Srbija se raduje hrvatskom predsjedanju Europskom unijom u prvoj polovici 2020. i od tog predsjedanja puno očekuje, izjavio je danas srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić na skupu u Poznanu.
"Srbija se raduje i dosta očekuje od predsjedavanja Hrvatske EU. Mi smo ovdje svi naši i nama je interes da jedni druge pomažemo. Zato mislim da je važno da predsjedavanje Hrvatske bude u skladu s interesima cijele regije", naveli su beogradski mediji Dačićevu izjavu u Poznanu, gdje sudjeluje na summitu država zapadnog Balkana i EU-a, organiziranom u okviru Berlinskog procesa.
Dačić je, kako se navodi ,,čestitao i hrvatskoj ministrici vanjskih i europskih poslova Mariji Pejčinović Burić izbor za glavnu tajnicu Vijeća Europe, navodeći da je i ta dužnost "veoma važno mjesto za regiju".
Dačićeva je poruka kako Srbija drži da su sve zemlje u regiji prijateljske, da imaju iste probleme, te da se nijedna ne bi trebala radovati neuspjesima neke druge, uz sugestiju da se države regije trebaju uzajamno podržavati.
"Netko će reći da je to nova Jugoslavija, ali ja ne pričam o tome, govorim da imamo zajedničke interese i da bi bilo bolje da o tome javno govorimo, nego da u raznim čekaonicama svi isto mislimo, a nitko ne smije reći", rekao je Dačić izvještačima beogradskih medija.
Dačić je rekao kako Srbiji nije u interesu da bilo gdje ima sukoba, te naglasio kako je potreban mir u regiji.
Pejčinović Burić na susretu Berlinskog procesa u Poznanju
Ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić u četvrtak je u poljskom Poznanju sudjelovala na sastanku ministara država Berlinskog procesa na kojem se razgovaralo o budućnosti Europe i integraciji država zapadnog Balkana, priopćeno je iz ministarstva.
Domaćin sastanka bio je poljski ministar vanjskih poslova Jacek Czaputowicz. Središnji događaj sastanka na vrhu Procesa bit će susret premijera u petak. Domaćin će biti poljski predsjednik vlade Mateusz Morawiecki, a u Poljskoj je premijer Andrej Plenković.
Ministri vanjskih poslova u četvrtak su razgovarali o budućnosti Europe i Procesa te o regionalnoj suradnji kao temelju društvene i gospodarske integracije regije Zapadnog Balkana, stoji u priopćenju.
Pejčinović Burić je istaknula važnost nastavka jačanja svih aspekata povezanosti, ubrzanja reformi, dobrosusjedskih odnosa i usmjeravanja pozornosti na mlade.
Cilj Berlinskog procesa je zadržati fokus na širenje EU-a na zapadni Balkan. Pokrenut je 2014. na konferenciji država zapadnog Balkana, na inicijativu Njemačke.
U Procesu je šest balkanskih zemalja koje žele članstvo u Uniji - Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Srbija, a uključeno je i niz članica EU-a.
Predsjedanje nakon Poljske zajednički preuzimaju Bugarska i Sjeverna Makedonija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....