Na glavnom zagrebačkom Trgu bana Jelačića po hladnom i vjetrovitom vremenu okupilo se, prema slobodnoj procjeni, 40 do 50 tisuća ljudi, a prema policiji, oko 20 tisuća. Autobusima i vlakovima došli su iz Dalmacije i Slavonije na prosvjedni skup “Ne ćirilici u Vukovaru” , koji je organizirao Stožer za obranu hrvatskog Vukovara. Stožer, čini se, ima i velike političke ambicije, a jednu od njih iznio je njegov predsjednik Tomislav Josić i s tribine na Trgu - ujedinjenje svih braniteljsklih i stradalničkih udruga, kojih je sada više od 300, pod “jednu kapu”. Na skupu nije bilo nijednog poznatog političara, ali ni poznatih sudionika Domovinskog rata.
'NEĆEMO DOPUSTITI NATPISE NA ĆIRILICI U VUKOVARU!' Na prosvjed došlo 20.000 ljudi
Iako je skup počeo u simboličnih 12.05 - poruka “vrijeme je prošlo” - koji sat ranije na prilazima Trgu, u obližnjim kafićima (ugostitelji su opet, kako to biva u takvim prilikama, najbolje prošli) okupljali su se umorni i prozebli sudionici koji su u jutarnjim satima prispjeli u Zagreb. Špica je promijenila status i dekor jer su naše navodne “fešn” dizajnirane celebrityje, koji po Bogovićevoj izlaze na svoj uobičajeni nedjeljni susret s tabloidnim fotografima, sada zamijenili koloritni sudionici skupa: od prosijedih staraca u misnim odijelima, grlatih mladića u maskirnim tankericama i parfumiranih sredovječnih ozbiljnih muškaraca s tamnim sunčanim naočalama po oblačnom vremenu do veselog miješanog društva u domoljubnim majicama ili onih zaogrnutih hrvatskim zastavama koji se naslikavaju s iPhoneom.
Od izbrijanih skinheadsa do zagrljenih navijača. Neki u svojim starim ratnim odorama, oboružani zastavama postrojbi ili braniteljskih udruga, drugi s uvredljivim, prijetećim i ironičnim porukama vladajućima, ali i HDZ-u, koje su željeli istaknuti, a u oči pada da nema više ni fotografija, ni majica, ni natpisa u čast generala Gotovine koji je svih ovih godina dominirao na skupovima slična sadržaja. Sada generala više nema. I na skupu su Gotovina i Markač spomenuti samo jednom, više usput, kada je zapaljivi voditelj ceremonije Velimir Bujanec - koji, koliko se zna, nema braniteljskog staža - spomenuo Josipa Klemma, sivu eminenciju okupljanja, kao organizatora svečanog dočeka generala iz Haaga.
- Žaj mi je šta našega generala nema s nama. Dobar je on čovik - rekao je stariji branitelj iz okolice Zadra. No, mladić u maskirnoj uniformi nije zadovoljan ponašanjem “naših generala”. - Nešto su mi tihi - kaže nezadovoljno.
Bilo je tu i nabrijanih i proračunatih i frustriranih i bijesnih i radoznalih.
Ni na štandovima spretnih “miting-komerca” nema više majica s Gotovininim likom, nego je glavni hit “Ne ćirilici u Vukovar” koji je došao na smjenu nekadašnjoj “generalskoj” ikonografiji. Nedaleko se vidi veliki plakat “Nađite novog Tuđmana”, “Pobijedimo komuniste i njihove sluge”, pa poruka Crkvi “Zašto šutiš i koga se bojiš”. Jedan proziva za veleizdaju, ali valjda se podrazumijeva kome je upućen, iako samo piše “Dolje veleizdajnici”. Na jednoj karikaturi Milanović i Josipović sa zvijezdama petokrakama bacaju na ranjenog hrvatskog branitelja ćirilična slova zbog kojih još više krvari dok mu Karamarko skida čizme. Na Trgu već užarenija atmosfera, Thompson se ori iz svih zvučnika. Ljudi iz Klemm Securityja pristojno udaljavaju mladiće s pivom “da ne upadnu u TV kadar”. - Popijte pa se vratite bez boce - savjetuje im, pak, brkati časnik sa zelenom beretkom u savršenoj uniformi koja aromatično miriše.
