Sušac, direktor IT tvrtke Mono iz Osijeka, koja je uvelike koristila mjeru za mlade, rekao nam je da će se njezino ukidanje negativno odraziti na poslovanje tvrtki u Hrvatskoj, a pogotovo u IT sektoru.

- Iz nekih prijašnjih odluka vidjeli smo da je intencija bila da se opterete imovina i kapital, a rastereti rad, ali ovo sada nije u skladu s tim planovima. Za nas u IT sektoru ova odluka dolazi baš u nezgodno vrijeme, iako razumijem zašto se na to išlo, jer su bile dobre godine, ali trendovi se okreću. Odluka je vjerojatno rađena na temelju podataka otprije dvije, tri godine, a danas je situacija drugačija i bit će velika borba da bi se to premostilo. Naime, nezaposlenost mladih je triput veća od opće nezaposlenosti, u našem sektoru dolazi do zasićenja, pripravnicima je već sada teže pronaći posao, a ovo će biti korak koji će to dodatno otežati - rekao je direktor tvrtke osnovane 2003. godine, koja je jedan od pionira IT sektora ne samo u Osijeku nego i u Hrvatskoj.

S godinama su se profilirali u jednu od naših najuspješnijih tvrtki u sektoru, koja glavninu svojih poslova radi za inozemno tržište, a već godinama zapošljava i mnogo mladih ljudi iz inozemstva koji su odlučili u Osijeku razvijati svoj profesionalni put. Mono trenutno zapošljava 150 osoba i još 25 djelatnika u izdvojenim pogonima, od kojih su većina mladi ljudi. No, Sušac ističe da se već sada potreba za radnicima u IT sektoru prelijeva na ljude s iskustvom.

Mjera jednaka za sve

- Puno je faktora koji smanjuju potražnju za radnicima, počevši od cijene novca i rasta kamatnih stopa, i poslodavci se sve više okreću ljudima s iskustvom koje su spremni i više platiti, jer s njima odmah imaju efektivnog zaposlenika. U mladu osobu prvo morate ulagati kako bi naučila posao, pa će im s ukidanjem mjere biti puno teže doći do posla. Vidim da ljude posebno boli mjera za povratnike, koja nema logike. Što se tiče mjere za mlade, ne znam je li ona idealna i o tome se da raspravljati, ali je bila najjednostavnija, bez birokracije, i vrijedila je jednako za sve mlade, što je njezina najveća vrijednost - istaknuo je Sušac.

- Poslodavci će sada gledati da negdje nadoknade povećane troškove koje će imati i bojim se da to opet vodi u inflacijsku spiralu. Mislim da je prilično nezgodan trenutak s obzirom na stanje na tržištu - poručio je vlasnik osječke tvrtke.

Ništa dobro o ovoj odluci ne misli ni Zvonko Popović, vlasnik i direktor tvrtke Kanaan iz Donjeg Miholjca, najvećeg hrvatskog proizvođača snack proizvoda, koja zapošljava 150 radnika i iz koje godišnje izađe oko 8000 tona čipsa, flipsa, kokica...

image

Zvonko Popović

Vlado Kos/Cropix

- To je mjera koju mi ne koristimo tako često, ali smatram da je bila dobra za brojne tvrtke i da njezino ukidanje neće donijeti ništa dobro hrvatskom gospodarstvu. Naime, smatram da je dobar dio mladih osoba upravo zahvaljujući toj mjeri ostao u Hrvatskoj, jer im je netko mogao ponuditi posao, i to je kod njih prevagnulo. Sada se bojim da ćemo imati obrnutu situaciju, no koliko vidim, politiku to baš i ne zanima previše, jer se ovakvim odlukama mladima šalje poruka da su nevažni, zato što jednostavno nisu biračko tijelo na koje se računa - rekao je Popović.

Plaća će biti 300 eura manja

Braneći ukidanje poreznih olakšica za mlade, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić bio je rekao da su, s obzirom na rekordno nisku nezaposlenost, pa tako i mladih, u Vladi procijenili da je sazrelo vrijeme da se poslodavcima ukine ta olakšica.

Napomenuo je da i dalje ostaje na snazi umanjenje godišnjeg poreza na dohodak za mlade, pa oni do 25 godina imaju pravo na stopostotni povrat poreza, a oni od 26. do 30. godine na povrat u iznosu od 50 posto. No, poslodavci smatraju da je ovakva odluka preuranjena, odnosno da još nisu sazreli uvjeti za ukidanje ove povlastice.

- Upravo suprotno, porezne olakšice omogućavaju poslodavcima konkurentnost u plaćama za mlade i njihovo zadržavanje na domaćem tržištu rada, stoga je zadržavanje mladih zaposlenika poluga za ubrzanje razvoja cijelog tržišta i rasta standarda u društvu - poručila je prošli tjedan glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber. Iz HUP-a su naveli da će ukidanje ove povlastice za posljedicu imati pad bruto (1) plaće s 2000 na 1717 eura.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za rujan, u Hrvatskoj su, od 82.839 nezaposlenih, čak 22.094 osobe mlađe od 30 godina, što je četvrtina svih nezaposlenih u zemlji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 07:16