DISKONTNE CIJENE

Pod istragom svi HEP-ovi stanovi prodani od 1998.

 Bruno Konjević/CROPIX

Osim Ante Despota, zeta Mladena Barišića, HEP -ove stanove po “diskontnim” cijenama kupili su i neki članovi Nadzornog odbora. Koncem prosinca kako smo doznali, policija je od HEP-a zatražila podatke o prodaji jednog stana. Uprava HEP-a poslala je policiji koja po nalogu tužiteljstva prikuplja svu dokumentaciju o prodaji HEP-ovih stanova. Policiju posebno zanima je li bilo intervencija, te jesu li neki stanovi prodani sportskim djelatnicima ili sportašima koje je sponzorirao HEP.

Kazna HEP-u

Istraga obuhvaća sve HEP-ove stanove koji su prodani od 1998. godine. Istražitelji se nadaju da bi Ivan Mravak mogao otkriti tko je i za koga intervenirao za prodaju pojedinih stanova, a istražitelji ne bez razloga sumnjaju da je takvih intervencija bilo. Porezna uprava kaznila je HEP sa 10 milijuna kazne jer su morali platiti razliku između prodajne i tržišne cijene. Istraga traje već više od dvije godine, a u međuvremenu je i interna kontrola u HEP-u ustanovila “višak” od 50-ak stanova koji nigdje nisu bili evidentirani. Do tog se podatka došlo kad su sravnjeni podaci iz raznih službi, koji se nisu poklapali pa se tako ustanovilo da su neki HEP-ovci imali ključeve nekoliko stanova koje su iznajmljivali. Neki su za nanam dvosobnog ili trosobnog stana plaćali od 20 do 180 kuna mjesečno, a istovremeno su HEP-ovi branitelji teško dolazili do povoljnih stanova u tvrtki. Sada im je najam ponuđen po tržišnoj cijeni, a oni koji odbiju morat će se iseliti.

Ozvučeni uredi

Ustanovljeno je da je tako po cijenama daleko ispod tržišnih bilo korišteno 200-tinjak HEP-ovih stanova, od čega 90-ak u Zagrebu.

Leo Begović, predsjednik Uprave HEP-a koji je naslijedio Ivana Mravka zapravo je samo formalno, kao predsjednik Uprave dozvolio istražiteljima da ozvuče urede kako bi se dokraja raskrinkalo podmićivanje HDZ-a pri sklapanju poslova za gradnju termoelektrana u Zagrebu i Sisku.

Ali, iz tri Begovićeva iskaza koja je on dao kao svjedok istražiteljima vidljivo je da je Petar Čubelić, bivši član Uprave HEP-a “provalio” da je pod tajnim mjerama.

- Sredinom travnja ove godine (2010., nap.a.) trebao sam se sastati s Čubelićem negdje oko 14 sati. Dolaskom u zgradu HEP-a ušao sam u prostoriju u kojoj sam se inače sastajao s Čubelićem, ali njega tamo nije bilo. Službenicu na VIP recepciji ispred dvorane upitao sam: Zar u sobi za sastanke nema nikoga? Na to mi je ona odgovorila: Ukoliko mislite na gospodina Čubelića, on je u čekaonici. Ponudio sam Čubeliću da uđemo u sobu za sastanke u kojoj smo se inače sastajali, što je on odbio uz obrazloženje da nećemo dugo razgovarati i da to možemo obaviti u prostoriji u kojoj smo se i trenutno nalazili. Tom prilikom mi je Čubelić reako da misli da nas se prati i prisluškuje, a da on to pouzdano zna i da je siguran u to. Napomenuo je da zbog takvih novonastalih okolnosti nije vrijeme da se “posao završi” pri čemu se očito radilo o predaji novca, te da oni sada imaju drugačije načine komunikacije u odnosu na prijašnje, kazao je Begović u iskazu istražiteljima USKOK-a 13. svibnja prošle godine.

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Jutarnjeg lista

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 01:30