Prije početka Trgom se već bilo teško kretati. Pun je. Doduše, nema nekog, barem je takav dojam, pretjeranog ushita. I pjesme su sve nekakve dešperatne, primjerice “Hrvatski jal”. Sve nešto u stilu jadni smo, nepravde nam čine, pa malo urote, pa malo prijetnji “spustit će se opet magla”.
Skup počinje ratnim radioizvješćima Siniše Glavaševića (puštena su tri, ali ne i onaj njegov zadnji kojim proziva tadašnje vodstvo za napuštanje Vukovara), molitvom i smirenijim govorom fra Ante Perkovića koji kaže da je ćirilično pismo kulturna baština, ali u Vukovaru ona nije znak baštine, nego agresije i zločina. Onda opet red Thompsona, ovaj put uživo. Pa Glavašević. Pa povjesničar i komunikolog iz Knina Ante Tadić Šudro proziva Milanovića zašto nije bio branitelj. Zvižduk. Govori da su vladajući krivi i odgovarat će jer ne poštuju Hrvatsku. Kaže da su se otuđili. Pljesak. “Narod će vas promijeniti.” Pljesak. “Izabrat ćemo vlast koja će služiti narodu.” Pljesak. Onda opet Thompson, pa Tomislav Josić čita zahtjeve Stožera o tome da treba promijeniti Ustav po pitanju položaja nacionalnih manjina kojim će se onemogućiti uvođenje ćirilice u Vukovar.
- Želimo da se Vukovar smatra posebnim područjem i da se tamo nikada ne uvede ćirilica kao što se u Auschwitzu nikada ne izvodi njemačka himna - kazao je Josić. Doduše, kaže da u Hrvatskoj žive 22 nacionalne manjine, “ali imamo problema samo s jednom”. Nadalje, dao je rok Vladi da do 18. studenoga u Saboru iniciraju i donesu odluku kojom će se cijelo područje grada Vukovara proglasiti mjestom posebnog pijeteta za sve građane Hrvatske i u zemlji i u svijetu. Ako se to ne ostvari, Josić je poručio da Milanović i Josipović nisu dobro došli u Vukovar te će im, ako dođu, on odgovoriti “negostoljubivošću”.
Josić je napomenuo da više neće biti prosvjednih skupova, ali i najavio da će se silom suprotstaviti postavljanju dvojezičnih natpisa. Osim toga, optužio je gradske vlasti Vukovara da srpske tvrtke obnavljaju srušene kuće te da je Hrvatska jedina zemlja na svijetu gdje pobjednici ne pišu povijest. Uzvici negodovanja. Josić kaže: “Kod nas partizani pišu povijest”. Smijeh. Govornici, ali i Bujanec, stalno upozoravaju na dostojanstveno ponašanje: “Ne dajte da nas nazivaju barbarima!” Jedan slabašni pokušaj uzvika “Za dom spremni” odmah je zalutao u žamoru. Policija je privela trojicu zbog baklji.
Nakon skupa, koji trajao nešto više od sat i pol, okolni kafići su opet oživjeli, na Trgu se pjevao Thompson, a tramvajski je promet brzo uspostavljen. Prolazeći Cvjetnim trgom, Zagreb je opet djelovao tradicionalno nedjeljno pust, a radnici su kod HNK melankolično istovarivali rekvizite iz kamiona na kojemu se kitio ćirilični natpis - Srpsko narodno pozorište Novi Sad.
20, 40 ili 60 tisuća ljudi?
Jedan prosvjed - tri brojke. Policija tvrdi da se na skupu na središnjem zagrebačkom trgu okupilo oko dvadeset, najviše dvadesetpet tisuća ljudi.
Izvjestitelji Jutarnjeg s terena procijenili su da je sudionika bilo više, ali oko 40 tisuća, a najdalje su otišli organizatori prosvjeda iz Stožera za obranu hrvatskog Vukovara koji tvrde da ih je bilo čak šezdeset tisuća. Što je, naposljetku, točno?
Mirela Ban iz odjela za odnose s javnošću zagrebačke policije kaže da je, prema službenim policijskim metodama procjene broja sudionika, na skupu bilo najviše 25 tisuća ljudi. - To je uvijek teško procijeniti, ali to je maksimalan mogući broj sudionika - potvrdila nam je Ban. Takvih je problema bilo i prilikom Facebook-skupova. ( T. K.)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....